استیل, استیل صنعتی

آشنایی با اقسام مختلف مخزن استیل

مخزن استیل

مخزن استیل مأخذ یا تانکری ساخته شده از نوع استیل من جمله ۳۰۰ یا استیل نگیر، ۳۱۶ یا ۳۱۶L , 304 و استیل ۴۰۰ می باشد که برای مراقبت و یا ترابری مواد مهم چه از لحاظ دارویی و غذایی و چه از لحاظ شیمیایی به کار گرفته می شود.این مخزن از مدل های متنوعی نظیر استوانه ای، مکعبی، کروی ، مخروطی و یا با توجه به تقاضای خریدار به شکل تلفیقی از این اقسام تولید می شوند. ناگفته نماند نخستین عاملی که در طراحی و تولید این نوع مخزن دخیل می باشد مقدار گنجایش و فرم مخزن می باشد. گنجایش مخزن یا مأخذ با عنایت به نوع استفاده می تواند تعیین شود. با دقت به فرم هندسی مخزن می توان ضخامت، ارتفاع و فرم کف مخازن که تخت یا مخروطی باشد را تعیین نمود.  برای اینکه بتوانید در برابر ترابری، دمای مخزن را محافظت کنید و یا اینکه احاله دما را بر روی مخزن استیل اعمال نمایید بهتر است از مخزن های دو جداره یا سه جداره استیل استفاده کنید. اگرچه این مخازن در مکان باشند که ضرورتاً در دسترس دما باشند می توان از مخزن دو جداره و مخزن استیل ۳ جداره استفاده نمود.

انواع مخزن استیل برای جابه‌جایی و محافظت عناصر گوناگون به کار گرفته می شود و در صناعت مختلف اعم غذایی ، دارویی و شیمیایی به کار گرفته می شود. از این مخازن در زمان هایی که بحث زنگ زدگی و بهداشتی مدنظر باشد با گنجایش های متعدد برای ترابری اقسام مواد پودری نظیر سیمان، آرد و مایعاتی چون شیر ، آب شرب ،اسید، مایعات نفتی و روغن استعمال می شود.

 

آشنایی با کاربردهای مخزن استیل

مخزن استیل دارای استقامت خیلی بالایی در برابر زنگ زدگی ، فرسودگی ، ضرب دیدگی ، سابیدگی می باشند میزان استقامت برشی آن بسیار زیاد است. در این صورت این نوع مخزن با سطح کیفی بالا حاوی مخازن زیر فشار استیل،  مخازن اندوخته  مواد شیمیایی به شکل سنگینی، مخزن استیل، مخزن برای محافظت الکل و مواد دارویی ، مخزن دو جداره  برای حفاظت از شیر و لبنیات و یا مخزن ۳ جداره برای محافظت از بستنی و دیگر مواد غذایی از تقاضای بسیار زیاد در صناعت بهره مند است.

 

عوامل مؤثر بر قیمت مخزن استیل

 

انواع مخزن استیل

 

پارامتر های مؤثر بر قیمت مخزن استیل به شرح زیر می باشد.

گنجایش، فشار، حرارت، گونه مواد درون مخزن، افقی بودن یا عمودی بودن، دارای نردبان یا برعکس، پایه دار یا بدون پایه  پارامتر هایی هستند که قیمت مخزن استیل به آن ها بستگی دارد.

نوع مواد درون مأخذ مشخص می کند که از کدامین نوع استیل در تولید مخزن به کار برده  شده است. قیمت مخزن ۳۱۶ بیشتر از استیل ۳۰۴ می باشد. از سویی قطر ورق استیل در سنگینی استیل کاربردی در تولید مأخذ مؤثر است. هر چقدر میزان فشار درون مأخذ و ارتفاع مواد درون مخزن بیشتر باشد بایستی قطر بدنه تانکر بالا رود. عمده ترین ایراد این گونه مخزن قیمت بسیار آن است که جایگاه خود را به مخازن پلی اتیلن داده است.

 

آشنایی با پروسه ساخت مخزن استیل

مخزن استیل ساختاری با دیواره باریک هستند که یا به وسیله یک پروسه نورد گرم یا نورد سرد و یا به وسیله جوشکاری ایجاد می شوند. منابع ساخته شده تحت پروسه نورد به علت نداشتن حفره ، مخازن مطلوبی به شمار می آیند چون که زیر فشار گمان اینکه دچار نشست یا ترک خوردگی شود در آن بسیار کم است. مخزن استیل تنها از تلفیق فولاد ضد زنگ تولید می شود. هر چند آن ها می توانند از چندین گونه متعدد فولاد ضد زنگ باشند اما عمده ترین آن ها استیل دو جزئی می باشد که از دو گونه فولاد نظیر آستنیتی و فریتیک می باشد. این دو گونه عنصر در تلفیق با همدیگر بسیار نیرومند تر کار خواهند کرد. استقامت این گونه فولاد ضد زنگ در مقابل زنگ زدگی و ترک خوردگی بسیار بالا است. کارخانجات از سایر اقسام استیل نظیر استیل  نرن یا کربن بهره نمی گیرد زیرا که آن ها از استقامت و نیروی کافی بهره مند نیستند و اگر ترک بردارد بسیار خطر ساز می شود و سبب آسیب به تجهیزات و مرگ کارکنان شود.

 

آشنایی با اقسام مخزن استیل

مخزن استیل دارای انواع مختلفی نظیر ، تک جداره، دو جداره و سه جداره می باشد که در زیر به تشریح  آن ها خواهیم پرداخت.

 

  • مخازن استیل تک جداره

این نوع مخازن استیل یکی از پر مصرف ترین مخازن می باشد. این محصول از گنجایش ۵۰۰ الی ۱۲۰۰۰۰لیتری قابل طرح ریزی و ساخت می باشند. یقیناً با ملاحظه به گنجایش و سایز مخزن استیل تک جداره  قطر ورق به کار برده شده در آن ها متمایز می باشد.

این نوع مخزن برای محافظت از مواد غذایی، دارویی و مواد شیمیایی که PH آن ها به صورت خنثی می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. این مخزن به دو صورت افقی و عمودی طرح ریزی و ساخته می شود. با ملاحظه به نوع مصارفی که دارند در قطر های گوناگونی ساخته می شوند مسلماً هر چقدر وزن متریال و قطر ورق های استیل استفاده شده در تولید مأخذ تک جداره بیشتر باشد ماندگاری مخزن و استقامت آن در مقابل زنگ زدگی و ضربه بیشتر خواهد بود.

 

  • مخازن استیل ۲ جداره و ۳ جداره

مخازن استیل ۲ جداره و ۳ جداره در اکثر کارخانه های تولید کننده صنعت دارویی، غذایی و قسمت های گوناگون کشاورزی و صنعتی به کار برده می شوند. این گونه مخازن برای مراقبت فراورده‌هایی که دمای پیرامون بر روی آن ها اثر می گذارد به کار برده می شوند به عنوان مثال مخازن چند جداره برای مراقبت و ترابری مایعات و پودرهایی که گرما و سرمای پیرامون روی آن ها اثر می گذارد و سبب فاسد شدن آن ها می شود نظیر فراورده‌های لبنی بسیار مطلوب است.

مخازن استیل ۲ جداره و مخزن استیل ۳ جداره وابسته به فرآورده ای که قرار است داخل آن محافظت یا ترابری شوند می توانند دارای میکسر یا بدون میکسر باشند.  مواد اولیه و ورقی که در تولید این منابع به کار برده می شوند با مخزن تک جداره فرقی ندارد اما در تولید این مخزن دیواره درونی از طریق عایق های گرمایشی مطلوب پوشیده شده و دیواره بیرونی مخزن این عایق ها را پایدار نگه می دارد.

مأخذ استیل ۲ جداره مناسب با نوع مصرفی و تقاضای خریدار طرح ریزی شده و ساخته می شود اگرچه منابع استیل زیر فشار باشند به آن ها مخزن استیل تحت فشار می گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *