استیل, ورق استیل

۱۱ راهکار مهم تشخیص انواع ورق های استیل

ورق های استیل

ما امروز در این مقاله خود می خواهیم با معرفی کامل انواع متنوعی از ورق استیل و ویژگی های متنوع آن پرداخته و شما را با انواع آلیاژهای به کار رفته در ساخته این محصول پرکاربرد آشنا سازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین باره همراه ما باشید. ورق های استیل دربردارنده درصدی کروم بوده و استقامت زیادی در مقابل زنگ زدگی دارند. درصد کروم موجود در این فراورده ها به استعمال ورق وابسته بوده و ۱۰ الی ۵۰ درصد می باشند. افزون بر کروم ، عناصری مانند آلومینیوم، سیلیسیم و تیتانیوم هم در ورق های استیل وجود دارند. این فرآورده ها به دو شکل بگیر و نگیر در بازار موجود می باشند. ورق استیل نگیر ها خواص آهن ربایی نداشته و شامل عناصر کروم، کربن، نیکل بوده و بگیر خواص آهن ربایی داشته و میزان کرون متمایزی نسبت به نگیر دارند، این فراورده ها در اقسام گوناگون دارای استعمال های متمایزی هم می باشند.

 

آشنایی با ویژگی های متنوع ورق استیل

پس از تعریف جامعی از انواع ورق های استیل در ادامه مطلب توضیحات بیشتری درباره ویژگی های متنوع این محصول ارائه خواهیم داد. ورق های استیل با توجه به کاربرد های فراوان و منحصر به فردی که دارد دارای خصوصیات ویژه ای نیز می باشد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

  • استقامت در مقابل دما

استقامت در مقابل دما به‌وسیله منعطف پذیری یا سختی در دمای صفر سنجیده می شود. در دمای سرمایشی استقامت کششی فولاد ضد زنگ آستینی به صورت چشمگیری زیادتر از استقامت کششی در دمای پیرامون است. این ورق ها نیز دارای توانایی چسبندگی بسیار مطلوبی است.از آلیاژهای مارتنزیتی و رسوب نباید در محیط هایی با دما زیر صفر به کار برده شوند. سختی این آلیاژ ها در محیط هایی با دما کم به صورت چشمگیری سقوط می کند در بعضی موارد این سقوط مقارن به دمای اتاق خواهد بود.

 

  • سختی

کار با این نوع آلیاژ ها مزایایی دارند که افزایش چشمگیر قابلیت فلز را می توان به راحتی به وسیله سردکاری به دست آورد. می توان تلفیقی از مراحل سرد کاری و تاب کاری در آن مورد استفاده قرار داد تا به بخش های تولید شده استقامت ویژه ای بدهد. یک مثال ساده می توان به طراحی سیم اشاره نمود. سیم هایی که همانند چشمه به کار گرفته می شوند، سختی کار برای استقامت کششی ویژه خواهند داشت. اگرچه آن سیم را همچون یک سیم کششی منعطف پذیر به کار برد  آن را بی اثر می کند سرانجام یک محصول نرم تر را ایجاد می کند.

 

  • مقاومت گرم

یکی از ویژگی های ورق های استیل داشتن استقامت بسیار در درجه حرارت بالا می باشد. این مسئله خصوصاً در قیاس با آلیاژ های دربردارنده مقدار زیادی کروم یا سیلیکون، نیتروژن و … نادر است. مقدار بسیار کروم نظیر آلیاژ ۴۴۶ هم می تواند استقامت بسیار زیادی را در دما های بالا نشان دهد. میزان بسیار کروم ورق های استیل نیز به استقامت در مقابل اندازه‌گیری در درجه حرارت های بسیار کمک می کند.

 

  • فرم پذیری

فرم پذیری همواره در خلال امتحان کشش ایجاد می شود. میزان کشش برای ورق های استیل آستینی معمولاً بالا است. این آلیاژ اجازه می دهد تا با به کارگیری پروسه های سخت کاری نظیر کشش عمیق فرم داده شود.

 

  • ثبات بالا

زمانی که فولاد ضد زنگ با معمولی مورد قیاس قرار می گیرند ثبات کششی بیشتری دارند. آلیاژ ضد زنگ داپلکس در مقابل آستینی ثبات کششی بیشتری دارد. بیشترین استقامت کششی در گروه های مارتنزیتی ۴۳۱ و میزان سختی PH ۷-۴ مشاهده می شود. این آلیاژ ها دارای ثبات بیشتری از اقسام ۳۰۴ و ۳۱۶ می باشند که متداولترین ورق های استیل استفاده شده می باشند.

 

  • واکنش مغناطیسی

از دیگر ویژگی های ورق های استیل می توان  واکنش مغناطیسی را نام برد. همواره  واکنش مغناطیسی  به جذب فولاد به آهن ربا گفته می شود. آلیاژ های آستنیتی همواره مغناطیسی نیستند البته یک تعامل مغناطیسی می تواند در دسته های پایین آستنیتی از طریق سردکاری القا داده شود. شمار بالای نیکل همانند ۳۱۶، ۳۱۰ نیز با سردکاری هم به آهن ربا جذب نمی شوند . کلیه دسته های دیگر ورق های استیل معمولاً مغناطیسی می باشند.

 

آشنایی با اقسام آلیاژ ورق های استیل

اقسام ورق های استیل

 

درباره اقسام آلیاژهای به کار رفته در ساخت و تولید انواع ورق های استیل بیشتر بدانید. ورق های استیل در آلیاژ های گوناگون در صنایع ساخته می شود ۳۰۴، ۳۲۱،۳۱۶H، ۳۱۶L, ۳۱۶، ۳۰۴H، ۳۰۴L, ۳۲۱H, مدل هایی از متداول ترین آلیاژ های صنعتی این نوع ورق هستند. از مدل های دیگر این محصولات می توان  مورد هایی نظیر گرید۳۴۷، ۴۱۹، دولوکس و سوپر دولوکس با شماره های مختلف را نام برد. بیان نمودن خصوصیات هر کدام از این آلیاژ ها به وقت و کوشش زیادی احتیاج دارد ولی به یادآوری کمی در خصوص آن ها کفایت می کنیم.

آن چیزی که قطعاً در خصوص اقسام ورق های استیل حائز اهمیت است این است که در جانب اسم بعضی از آلیاژ های این متریال سمبل های L,  H موجود می باشند. این نشانه ها به مانند این هستند که میزان کربن موجود در گرید استیل کم یا زیاد است. سمبل L به مفهوم درصد اندک کربن در این ورق و H به مفهوم میزان بالای از کربن در مواد اولیه آن است.

کلیه اقسام ورق های استیل از موادی نظیر منگنز، فسفر، کروم، مولیبدن، کربن، سیلیس، نیکل و… ایجاد شده اند. هر ورق با ملاحظه به میزان وزنی هر کدام از مواد فوق دارای ویژگی های فیزیکی خاصی هستند که آن ها را برای استعمال های ویژه مطلوب می کند. امروزه آلیاژ ۳۱۶، ۳۰۴ از پر بازدید ترین ورق های موجود در بازار هستند. مقیاس های برآورد این محصول با دقت به مقدار ثبات ، قابلیت کششی، استقامت در مقابل ضربه، ضد آب بودن، استقامت به زنگ زدگی، استقامت در مقابل ترک و شکست و نیز فقدان تولید رسوب بر روی آن شناسایی می شوند. به علت اینکه این گونه ورق ها بایستی برای ساخت انبار یا لوازم و سازه های گوناگون استفاده شوند، ماندگاری و دوام آن ها در مقابل موارد تخریب محیطی اهمیت به سزایی دارد. گوناگونی کاربری و نیز توانایی رنگ آمیزی این محصول قطعاً همان حالتی است که سبب شهرت این مواد اولیه در بازار شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *