استیل, استیل 304

استاندارد استیل ۳۰۴ (استاندارد AISI ورق استیل) و استاندارد UNS ورق استیل

استاندارد استیل ۳۰۴

استاندارد استیل ۳۰۴ چیست؟

استاندارد استیل ۳۰۴ در معیار های اروپایی ۱/۴۳۰۱ نام گذاری شده است. یکی از پر استفاده ترین و مشهور ترین گونه های استیل به شمار می آید که در مجموعه فولاد زنگ نزن آستنیتی واقع شده است. این فراورده در تمامی اشکال تولید می شود و مورد استفاده قرار می گیرد که عمدتا به صورت ورق ، لوله، میله، رول و… وارد بازار می شود.

استاندارد استیل 304

استاندارد استیل ۳۰۴مقاومت خوردگی و فرسودگی این استیل کمتر از ۳۱۶ می باشد و همچنین قیمت آن هم نسبت به استیل ۳۱۶ ارزانتر می باشد. استیل۳۰۴ با مدل نوسازی شده آن با حداقل کربن در حرفه های متنوع نظیر گاز، نفت، پتروشیمی، دارویی، صنایع غذایی و… کاربرد های بسیاری دارد. کاربرد این محصول خواص آهنربایی ندارد ،استقامت به زنگ زدگی و فرسودگی این آلیاژ بسیار بیشتر از فولاد های متداول است. این فولاد ضد زنگ به آسانی توانایی فرم پذیری به اقسام متنوع را دارد، در این صورت به طور وسیعی به کار برده می شود. استنلس استیل ها معمولا با استفاده از استاندارد های ویژه ای آنالیز می شود که در خصوص استاندارد استیل ۳۰۴ می توان بیان نمود که عمده ترین استاندارد آن ASTM A240  می باشد.

آشنایی با استاندارد ورق استیل۳۰۴

استاندارد ورق استیل۳۰۴

استاندارد ورق استیل۳۰۴

استیل هم جوشی است که مبنای آن از آهن می باشد و حدود ۲ ٪ کربن دارد. مقدار کربن موجود در این محصول بر حسب استاندارد استیل ۳۰۴ سبب شده است که خاصیت مکانیکی و درجه سختی آن متمایز باشد. اگر کربن از ۱۵ درصد کمتر باشد به آن فولاد ساده نرم کربنی گفته می شود. از ۰/۱۵  تا  ۰/۳  به کم کربن شهرت دارد. اگر مقدار کربن ۰/۳ الی  ۰/۶٪ باشد به آن کربک متوسط گفته می شود.

مقالات مرتبط :   15 خصوصیت و کاربرد ورق استیل 201

ورق استیل به دو گونه کربنی ساده و آلیاژی وجود دارند که اختلاف این دو نمونه در موادی می باشد که در آن مطابق استاندارد ورق استیل ۳۰۴ می باشد.

آشنایی با استاندارد لوله استیل ۳۰۴

در خصوص تولید و شناسه گذاری استاندارد استیل ۳۰۴ : لوله استیل همانند مواد اولیه که در صنایع و ساخت و ساز و نیز تولید قطعات دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرد از نظر ظرفیت استفاده بعد از ورق استیل پر کاربرد ترین مواد اولیه استنلس استیل می باشد. بدین علت برای متصل نمودن لوله ها به همدیگر و تحول مسیر یا عواملی نظیر اخذ خروجی و… می بایست پیوستگی های استیل و شیرآلات و فلنج هم دارای یک اندازه متناسب با لوله باشد.

افزون بر اهمیت هم اندازه بودن، قطر  اتصالات استیل بدون شکاف و شکاف دار و فلنج استیل هم بایستی با لوله در یک امتداد باشند تا از ته نشست رسوب سیال و تولید نقص جوشکاری و اتصالات پیشگیری نماید. در این صورت با آگاهی از کلیه این شروط نیاز به یک معیار واحد میان لوله ها با خود و پیوستگی های استیل آن می باشد که در سال های ابتدایی تولید علم پایپینگ این معیار ها صورت گرفته و به آرامی کامل شده اند. از انواع استاندارد لوله استیل ۳۰۴ می توان به استاندارد های ASTM , ASME, API, ANSI اشاره نمود.

استاندارد استنلس استیل

استاندارد استنلس استیل

معمولا استاندارد استیل ۳۰۴ دارای ۳ استاندارد به شرح زیر می باشد:

 • استاندارد AISI ورق استیل
 • استاندارد DIN ورق استیل
 • استاندارد بین المللی UNS ورق استیل

آشنایی با استاندارد AISI ورق استیل

استاندارد  AISI ورق استیل  (American Iron and Steel Institute) برای استنلس استیل اثر پذیر بوده و همواره اعداد این استاندارد شامل ۳ رقم معادل با سری های ۶ XX, 4 XX, 3XX, 2XX می باشند که براساس تصحیح آلیاژ امکان دارد پسوند هایی با حروف لاتین هم داشته باشند، سری ها ۲XX, 3XX آستنیتی، سری ۴XX فریتی و مارتنزیتی می باشند.

مقالات مرتبط :   استیل 420 چیست؟ "معرفی جامع استیل ٤٢٠ + کاربردهای آن"

به عنوان مثال ۳۰۴L

۳: سری آلیاژ

۰۴: شماره سریال

L: پسوند اصلاحات یا افزودنی ها

آشنایی با استاندارد DIN ورق استیل

استاندارد DIN ورق استیل حاوی ۲ شیوه شماره گذاری برای استنلس استیل و سایر عناصر فلزی می باشد.

 • شیوه اول

در این شیوه شماره استاندارد استنلس استیل با واژه X مشخص می گردد و رقمی که به همراه آن می باشد به علامت درصد کربن آغاز شده،  و با علائم شیمیایی عناصر موجود و درصد کروم و یا کروم و نیکل کامل می شود.

به عنوان مثال: X10CrNiMo 1810

X10: 0.1 %درصد کربن

CrNiMo: عناصر عمده آلیاژی

۱۸۱۰: نیکل معادل ۱۰، کروم معادل ۱۸

 • شیوه دوم

این شیوه رقم گذاری نامیده می شود که در استاندارد DIN 17007 تشریح گردیده است. مطابق آن رقمی به شکل X.XXXX برای هر نوع آلیاژ وجود دارد. عدد پیش از اعشار نمایانگر گونه آلیاژ، عدد اول پس از اعشار نمایانگر گروه فولاد، عدد دوم پس از اعشار نمایانگر زیر مجموعه آن و دو عدد پایانی تنها شماره سریال می باشد.

آشنایی با استاندارد بین المللی UNS ورق استیل

استاندارد بین المللی UNS ورق استیل

استاندارد بین المللی UNS ورق استیل

استاندارد استیل ۳۰۴ یا همان استیل بین المللی UNS ورق استیل( Unified Numbering System) مشابه کلیه فلزات و سایر آلیاژها برای استنلس استیل متنوع هم ارقامی را مد نظر قرار داده است که منشا خیلی مطلوبی برای معادل یابی آنها می باشد. مطابق همین هر آلیاژ با یک واژه و ۵ رقم در پی آن براساس شیوه زیر شماره گذاری می شود.

واژه اولیه: واژه S برای استنلس استیل و پایدار در برابر حرارت، برای عنصر نیکل واژه N, برای استنلس استیل ریختگی واژه J به کار برده می شود.

مقالات مرتبط :   استیل ۲۰۲ چیست و موارد استفاده از آن کدام است؟

ارقام: سه رقم اولیه همواره همانند استاندارد AISI می باشد و دو رقم پایانی نمایانگر تصحیح آلیاژ می باشد. در این صورت اگرچه این دو رقم پایانی صفر باشد نمایانگر آلیاژ اصلی خواهد بود.

S31004

S: استنلس استیل

۳۱۰: رقم پایه آلیاژ

۰۴: تصحیحات یا افزودنی ها

فریتی(بگیر، شامل خواص آهنربایی)

معرفی جدول استاندارد ورق استیل

معرفی جدول استاندارد ورق استیل

معرفی جدول استاندارد ورق استیل

یک فکر در مورد “استاندارد استیل ۳۰۴ (استاندارد AISI ورق استیل) و استاندارد UNS ورق استیل

 1. مهدی خسروی گفت:

  سلام ، استاندارد DIN ورق استیل به چند روش شماره گذاری میشود ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز ، استاندارد DIN آلمان به دو روش شماره گذاری میشوذ .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *