استیل

استیل ۳۱۴ چیست (مشخصات و کاربرد استیل ۳۱۴)

ورق استیل ۳۱۴

ورق استیل ۳۱۴ در واقع یک نوع فولاد آستنیتی است که نسبت به حرارت استحکام بالایی دارد. همین ویژگی موجب شده است تا از این ورق استیل در ساخت ورق لوله و میلگرد استفاده شود. اگر قصد دارید، بدانید که ورق استیل ۳۱۴ چیست و چه کاربردهایی دارد ادامه مطالب را از دست ندهید.

ورق استیل ۳۱۴ چیست؟

همان طور که گفته شد، ورق استیل ۳۱۴ در واقع یک نوع فولاد آستنیتی است که نسبت به حرارت مقاومت بسیار بالایی دارد که همین ویژگی موجب شده است تا در ساخت و تولید کوره و همچنین در دیواره کوره‌ها در صنایع شیمیایی استفاده شود. دقت داشته باشید که همه انواع ورق‌های استیل نسبت به حرارت‌های بالا مقاوم نیستند. اگر قصد دارید تا برای طراحی کوره از ورق‌های استیل استفاده کنید، خرید استیل ۳۱۴ میتواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان خرید انواع ورق استیل همین الان با کارشناسان ما تماس بگیرید

 ۳۳۹۲۸۷۰۳۳۳۹۲۸۷۵۸ | ۳۳۹۲۸۵۸۷


ورق استیل ۳۱۴ دارای ۱.۵ الی ۲ عنصر سیلیسیم در آلیاژ خود است که همین سیلیسیم موجب شده است تا این نوع ورق استیل در دماهای تا حدود ۱۱۵۰ درجه سانتیگراد نسبت به حرارت و پوسته پوسته شدن عملکرد بسیار مناسبی داشته باشد. استیل ۳۱۴ یا فولاد ضدزنگ ۳۱۴ برای عملیاتی مانند آهنگری، شکل‌دهی و قالب‌پذیری و جوشکاری بسیار مناسب هستند.

ورق استیل ۳۱۴

استیل ۳۱۴ یک فولاد آستنیتی مقاوم در برابر حرارت است که از استحکام بالایی نیز برخوردار میباشد. این فولاد از عناصر و مواد مختلفی به صورت ورق، لوله و میلگرد ساخته شده است. اکثر کاربرد این فولاد، در زمینه ساخت و تولید کوره است و در زمینه صنایع شیمیایی نیز کاربرد گسترده ای دارد. منبع

ترکیبات شیمیایی مورد استفاده در استیل ۳۱۴

همان طور که گفته شد، یکی از مهم‌ترین عناصری که در ترکیبات شیمیایی ورق استیل ۳۱۴ استفاده میشود، سیلیسیم است که در کمترین حالت ۱.۵ درصد و در بالاترین حالت دارای ۲ درصد از این ماده است. علاوه بر این، عنصر دیگری نیز به نام کربن در ترکیبات شیمیایی استیل ۳۱۴ وجود دارد که معمولاً بیشتر از ۰.۲ درصد است که میتواند موجب شود تا استحکام آن نسبت به ضربه افزایش پیدا کند.

البته اگر میزان کربن در این آلیاژ خیلی بالا برود، خاصیت جوش پذیری آن نیز به همان میزان کاهش پیدا میکند. پس بهتر است تا در هنگام خرید ورق استیل ۳۱۴ به میزان کربن استفاده شده در آن دقت نمایید. علاوه بر عناصری که گفته شد، استیل ۳۱۴ دارای بیش از ۲ درصد منگنز، بیشتر از ۰.۰۴۵ درصد فسفر و بیشتر از ۰.۰۱۵ درصد گوگرد است.

دو عنصر مهم دیگری که در ورق‌های استیل ۳۱۴ وجود دارد، کروم و نیکل است که میتواند در قیمت ورق استیل ۳۱۴ تأثیر مستقیم داشته باشد. عنصر نیکل در کمترین حالت ۱۹ درصد و در بالاترین حالت حدود ۲۲ در این آلیاژ موجود است. همچنین کروم نیز بین ۲۴ تا ۲۶ درصد در ورق استیل ۳۱۴ موجود است.

مشخصات استیل ۳۱۴

این نوع ورق‌های استیل در دسته ورق‌های استیل نگیر قرار میگیرند که خاصیت مغناطیسی ندارند و توسط آهنربا جذب نمی‌شوند. از مهم‌ترین خواص ورق‌های استیل ۳۱۴ میتوان به این مورد اشاره کرد که در هنگام خرید نیز میتوانید آن را امتحان کنید.

از دیگر مشخصات استیل ۳۱۴ میتوان به چگالی آن اشاره کرد که برابر ۷.۹ کیلوگرم بر مترمکعب است.

اگر قصد خرید ورق‌های استیل ۳۱۴ را دارید، از کنار این مشخصاتی که داده میشود ساده عبور نکنید. یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص ورق‌های استیل ۳۱۴ اصل از تقلبی، توجه به چگالی آن است. شما با در دست داشتن چگالی یا دانسیته فولاد ضدزنگ ۳۱۴ و فاکتورهایی مانند: طول، ضخامت و عرض این ورق‌ها به راحتی وزن واقعی آن را تشخیص دهید و در هنگام خرید میتوانید عدد به دست آمده را با عدد روی باسکول مقایسه کنید که اگر تفاوت زیادی داشته باشند، نشان‌دهنده این است که ورق استیل ۳۱۴ خریداری شده اصل نیست.

 مشخصات استیل ۳۱۴

از دیگر مشخصات استیل ۳۱۴ میتوان به رسانایی گرمایی آن اشاره کرد که در دماهای بالاتر از ۲۰ درجه سانتیگراد حدود ۱۵ وات بر متر در کلوین است. همچنین مقاومت الکتریکی استیل ۳۱۴ نیز در دمای اتاق یا ۲۵ درجه سانتیگراد حدود ۹ اهم در میلیمتر مربع تقسیم بر متر است.

کاربردهای استیل ۳۱۴

از آنجایی‌که ورق‌های استیل ۳۱۴ دارای ویژگی مقاومت بالا در برابر حرارت هستند، کاربردهای زیادی نیز دارند که از جمله آن‌ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابل کاربرد در صنایع شیمیایی
  • قابل استفاده در صنایع نفتی
  • قابل استفاده در زمینه ساخت انواع کوره
  • صنایع خودروسازی
  • قابل استفاده در عملیات حرارتی

جهت دریافت مشاوره رایگان خرید انواع ورق استیل همین الان با کارشناسان ما تماس بگیرید

 ۳۳۹۲۸۷۰۳۳۳۹۲۸۷۵۸ | ۳۳۹۲۸۵۸۷


اگر قصد دارید تا از لوله‌ها و ورق‌های استیل ۳۱۴ در عملیات حرارتی استفاده کنید، باید دقت داشته باشید که آنیل کردن این نوع آلیاژ باید در دماهای بین ۱۰۵۰ الی ۱۱۵۰ درجه سانتیگراد صورت گیرد و بعد از آن به کمک آب یا هوا خنک کاری آن صورت گیرد.

همچنین اگر قصد دارید تا قالب‌گیری و شکل‌دهی داغ این نوع آلیاژ را انجام دهید، باید در دمای بین ۸۰۰ الی ۱۱۵۰ درجه سانتیگراد این کار را انجام دهید و در نهایت نیز خنک‌کاری آن به آرامی و تنها توسط هوا انجام گیرد.

کاربردهای استیل ۳۱۴

  • جوشکاری

از دیگر ویژگی‌ها و کاربردهای این نوع ورق‌های استیل میتوان به قابلیت جوشکاری آن اشاره کرد. به طور کلی ورق‌های استیل ۳۱۴ به کمک روش‌های مختلف قابلیت این را دارند که تحت جوشکاری قرار گیرند، اما ممکن است پدیده ترک‌ خوردگی گرم نیز در هنگام جوشکاری اتفاق بیفتد که باید نکات ایمنی را قبل از آن انجام آن در نظر داشته باشید.

به عنوان نکته آخر نیز در ارتباط با قابلیت جوشکاری ورق استیل ۳۱۴ بهتر است بدانید که این آلیاژ پس از جوشکاری هیچگونه مقاومتی در برابر خوردگی‌های مرزدانه از خود نشان نمیدهد.  استیل‌های ۳۱۴ تحت عنوان استیل نسوز نیز گاهی شناخته میشوند و می‌توانند به شکل‌های لوله و ورق در صنایع گفته شده مورد استفاده قرار بگیرد.

به طور مثال: لوله‌های استیل ۳۱۴ برای جا به جایی سیالات نفتی در صنایع شیمیایی و پالایشی مورداستفاده قرار میگیرد.

قیمت ورق استیل ۳۱۴

قیمت ورق استیل ۳۱۴ به دلیل دارا بودن ویژگی مقاومت بالا نسبت به حرارت، به نسبت سایر ورق‌های استیل میتواند بالاتر باشد. از آنجایی که در ساخت و تولید ورق‌های استیل ۳۱۴ علاوه بر کروم و نیکل، از سیلیسیم نیز استفاده شده است، قیمت آن به نسبت سایر ورق‌ها بالاتر میرود.

همچنین بهتر است بدانید که به طور کلی قیمت ورق‌های استیل ۳۱۴ و انواع دیگر با توجه به فاکتورهایی مانند: نوسانات قیمت دلار، قیمت جهانی فلزات به کار رفته در این آلیاژ، هزینه‌های حمل‌ونقل، هزینه دستمزد و برخی موارد دیگر تعیین میشود. اگر شما قصد خرید ورق استیل ۳۱۴ را دارید حتماً در هنگام خرید این نکته را در نظر بگیرید که نوسانات دلار میتواند بیشترین تأثیر را در کوتاه مدت روی قیمت این ورق‌ها داشته باشد.

نتیجه‌گیری

ورق استیل ۳۱۴ در واقع یک نوع فولاد آستنیتی است که نسبت به حرارت مقاومت بسیار بالایی دارد که همین ویژگی موجب شده است تا در ساخت و تولید کوره و همچنین در دیواره کوره‌ها در صنایع شیمیایی استفاده شود. یکی از مهم‌ترین عناصری که در ترکیبات شیمیایی ورق استیل ۳۱۴ استفاده میشود، سیلیسیم است که در کمترین حالت ۱.۵ درصد و در بالاترین حالت دارای ۲ درصد از این ماده است. یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص ورق‌های استیل ۳۱۴ اصل از تقلبی، توجه به چگالی آن است. شما با در دست داشتن چگالی یا دانسیته فولاد ضدزنگ ۳۱۴ و فاکتورهایی مانند: طول، ضخامت و عرض این ورق‌ها به راحتی وزن واقعی آن را تشخیص دهید. ورق‌های استیل ۳۱۴ به کمک روش‌های مختلف قابلیت این را دارند که تحت جوشکاری قرار گیرند، اما ممکن است پدیده ترک خوردگی گرم نیز در هنگام جوشکاری اتفاق بیفتد.

جهت دریافت مشاوره رایگان خرید انواع ورق استیل همین الان با کارشناسان ما تماس بگیرید

 ۳۳۹۲۸۷۰۳۳۳۹۲۸۷۵۸ | ۳۳۹۲۸۵۸۷

سؤالات متداول

مهم‌ترین ویژگی ورق‌های استیل ۳۱۴ چیست؟

از مهم‌ترین ویژگی‌های ورق استیل ۳۱۴ میتوان به مقاومت آن در مقابل حرارت اشاره کرد که همین ویژگی موجب شده است تا در صنایع مختلفی مانند صنایع شیمیایی و پتروشیمی کاربرد داشته باشد. همچنین در طراحی انواع کوره‌ها نیز از ورق‌های استیل ۳۱۴ استفاده می‌کنند.

مهم‌ترین ماده به‌کاررفته شده در ترکیب شیمیایی استیل ۳۱۴ چیست؟

از مهم‌ترین ماده به کار رفته شده در تولید ورق‌ها و لوله‌های استیل ۳۱۴ میتوان به سیلیسیم اشاره کرد که بین یک و نیم تا دو درصد از این آلیاژ استفاده میشود. سیلیسیم موجب میشود تا این آلیاژ نسبت به حرارت مقاومت بسیار بالایی داشته باشد.

چگالی ورق استیل ۳۱۴ چقدر است؟

چگالی یا دانسیته ورق استیل ۳۱۴ برابر ۷.۹ کیلوگرم بر مترمکعب است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *