استیل, استیل 316, استیل صنعتی

آشنایی با کاربردهای استیل ۳۱۶ + ویژگی برتر استیل ۳۱۶

ورق استیل 316

فهرست موضوعات

استیل ۳۱۶ چیست ؟

استیل ۳۱۶ یا استیل صنعتی یا استیل گرید ۳۱۶ که به ورق استیل ۳۱۶ معرفی میشود، یکی از محصولات متداول از اجزا فولاد های ضد زنگ میباشد. ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی آن نظیر استیل ۳۰۴ است و از عناصر همانندی به وجود آمده‌اند. مغایرت عمده بین این دو این است که استیل ۳۱۶ محتوی ۲ الی ۳ درصد مولیبدن است که باعث ازدیاد و پیشرفت خواص مکانیکی و استقامت در درجه حرارت بالا میشود و مقاومت در برابر زنگ خوردگی آن را به تناسب  استیل ۳۰۴ بالا میبرد. جهت خرید ورق استیل ۳۱۶ و استعلام قیمت استیل ۳۱۶ با کارشناسان ما در استیل رزاقی تماس بگیرید.

 

 

این نوع ورق‌ها همواره در اکثر فعالیت‌های صنعتی به کار برده میشود که نظیر مواد شیمیایی تحلیل شده و همچنین پیرامون‌هایی شامل نمک بسیار نظیر نواحی ساحلی و محیط های باز که در آن نمک های ضد یخ متداولی موجود میباشد. با اعتنا بر خصوصیات غیر واکنشی آن،  ورق استیل ۳۱۶ در تولید ابزار پزشکی جراحی به کار برده می‌شود. یکی‌دیگر از برش‌های این ورق، ۶ پر استیل است که دارای خصوصیات و مصارف بسیار مطلوبی است.

در شرکت‌های معتبر میتوان اقسام ورق استیل ۳۱۶ را در سایزهای با معیار کارخانه یا بر اساس سایز و اندازه موردنظر شما ارائه دهند. برای تقاضا و خرید این محصول و آگاهی از قیمت آن میتوان به شیوه آنلاین یا حضوری مبادرت نمود.

جهت استعلام قیمت ورق استیل  و یا  خرید ورق استیل ۳۱۶ و استیل در تمام گریدهای بگیر، نگیر، صنعتی و دکوراتیو به صورت کویل یا ورق با کارشناسان ما در استیل رزاقی تماس بگیرید.

جهت استعلام قیمت ورق استیل ۳۱۶ با ما در تماس باشید.

استیل 316

آشنایی با انواع ویژگی‌هایی استیل ۳۱۶(استیل صنعتی ۳۱۶)

ویژگی‌های استیل ۳۱۶ عبارتند از :

  1. استقامت در مقابل زنگ زدگی
  2. استقامت در برابر گرما
  3. مناسب برای جوشکاری

جهت دریافت مشاوره رایگان خرید انواع ورق استیل همین الان با کارشناسان ما تماس بگیرید

 ۳۳۹۲۸۷۰۳۳۳۹۲۸۷۵۸ | ۳۳۹۲۸۵۸۷

استقامت در مقابل زنگ زدگی

در مجموع استیل ۳۱۶ در پیرامون‌هایی جوی و کلریدی دارای استقامت زیادی در برابر ورق استیل ۳۰۴ هستند. این نوع استیل در مقابل اسید سولفوریک، استیک، فرمیک، تارتاریک و هیدروکلریک استقامت مطلوبی از خود نشان میدهد و اینکه در مقابل آب آشامیدنی نزدیک به ۱۰۰۰ میلی گرم در دمای پیرامون استقامت به شمار می آید. همچنین این محصول در مقیاس ها  به نام گرید دریایی معروف است.

اما بایستی به این موضوع توجه نمود که نباید در آب‌های دریایی گرم به کار گرفته شود چون مشاهده شده که در اکثر محدوده‌های دریایی گرم یک سطح زنگ زدگی قهوه ای در ورق استیل ۳۱۶ به وجود آمده است که این عمل همواره با حفره و سطح خشنی همراه است.

استنلس استیل 316

استنلس استیل ۳۱۶ در مقایل چه نوع اسید های مقاومت نشان می‌دهد ؟

این نوع استیل در مقابل اسید سولفوریک، استیک، فرمیک، تارتاریک و هیدروکلریک استقامت مطلوبی از خود نشان می دهد

 

استقامت در برابر گرما

از ویژگی‌هایی استیل ۳۱۶ می توان به استقامت آن در برابر گرما اشاره نمود.  این استیل   تا نزدیک ۹۲۵ درجه سانتی گراد را به یک صورت و نزدیک ۸۷۰ درجه سانتی گراد را به شیوه پی در پی بدون زنگ زدن تحمل می کند. چنانچه استقامت در مقابل زنگ زدگی آب حائز اهمیت باشد به کار گیری همیشگی از استیل ۳۱۶ در پیرامون درجه حرارت ۴۲۵-۸۶۰ درجه سانتی گراد پیشنهاد نمی شود.

همچنین گرید ۳۱۶L در مقابل جرم کاربید مستحکم تر است و می تواند در دما های بیشتر نیز به کار گرفته شود. از این محصول در پیرامون‌هایی که فشار زیاد نیز وجود دارد به علت استقامت زیاد تر به کار برده می شود و برخی اوقات برای محل های عملی که شامل بافتار و فشاری بیشتر از دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد است مورد استفاده قرار می گیرد.

استقامت استیل 316 در برابر گرما

جوشکاری

استیل ۳۱۶ توانایی جوش پذیری شگرفی با کلیه شیوه های استاندارد ریخته گری  هم با فلز پر کننده و یا بدون فلز پر کننده را دارد. قسمت های ثقیل جوش داده شده در این استیل بعد از جوشکاری برای بالا افزایش هر چه بیشتر استقامت زنگ خوردگی احتیاج به جوشکاری دوباره دارند.

ولی این برای استیل ۳۱۶L ضروری نیست. به علت بالا بودن مقدار نیکل موجود در این استیل و به قصد خودداری از ترک گرم و ایجاد فاز فریت، شتاب انحنای جوش بایستی کم باشد.  برای جوشکاری  استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L فیلر ۳۱۶L به کار برده می شود.

رول استیل 316

کاربرد های استیل ۳۱۶ کدامند؟

کاربردهای رایجی برای فولاد ضد زنگ ۳۱۶ مدنظر واقع شده است که شامل:

 • تولید منیفولدهای اگزوز استیل
 • تولید مبدل های گرمایشی استیل
 • قطعات کوره استیل
 • قطعات موتور جت استیل
 • شیر و قطعات پمپ استیل
 • ابزارآلات دارویی و عکاسی استیل
 • ابزار آلات پردازش شیمیایی استیل
 • محفظه های استیل
 • همچنین در ساخت تجهیزات پردازش خمیر، کاغذ و ابزار آلات نساجی و هر بخش در دسترس نواحی دریایی به کار برده می شود.

لوله استیل ۳۱۶ چیست؟

این محصول از دیگر اقسام لوله استیل پر استفاده موجود در بازار می باشد، این نوع لوله ها از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. این نوع از لوله ها در گرید های متنوعی ساخته می شوند از میان گرید های متنوع می توان آلیاژ های ۳۱۶، ۳۰۴، ۲۰۱و ۳۱۷ را نام برد.

لوله استیل ۳۱۶

پر مصرف ترین و پرفروش ترین گونه این لوله ها می توان آلیاژ استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ را نام برد. از نظر ساختار به دو شیوه بدون درز و درزدار ساخته می شوند. لوله های استیل در گروه های ‌۵s, 10s, 40s, 80s ساخته می شوند. دسته بندی این لوله ها نشان دهنده قطر گوشت آنها می باشد در ضخامت یکسان هر چه طبقه لوله بالاتر باشد قطر گوشت لوله هم بیشتر می شود.

خرید لوله استیل ۳۱۶ به شکل شاخه ای و هر شاخه ۶ متری و بر طبق کیلوگرم اعمال می شود. قیمت اینگونه لوله ها با توجه به نوع سایز، وزن و ابعاد آن ها مشخص می شود.

آشنایی با تفاوت استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L

استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L هر دو پر استفاده و تقریبا به همدیگر شبیه هستند ولی برای استفاده کنندگان همواره این پرسش پیش می آید که تفاوت استیل ۳۱۶ با ۳۱۶L چیست؟

این دو استیل دارای اختلافاتی در ساخت و استفاده می باشند که اطلاع از ان ها برای کاربران بسیار الزامی است.

 • فولاد زنگ نزن ۳۱۶ نسبت به ۳۱۶l از کربن بیشتری برخوردار است. اگرچه کربن یکی از آنها بیشتر است اما باز هم به همدیگر شبیه می باشند.
 • استیل ۳۱۶  یک گزینه مطلوب برای یک پروژه می باشد که به جوشکاری زیادی احتیاج دارد.
 • از دیگر تفاوت استیل ۳۱۶ با ۳۱۶L این است که فولاد زنگ نزن ۳۱۶ برای غیر فعال شدن در مقابل فرسودگی جوشکاری مستحکم است و فولاد زنگ نزن ۳۱۶L برای به کارگیری در دما های بالا و زنگ زدگی بالا مطلوب است. به همین جهت برای تاسیسات و پروژه های دریایی بسیار مشهور می باشد.

آشنایی با مقاومت استنلس استیل ۳۱۶ در برابر خوردگی

در مجموع استیل نگیر ۳۱۶ در پیرامون های جوی و کلریدی از استقامت بیشتری در قیاس با استیل ۳۰۴ بهره مند است. این استیل در مقابل اسید سولفوریک، هیدروکلریک ، استیک، فرمیک و… استقامت خوبی دارد. همچنین در مقابل آب آشامیدنی با داشتن۱۰۰۰ میلی گرم کلرید در دمای  پیرامون پایدار به شمار می آید. این گونه استیل به اسم گرید دریایی هم شهرت دارد اما بایستی توجه نمود که در آب های دریایی گرم نبایستی به کار برده شود چرا که مشاهده شده است که در خیلی از نواحی دریایی گرم یک قشر خوردگی به رنگ قهوه ای در سطح این استیل ایجاد شده است که این همواره با حفره و قشر خشنی همراه است.

جهت دریافت مشاوره رایگان خرید انواع ورق استیل همین الان با کارشناسان ما تماس بگیرید

 ۳۳۹۲۸۷۰۳۳۳۹۲۸۷۵۸ | ۳۳۹۲۸۵۸۷

آشنایی با عملیات حرارتی 

استنلس استیل ۳۱۶ معمولا با عملیات حرارتی قابلیت سخت شدن را ندارد. عملیات حرارتی استنلس استیل۳۱۶ تا ۱۱۴۹ درجه سانتی گراد گرم شده و پس از آن خیلی زود سرد می شود.

آشنایی با شکل پذیری

شکل پذیری استنلس استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L  مطلوب بوده و به آسانی فرم گرفته و انعطاف پذیر می باشد‌.

آشنایی با جوش پذیری 

جوش پذیری استنلس استیل ۳۱۶ مطلوب است. با هر دو شیوه نفوذی و مقاومتی جوش پذیری مطلوبی از خود نشان می دهد.

ترکیب بندی

GradeCMnSiPSCrMoNiN
۳۱۶Min۰۱۶۲۱۰
Max۰.۰۸۲۰.۷۵۰.۰۴۵۰.۰۳۱۸۳۱۴۰.۱
۳۱۶LMin۱۶۲۱۰
Max۰.۰۳۲۰.۷۵۰.۰۴۵۰.۰۳۱۸۳۱۴۰.۱
۳۱۶HMin۰.۰۴۰.۰۴۰۱۶۲۱۰
max۰.۱۰.۱۰.۷۵۰.۰۴۵۰.۰۳۱۸۳۱۴

آشنایی با خواص مکانیکی استنلس استیل ۳۱۶

خواص مکانیکی استنلس استیل ۳۱۶ در دمای اتاق به شرح زیر می باشد:

درجهکشش  Str (MPa) minبازده Str 0.2% Proof (MPa) minدراز (% in 50 mm) minسختی
Rockwell B (HR B) maxBrinell (HB) max
۳۱۶۵۱۵۲۰۵۴۰۹۵۲۱۷
۳۱۶L۴۸۵۱۷۰۴۰۹۵۲۱۷
۳۱۶H۵۱۵۲۰۵۴۰۹۵۲۱۷

مقایسه مشخصات درجه

 

دزجهUNS NoOld BritishEuronormSwedish SSJapanese JIS
BSEnNoName
۳۱۶S31600۳۱۶S31۵۸H, 58J۱.۴۴۰۱X5CrNiMo17-12-2۲۳۴۷SUS 316
۳۱۶LS31603۳۱۶S11۱.۴۴۰۴X2CrNiMo17-12-2۲۳۴۸SUS 316L
۳۱۶HS31609۳۱۶S51

آشنایی با خصوصیات فولاد ضد زنگ  استیل۳۱۶

در رابطه با استیل ۳۱۶  باید گفت این محصول یک فولاد زنگ نزن آستنیتی کروم و نیکل می باشد که دربردارنده حدود ۲ الی ۳ درصد مولیبدن می باشد.

 • درونمایه مولیبدن سبب بالا رفتن استقامت در مقابل فرسودگی، زنگ زدگی می شود، استقامت در مقابل فرسودگی در حلال های یون کلرید را بالا می برد و در درجه حرارت زیاد استقامت می نماید.
 • فولاد ضد زنگ ۳۱۶ مخصوصا در پیرامون های اسیدی اثر بخش است.
 • این میزان از فولاد در نگهداری در مقابل فرسودگی حاصل از اسید سولفوریک، هیدروکلریک، استیک، فتوسنتز، تارتار و نیر سولفات اسید و کلرید های قلیایی  اثربخش می باشد.

آشنایی با تفاوت میان استیل ۳۱۶ و  استیل ۳۰۴ (Video)

ادامه مبحث تفاوت ورق استیل ۳۱۶ با ورق استیل ۳۰۴ را ذکر می کند تا با این تفاوت ها متوجه شوید کدام آلیاژ مناسب کار شما است.

در آغاز لازم به ذکر است که خصوصیات مکانیکی هردو کم و بیش شبیه به هم است اما تفاوت عمده این دو ورق استیل در این است که استیل ۳۱۶ شامل نیکل و مولیبدن  زیادتری است که این دو عنصر از یاد یافته باعث می شود که این نوع آلیاژ مقداری گران تر از استیل ۳۰۴ شود. گرید ۳۰۴ در طیف وسیعی از فراورده های در دسترس است و دارای خصوصیات شکل دهی و توانایی جوشکاری چشمگیری است.

 

 

از سویی گرید ۳۱۶ همواره در اکثر فعالیت های صنعتی به کار برده می شود که حاوی مواد شیمیایی تحلیل شده و در نواحی ساحلی و محیط های باز نمک های ضد یخ  متداولی موجود است. از دیگر تفاوت استیل ۳۱۶ با استیل ۳۰۴ می توان به استقامت بیشتر  استیل ۳۱۶ در مقابل زنگ زدگی مخصوصاً کلرید اشاره نمود که این مسئله خود یکی از موارد ازدیاد قیمت آن نسبت به استیل ۳۰۴ است ک سبب می شود.

استیل ۳۱۶ مقاوم در برابر نمک

آلیاژ ۳۱۶ برای مناطقی که در موضع نمک قرار دارند مناسب تر باشد. با وجود این برای طرح هایی با اسید های ملایم و یا مناطقی که در دسترس نمک قرار نمی گیرند و نیز مکان هایی که احتیاج به شکل دهی بالایی دارند آلیاژ ۳۰۴ می تواند گزینه مناسبی باشد.  درون مایه مولیبدت بیشتر  در استیل ۳۱۶ می تواند تأثیر نامناسبی بر فرم دهی آن داشته باشد، در این صورت گرید ۳۰۴ گزینه مناسبی است. برای طرح هایی که کمبود مالی وجود دارد استیل ۳۰۴ به نسبت ۳۱۶ مقرون به صرفه و ارزان است.

استیل 316 مقاوم در برابر نمک

از دیگر تفاوت این دو محصول می توان به این موضوع نیز اشاره نمود در وضعیتی که مواد در زیر آب واقع می شوند یا به صورت متوالی در موضع آب هستند و یا طرح هایی که دشواری زیادی دارند و هنگامی که پیرامون حاوی مقداری مواد خورنده است آلیاژ ۳۱۶ انتخابی مناسب تر است و ارزش دارد که هزینه زیادی را نیز صرف نمود.

کاربرد استیل ۳۱۶ در صنایع غذایی

استیل ۳۱۶  یا استیل صنعتی یک آلیاژ فولاد ضد خوردگی است که داری نیکل و کرم بسیار زیادی است. همانند اکثر آلیاژ های دیگر قابلیت تحمل دمای خیلی بیشتر از پروسه های تولید مواد غذایی  را دارد. آن چیز که این استیل را به یک آلیاژ فولادی منحصر به فرد برای به کار گیری پروسه مواد غذایی مبدل نموده است این حقیقت است که این گونه آلیاژ در مقابل اسید ها، کلرید ها و قلیاها استقامت زیادی دارد در صورتی که دیگر فولاد های ضد زنگ همانند گرید SS 304 زمان واقع شدن در دسترس نمک ، خوردگی حفره ای بسیاری ایجاد می کند که معمولاً در فراورده های غذایی وجود دارد.

کاربرد استیل 316 در صنایع غذایی

نتیجه گیری

استیل صنعتی یا استیل گرید ۳۱۶ که به ورق استیل ۳۱۶ معروف شده است، یکی از متداول ترین محصولات از استیل‌های ضد زنگ میباشد. ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی این نوع استیل نظیر استیل ۳۰۴ است و از عنصرهای شبیه به استیل ۳۰۴ تشکیل شده است. تنفاوت اصلی این دو استیل این است که استیل ۳۱۶ محتوی ۲ الی ۳ درصد مولیبدن است که باعث ازدیاد و پیشرفت خواص مکانیکی و استقامت در درجه حرارت بالا میشود و مقاومت در برابر زنگ خوردگی آن را به تناسب  استیل ۳۰۴ بالا میبرد.

جهت دریافت مشاوره رایگان خرید انواع ورق استیل همین الان با کارشناسان ما تماس بگیرید

 ۳۳۹۲۸۷۰۳۳۳۹۲۸۷۵۸ | ۳۳۹۲۸۵۸۷

سوالات پرتکرار

استیل ۳۱۶ چیست ؟

استیل ۳۱۶ یکی از محصولات متداول از اجزا فولاد های ضد زنگ می باشد. ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی آن نظیر استیل ۳۰۴ است و از عناصر همانندی به وجود آمده اند .

استنلس استیل ۳۱۶ در مقایل چه نوع اسید های مقاومت نشان می‌دهد ؟

این نوع استیل در مقابل اسید سولفوریک، استیک، فرمیک، تارتاریک و هیدروکلریک استقامت مطلوبی از خود نشان می دهد.

لوله استیل ۳۱۶ چیست؟

این محصول از دیگر اقسام لوله استیل پر استفاده موجود در بازار می باشد، این نوع لوله ها از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. این نوع از لوله ها در گرید های متنوعی ساخته می شوند از میان گرید های متنوع می توان آلیاژ های ۳۱۶، ۳۰۴، ۲۰۱و ۳۱۷ را نام برد.

کاربرد های استیل ۳۱۶ کدامند؟

تولید منیفولدهای اگزوز استیل تولید مبدل های گرمایشی استیل قطعات کوره استیل قطعات موتور جت استیل شیر و قطعات پمپ استیل.

فرمول محاسبه ورق و وزن استیل ۳۱۶ چیست ؟

یکی از عمده ترین تفاوت استیل ۳۱۶ با ۳۱۶ l در وزن ورق، ابعاد و سایز آن می باشد. در زمان خرید این نوع ورق با دانستن فرمول آن می توان به راحتی قیمت را برآورد نمود. وزن= چگالی آهن × ضخامت × عرض × طول .

 

منبع : Azom

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “آشنایی با کاربردهای استیل ۳۱۶ + ویژگی برتر استیل ۳۱۶

 1. تیام مهدوی گفت:

  این ورق مناسب جوشکاری میباشد ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام روز بخیر دوست عزیز ، بله ورق استیل ۳۱۶(استیل صنعتی ۳۱۶) مناسب برای جوشکاری میباشد .

 2. شهاب اکبری گفت:

  خیلی ممنون خیلی سایتتون خوبه و مطالبتون کامله
  من ازتون استیل ۳۱۶ خریدم قبلا ، کلا مجموعه و تیم خیلی خوبی هستید ایشالا موفق باشید .

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دویت عزیز
   خیلی ممنون از حسن نظر شما .

 3. محمدمهدی عظیم زاده گفت:

  ۳۱۶ برای جوشکاری مناسبتره یا ۳۱۶L ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   استیل ۳۱۶ یک گزینه مطلوب برای یک پروژههایی که به جوشکاری زیادی احتیاج دارند.

 4. مصطفی هروی گفت:

  استیل ۳۱۶ برای تولید اگزوز مناسب هست ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بله استیل ۳۱۶ مناسب برای تولید اگزوز میباشد .

 5. محراب قاسمی گفت:

  من استیل میخوام که در مجاورت با نمک تغیرر نکنه استیل ۳۱۶ مناسب هست

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بله ورق استیل ۳۱۶ مناسب کار شما میباشد .

 6. بردیا گفت:

  سلام. بهترین روش برای جلوگیری از پیچیدگی ورق در حین جوشکاری چیست!؟ ورق ۲mm

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   لطفا در این باره با متخصص جوشکاری مشورت بفرمایید .

 7. کیهانی گفت:

  استیل ۳۱۶ چیست ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   در این مورد در مقاله فوق بصورت کامل توضیح داده ایم .

 8. نیاورانی گفت:

  استیل ۳۱۶ قیمت چند

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   برای اطلاع از قیمت انواع ورق استیل لطفا با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید .

 9. تهمینه گفت:

  استیل ۳۱۶ چیست ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عریز
   در مقاله فوق در این مورد بصورت کامل توضیح داده شده است .

 10. سرابی گفت:

  قیمت لوله استیل ۳۱۶ متری چنده ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   برای اطلاع از قیمتها برا کارشناسان فروش بازرگانی استیل رزاقی تماس بگیرید .

 11. سعیدی گفت:

  استیل ۳۱۶ بگیر چه مشخصاتی داره ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   در مقاله فوق بصورت کامل در این مورد توضیح داده ایم

 12. یاوری گفت:

  کاربرد استیل ۳۱۶ در چه صنایعی میباشد ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   همانطور که در بالا گفته شد استیل ۳۱۶ در تولید منیفولدهای اگزوز استیل تولید مبدل های گرمایشی استیل قطعات کوره استیل قطعات موتور جت استیل شیر و قطعات پمپ استیل کاربرد دارد .

 13. مرتضوی گفت:

  برای جوشکاری استیل ۳۱۶ بهتره یا ۳۱۶L ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   استیل ۳۱۶ برای پروژه‌هایی که به جوشکاری زیادی احتیاج دارند مناسب میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *