استیل, استیل بگیر, استیل ضد زنگ, استیل طرح دار

آشنایی کامل با انواع ورق استیل+ دسته بندی ورق استیل

استنلس استیل

استنلس استیل به فولاد هایی با میزان مواد آلیاژی که قابلیت استقامت به زنگ زدگی در  هوا بارهای خورنده و درجه حرارت بالا را داشته باشند  گفته می شود. این نوع ورق کاربردی دربردارنده دست کم ۱۱٪ کرون است که دلیل عمده استقامت به زنگ زدگی آن می باشد. مقدار این استقامت با تحول میزان مواد تشکیل دهنده آلیاژ ناپایدار است. بایستی توجه نمود حدودی برای مقدار کروم در آلیاژ موجود می باشد این حد به دلیل کمبود گنجایش پذیرش کرم به وسیله آهن است. به همین علت از علامت های دیگری در آلیاژ برای بالا بردن مقدار استقامت در مقابل زنگ زدگی به کار می برند. این ورق به ۳ شیوه  تولید در بازار عرضه می شوند که نظیر :

 

 • Cast:

اعمالی که در خلال آن آلیاژ مذاب شده و به وسیله قالب به فرم مورد نظر تبدیل می شود.

 

 • Weiught:

اعمالی که در خلال آن آلیاژ داغ شده و به وسیله تجهیزات به فرم مورد نظر تبدیل می شود.

 

 • Forge:

اعمال شکل دهی آلیاژ به وسیله نیرو های فشاری گسترده

طبعاً forge دارای بیشترین گرید است.

 

آشنایی با انواع دسته بندی استیل

انواع دسته بندی استیل

 

انواع استیل معمولاً بیشتر از ۱۰۰ گرید دارد ولی در دسته بندی ها به ۴ بخش عمده تقسیم بندی می شود:

 

 • استنلس نگیر

کروم، نیکل با کربن پایین تر از ۱/۰ درصد است. این محصول تقریباً به میزان ۶۵٪ مصارف آن را در جهان به خود اختصاص داده است  همان طور که از اسمش مشخص است این محصول خاصیت آهن ربایی ندارد.

 

 • استنلس بگیر

در استنلس بگیر میزان درصد کربن پایین تر از ۱٪ است و خواص آهنربایی نیز دارد.

 

 • استنلس مارتنزیت

میزان کروم موجود در آن بیشتر از ۱٪ است و معمولاً همین‌طور سختی پذیر است.

 

 • استیل دوپلکس

تلفیقی از کروم و نیکل با خواص مغناطیسی ، غیر مغناطیسی و آهنربایی

 

آیا استنلس استیل به راحتی زنگ می زند؟

به تازگی با تشریح فولاد استنلس استیل همه بر این عقیده هستند که با ملاحظه بر این تشریح این مدل از ورق ضد زنگ می باشد. این استیل تنها در وضعیتی ویژه نظیر پیرامون و اماکن غیر آلوده، آب شیرین  و یا آب دریا به شکل جاری کاملاً ضد زنگ می باشد. همچنین در آب و هوای نمناک دریایی یا در درون آب راکد استیل گونه ۳۰۴ زنگ می زند و غالباً به شکل موضعی دستخوش زنگ زدگی کانالی می شود. در مجموع چگونگی پیرامون و تلفیق شیمیایی فولاد هر دو در ایجاد زنگ زدگی و خوردگی کانالی نوع ضد زنگ آن نقش اساسی دارند.

 

آشنایی با علل اساسی برای به کارگیری استنلس استیل

دلایل زیادی برای استفاده از استیل وجود دارد که در اینجا به عمده ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

 

 • طول عمر

یکی از مهم ترین علل به کار گیری استنلس استیل طول عمر آن است. این محصول بسیار پایدار است و در مقابل خوردگی و لکه نیز استقامت زیادی دارد و برای مدت زمان زیادی دارای زیبایی بصری است.

 

 • بهداشت

این ورق فولادی پرکاربرد به علت اینکه پر منفذ نیست محیطی برای گردآوری و رویش میکروب و باکتری ها ندارد و از این لحاظ مورد تصدیق متخصصان بهداشت مواد غذایی است.

 

 • بی اثر بر مزه و طعم غذا

ابزار آلات  پخت و پزی که از این ورق تهیه می شوند با توجه به، به کار گیری ادویه های گوناگون ، تعاملی نشان نمی دهند و با مواد غذایی به هیچ عنوان تلفیق نمی شوند از این رو بر طعم و مزه غذا اثر نخواهند گذاشت.

 

 • استقامت در مقابل گرما

از دیگر علل به کارگیری استنلس استیل استقامت آن در مقابل گرما است. در حقیقت این ورق یک فولاد ضد زنگ می باشد که به هیچ عنوان کرک و فاچ نمی شود. تاب این محصول در مقابل شکستن و خرد شدن خیلی زیاد است.

 

آشنایی با خصوصیات استنلس استیل

عمده ترین ویژگی استیل استقامت آن در مقابل زنگ زدگی است. با این حال منوط به وضعیت محیط  احتمال خوردگی آن نیز وجود دارد. با این حال این محصول به صورت چشمگیری نسبت به سایر فلزات آهنی ، در برابر خوردگی و زنگ زدگی استقامت بالایی از خود نشان می دهد. استقامت در مقابل زنگ زدگی این ورق آلومینیومی به علت وجود کروم در تلفیقات آن است ، همه اقسام این فراورده دربردارنده دست کم ۱۰.۵ ٪ کروم هستند ولی منوط به مصارف امکان دارد این درصد به طور چشمگیری افزایش یابد. به واقع هر چه میزان کروم در این آن بیشتر باشد سبب بالا رفتن استقامت در برابر زنگ زدگی می شود.

زمانی که این محصول در دسترس اتمسفر واقع می شود کروم با اکسیژن تلفیق می شود تا یک بخش باریک و با دوام از کروم اکسید ایجاد شود این بخش ایجاد شده از استیل در برابر اکسیداسیون نگهداری می کند و اگر این بخش دچار خراش شود فوری بازسازی و اصلاح می شود. در سایر فلزات همواره برای محافظت رویه از حفاظ هایی نظیر کروم و نیکل استفاده می کنند. در این موارد رویه حفاظتی محافظ زمان ایجاد یک خراش خراب و از میان می رود. در صورتی که این ورق فولادی با کروم نه فقط محافظت شده بلکه آلیاژی نیز شده است. به همین دلیل بخش حفاظتی پاسیوژن بدون ملاحظه به قعر سایش ایجاد شده معمولاً از استنلس استیل مراقبت می کند.

دومین ویژگی استیل اثر مغناطیسی آن است. سایر فلزات آهنی نظیر فولاد کربن در درجه حرارت  پیرامون خواص مغناطیسی دارند. مقدار جذب مغناطیسی این فلزات به علت بافتار فریت کریستالی آن ها است. تلفیقات بافتاری آن‌ها در زمان افزایش دما تا ۱۳۴۰ درجه فارنهایت به آستینت مبدل می شود و سبب پایین آمدن خواص مغناطیسی آن‌ها می شود.

 

آشنایی با ساختار استنلس استیل

این استیل شامل میزان مشخص و چشمگیری کروم می باشد.

 • برای این گروه از فولاد ها از دست کم ۱۱ ٪ کروم استفاده می شود.
 • برای اینکه خواص زنگ نزنی داشته باشد نبایستی پایین تر از این میزان مشخص کروم را داشته باشد‌.
 • در حقیقت استقامت در مقابل زنگ زدگی در این ورق به دلیل وجود کروم در آن است.
 • این رویه باریک سراسری در وضعیت مطلوب فولاد را در مقابل مواد و پیرامون های خورنده مراقبت می کند.
 • بافتارکروم هم به شکل یک رویه اکسید کروم می باشد که روی عرصه فلز را پوشانیده و از عرصه براقی نیز بهره مند می باشد.
 • افزون بر کروم عنصرهای شیمیایی دیگری هم در تلفیق آن به کار می روند که می توان به نیکل و مولیبدن اشاره نمود.
 • نیکل غالباً زمینه های منعطف پذیری و شکل پذیری را در این استیل به وجود می آورد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *