استیل, ورق استیل

۷ کاربرد مهم ورق استیل در صنعت

آشنایی با کاربردهای بی نظیر ورق های استیل

ورق های استیل که اساس آن آهن است و حداقل شامل ۲٪ کربن است. این محصولات ورق هایی با مشخصه فلز استیل است که دارای خصوصیاتی نظیر درخشندگی، زیبایی، رویه صاف، فقدان زنگ زدگی و فرسودگی است. ساخت این فرآورده ها در سایز و ابعاد متنوع و قطعات به شکل مربع یا مستطیل انجام می شوند و در نتیجه به شکل رول یا شیت به بازار ارائه می گردد.

 

انواع ورقه های استیل

 

ورق های استیل یک رویه وسیع فلزی است که در پروسه های صنعتی به شکل تخت، صاف با ضخامت مشخص و از آلیاژ استیل تولید می شود. اقسام این ورق ها برای تولید ساختار های فلزی گوناگون در صنایع به کار می روند. قطر این محصولات فلزی خیلی اندک است و اغلب به شکل کویل هم ساخته می شوند. آن گروه از ورق های استیل که قطر آن ها حداکثر ۶ میلی متر است همواره برای ساخت صفحه های استیل به کار برده می شوند.

 

ورق های استیل متریالی منحصر به فرد برای ساخت فراورده های آلیاژی ضد زنگ

استیل یا فولاد َد زنگ مطلوب ترین آلیاژ برای ساخت ورق های استیل است که در پایان منتهی به ساخت فراورده های گوناگون در صنایع می شود. کم و بیش کلیه فراورده های فلزی از صنف استیل که در بازار رؤیت می شوند همانند اتصالات فولادی، مخزن ها، ظروف بسته بندی، تولید مخزن های فراوری و محافظت مواد غذایی در کارخانه های تهیه مواد غذایی و بهداشتی و ساختار های فولادی تماماً از اقسام این ورق ها تولید می شوند. از این محصولات برای تولید بعضی از ابزار آلات صنایع داروسازی، ساخت فرآورده های غذایی، صنایع نفت، پتروشیمی و گاز، نقشه های تأسیساتی و معماری، تولید تانک ها و مخزن های سوختی و شیمیایی و … نیز به کار برده می شود. این ورق ها در انواع مدل و سایز متعدد ساخته شده و دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند.

 

انواع ورق های استیل و کاربرد آن‌ها

کم و بیش به شمار معیار هایی که برای تولید و تلفیقات به کار رفته در ساخت ورق های استیل وجود دارد اقسام گوناگونی از طبقه بندی ها هم برای آن تشریح شده است. شمار طبقه بندی های این محصول به اندازه ای زیاد است که برخی اوقات فقط با تحول درصدی یک ماده می توان چندین گونه از این محصول را وارد بازار نموده و برای هرکدام کارت شناسایی خاصی هم صادر نمود.

ویژگی ورقه های استیل

 

در این قسمت قصد داریم یکی از رایج ترین بسته بندی های ورق های استیل که بر اساس معیار های ASTM تشریح می شود را با هم مطالعه نماییم. این گونه از فرآورده ها کاربردی ترین آن ها بوده و همچنین تلفیقات آن هم به شکل کاملاً ایده آل مد نظر قرار می دهند.

 

  • ورق استیل سری ۲۰۰

از متریال اصلی ایجاد کننده سری ۲۰۰ می توان به کروم، نیکل و منگنز اشاره نمود. سری ۲۰۰ شامل ورق استیل ۲۰۱ و ۲۰۲ می باشد.

گردآورنده گروه فلز تا حد امکان از واردات و ارائه استیل ۲۰۱ به بازار اجتناب می نمایند. در بعضی موارد دیده شده که برخی فروشنده های منفعت طلب ورق استیل ۲۰۱ را به جای ۳۰۴ به مشتری ارائه می دهند که این مسئله با آنکه امکان دارد در کوتاه مدت مهم نباشد اما در دراز مدت حتماً صدماتی را به دنبال خواهد داشت. به علت شباهت های این دو فراورده باعث شده که سازندگان به هدف پایین آوردن هزینه ها، حفظ بعضی فواید و در حین حال بدون اینکه روی شکل اثر گذاشته شود، اهتمام به ساخت این آلیاژ نمایند که اگرچه این مسئله سبب شده دست فروشندگان خائن باز باشد و بعضی از آن‌ها آلیاژ ۲۰۱ را به جای ۳۰۴ و مسلماً معادل قیمت استیل ۳۰۴ به خریدار ارائه می نمایند.

 

  • ورق استیل سری ۳۰۰

ورق استیل ۳۰۱: این محصول بسیار منعطف پذیر و توانایی فرم دهی زیادی دارد. توانایی جوشکاری مطلوب و استقامت سایشی بالا من جمله از عمده ترین ویژگی ورق های استیل این نوع می باشد.

ورق استیل ۳۰۲: استقامت به زنگ زدگی مساوی با ۳۰۴ داشته و مسلماً به علت اندکی کربن اضافی استقامت بیشتری دارد.

آلیاژ ۳۰۳: فرم پذیری مطلوبی نسبت به آلیاژ ۳۰۴ به علت وجود گوگرد و فسفر اضافی دارد.

آلیاژ ۳۰۴: متداولترین گونه ورق های استیل ضد زنگ می باشد که اسم کلاسیک این محصول ورق استیل ۱۸/۸ می باشد. این شماره های به ترتیب نشانگر درصد کروم و نیکل می باشد.

آلیاژ ۳۰۹: از لحاظ استقامت دمایی مطلوب تر از ۳۰۴ کار می کند.

آلیاژ ۳۱۶: پس از آلیاژ ۳۰۴ این نوع ورق بیشترین مصارف را در صنایع گوناگون به خود اختصاص داده است. به علت به کارگیری مولیبدن برای استعمال در صنایع غذایی و محصولات دارویی کاربرد داشته و حداقل مقدار آلودگی فلزی از آن این ورق می باشد.

ورق استیل ۳۱۷: از ویژگی ورق های استیل این سری می توان به علت دارا بودن میزان چشمگیری مولیبدن استقامت بسیار زیادی در مقابل هجوم مواد شیمیایی دارد. در این گروه راندمان ورق استیل ۳۱۷ از ۳۰۴ هم مطلوب تر است. استقامت کششی زیاد، تاب تنش مطلوب و توانایی خزش مورد تأیید از دیگر ویژگی های این نوع محصول می باشد.

 

  • ورق استیل ۳۲۱: همانند ۳۰۴ در زمان جوشکاری ریسک پوسیدگی جوش به علت اضافه نمودن تیتانیوم در آن خیلی کم است.
  • ورق استیل سری ۴۰۰

ورق استیل ۴۰۵: دارای تلفیقات ویژه جوشکاری می باشد.

آلیاژ ۴۰۸: با وجود ۱۱٪ کروم و ۸٪ نیکل استقامت بالایی در مقابل دمای زیاد داشته ولی در مقابل زنگ زدگی ضعیف کار می کند.

ورق استیل ۴۰۹: این ورق جز ارزان ترین ورق های استیل بوده که اکثراً برای اگزوز خودرو استفاده می شود.

آلیاژ ۴۱۰: دارای میزان چشمگیری آهن بوده و در مقابل اصطکاک و زنگ زدگی خیلی مقاوم است.

آلیاژ ۴۱۶: به علت دارا بودن گوگرد اضافه فرم پذیری و ماشین کاری زیادی دارد.

ورق استیل ۴۲۰: برای تولید اقسام کارد و چنگال مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق استیل ۴۳۰: از این محصول برای تولید مواد زینتی استفاده می شود. به علت فرم پذیری مطلوب تزئینات خودرو ها را با به کارگیری از این ورق مهیا می سازند.

ورق استیل ۴۴۰: معمولاً این محصول با دمای بسیار زیاد ساخته می شود. در صنایع تولید کارد و چنگال به علت وجود کربن زیاد استفاده می شود.

آلیاژ ۴۴۶: برای فعالیت در دمای بسیار زیاد مطلوب است.

 

  • ورق استیل سری ۵۰۰

به علت دارا بودن مقدار زیاد کروم در مقابل دمای زیاد استقامت خیلی بالایی دارند.

 

  • ورق استیل سری ۶۰۰

این ورق های استیل دارای اقسام مختلف از جمله آلیاژ ۶۰۱ تا ۶۰۴، آلیاژ ۶۱۰ تا ۶۱۳، ۶۱۴ الی ۶۱۹، آلیاژ ۶۳۰ الی ۶۳۵، ۶۵۰ الی ۶۵۳ و ورق استیل ۶۶۰ الی ۶۶۵ می باشد که طبقه بندی این گروه با ملاحظه به آلیاژ های استفاده شده در آن‌ها است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *