استیل, استیل 316, استیل صنعتی

آشنایی با کاربردهای استیل ۳۱۶ + ویژگی برتر استیل ۳۱۶

ورق استیل 316

استیل ۳۱۶ چیست ؟

استیل ۳۱۶ یا استیل صنعتی یا استیل گرید ۳۱۶ که به ورق استیل ۳۱۶ معرفی می‌شود، یکی از محصولات متداول از اجزا فولاد های ضد زنگ می باشد. ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی آن نظیر استیل ۳۰۴ است و از عناصر همانندی به وجود آمده اند . مغایرت عمده بین این دو این است که استیل ۳۱۶ محتوی ۲ الی ۳ درصد مولیبدن است که باعث ازدیاد و پیشرفت خواص مکانیکی و استقامت در درجه حرارت بالا می شود و مقاومت در برابر زنگ خوردگی آن را به تناسب  استیل ۳۰۴ بالا می برد. جهت خرید ورق استیل ۳۱۶ و استعلام قیمت استیل ۳۱۶ با کارشناسان ما در استیل رزاقی تماس بگیرید.

 

 

این نوع ورق ها همواره در اکثر فعالیت های صنعتی به کار برده می شود که نظیر مواد شیمیایی تحلیل شده و همچنین پیرامون‌هایی شامل نمک بسیار نظیر نواحی ساحلی و محیط های باز که در آن نمک های ضد یخ متداولی موجود می باشد. با اعتنا بر خصوصیات غیر واکنشی آن،  ورق استیل ۳۱۶ در تولید ابزار پزشکی جراحی به کار برده می شود. یکی دیگر از برش های این ورق ، ۶ پر استیل است که دارای خصوصیات و مصارف بسیار مطلوبی است.

در شرکت های معتبر می توان اقسام ورق استیل ۳۱۶ را در سایز های با معیار کارخانه یا بر اساس سایز و اندازه موردنظر شما ارائه دهند. برای تقاضا و خرید این محصول و آگاهی از قیمت آن می توان به شیوه آنلاین یا حضوری مبادرت نمود.

جهت استعلام قیمت ورق استیل  و یا  خرید ورق استیل ۳۱۶ و استیل در تمام گرید های بگیر ، نگیر ، صنعتی و دکوراتیو به صورت کویل یا یا ورق با کارشناسان ما در استیل رزاقی تماس بگیرید.

جهت استعلام قیمت ورق استیل ۳۱۶ با ما در تماس باشید

استیل 316

آشنایی با انواع ویژگی‌هایی استیل ۳۱۶(استیل صنعتی ۳۱۶)

ویژگی های استیل ۳۱۶ عبارتند از :

  1. استقامت در مقابل زنگ زدگی
  2. استقامت در برابر گرما
  3. مناسب برای جوشکاری

ویژگی های ورق استیل

استقامت در مقابل زنگ زدگی

در مجموع استیل ۳۱۶ در پیرامون‌هایی جوی و کلریدی دارای استقامت زیادی در برابر ورق استیل ۳۰۴ هستند. این نوع استیل در مقابل اسید سولفوریک، استیک، فرمیک، تارتاریک و هیدروکلریک استقامت مطلوبی از خود نشان می دهد و اینکه در مقابل آب آشامیدنی نزدیک به ۱۰۰۰ میلی گرم در دمای پیرامون استقامت به شمار می آید. همچنین این محصول در مقیاس ها  به نام گرید دریایی معروف است.

اما بایستی به این موضوع توجه نمود که نباید در آب های دریایی گرم به کار گرفته شود چون مشاهده شده که در اکثر محدوده های دریایی گرم یک سطح زنگ زدگی قهوه ای در ورق استیل ۳۱۶ به وجود آمده است که این عمل همواره با حفره و سطح خشنی همراه است.

استنلس استیل 316

 

استنلس استیل ۳۱۶ در مقایل چه نوع اسید های مقاومت نشان می‌دهد ؟

این نوع استیل در مقابل اسید سولفوریک، استیک، فرمیک، تارتاریک و هیدروکلریک استقامت مطلوبی از خود نشان می دهد

 

استقامت در برابر گرما

از ویژگی‌هایی استیل ۳۱۶ می توان به استقامت آن در برابر گرما اشاره نمود.  این استیل   تا نزدیک ۹۲۵ درجه سانتی گراد را به یک صورت و نزدیک ۸۷۰ درجه سانتی گراد را به شیوه پی در پی بدون زنگ زدن تحمل می کند. چنانچه استقامت در مقابل زنگ زدگی آب حائز اهمیت باشد به کار گیری همیشگی از استیل ۳۱۶ در پیرامون درجه حرارت ۴۲۵-۸۶۰ درجه سانتی گراد پیشنهاد نمی شود.

همچنین گرید ۳۱۶L در مقابل جرم کاربید مستحکم تر است و می تواند در دما های بیشتر نیز به کار گرفته شود. از این محصول در پیرامون‌هایی که فشار زیاد نیز وجود دارد به علت استقامت زیاد تر به کار برده می شود و برخی اوقات برای محل های عملی که شامل بافتار و فشاری بیشتر از دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد است مورد استفاده قرار می گیرد.

استقامت در برابر گرما

جوشکاری

استیل ۳۱۶ توانایی جوش پذیری شگرفی با کلیه شیوه های استاندارد ریخته گری  هم با فلز پر کننده و یا بدون فلز پر کننده را دارد. قسمت های ثقیل جوش داده شده در این استیل بعد از جوشکاری برای بالا افزایش هر چه بیشتر استقامت زنگ خوردگی احتیاج به جوشکاری دوباره دارند.

ولی این برای استیل ۳۱۶L ضروری نیست. به علت بالا بودن مقدار نیکل موجود در این استیل و به قصد خودداری از ترک گرم و ایجاد فاز فریت، شتاب انحنای جوش بایستی کم باشد.  برای جوشکاری  استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L فیلر ۳۱۶L به کار برده می شود.

استیل316

کاربرد های استیل ۳۱۶ کدامند؟

کاربردهای رایجی برای فولاد ضد زنگ ۳۱۶ مدنظر واقع شده است که شامل:

 • تولید منیفولدهای اگزوز استیل
 • تولید مبدل های گرمایشی استیل
 • قطعات کوره استیل
 • قطعات موتور جت استیل
 • شیر و قطعات پمپ استیل
 • ابزارآلات دارویی و عکاسی استیل
 • ابزار آلات پردازش شیمیایی استیل
 • محفظه های استیل
 • همچنین در ساخت تجهیزات پردازش خمیر، کاغذ و ابزار آلات نساجی و هر بخش در دسترس نواحی دریایی به کار برده می شود.

لوله استیل ۳۱۶ چیست؟

این محصول از دیگر اقسام لوله استیل پر استفاده موجود در بازار می باشد، این نوع لوله ها از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. این نوع از لوله ها در گرید های متنوعی ساخته می شوند از میان گرید های متنوع می توان آلیاژ های ۳۱۶، ۳۰۴، ۲۰۱و ۳۱۷ را نام برد.

لوله استیل ۳۱۶

پر مصرف ترین و پرفروش ترین گونه این لوله ها می توان آلیاژ استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ را نام برد. از نظر ساختار به دو شیوه بدون درز و درزدار ساخته می شوند. لوله های استیل در گروه های ‌۵s, 10s, 40s, 80s ساخته می شوند. دسته بندی این لوله ها نشان دهنده قطر گوشت آنها می باشد در ضخامت یکسان هر چه طبقه لوله بالاتر باشد قطر گوشت لوله هم بیشتر می شود.

خرید لوله استیل ۳۱۶ به شکل شاخه ای و هر شاخه ۶ متری و بر طبق کیلوگرم اعمال می شود. قیمت اینگونه لوله ها با توجه به نوع سایز، وزن و ابعاد آن ها مشخص می شود.

آشنایی با تفاوت استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L

استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L هر دو پر استفاده و تقریبا به همدیگر شبیه هستند ولی برای استفاده کنندگان همواره این پرسش پیش می آید که تفاوت استیل ۳۱۶ با ۳۱۶L چیست؟

این دو استیل دارای اختلافاتی در ساخت و استفاده می باشند که اطلاع از ان ها برای کاربران بسیار الزامی است.

 • فولاد زنگ نزن ۳۱۶ نسبت به ۳۱۶l از کربن بیشتری برخوردار است. اگرچه کربن یکی از آنها بیشتر است اما باز هم به همدیگر شبیه می باشند.
 • استیل ۳۱۶  یک گزینه مطلوب برای یک پروژه می باشد که به جوشکاری زیادی احتیاج دارد.
 • از دیگر تفاوت استیل ۳۱۶ با ۳۱۶L این است که فولاد زنگ نزن ۳۱۶ برای غیر فعال شدن در مقابل فرسودگی جوشکاری مستحکم است و فولاد زنگ نزن ۳۱۶L برای به کارگیری در دما های بالا و زنگ زدگی بالا مطلوب است. به همین جهت برای تاسیسات و پروژه های دریایی بسیار مشهور می باشد.

آشنایی با مقاومت استنلس استیل ۳۱۶ در برابر خوردگی

در مجموع استیل ۳۱۶ در پیرامون های جوی و کلریدی از استقامت بیشتری در قیاس با استیل ۳۰۴ بهره مند است. این استیل در مقابل اسید سولفوریک، هیدروکلریک ، استیک، فرمیک و… استقامت خوبی دارد. همچنین در مقابل آب آشامیدنی با داشتن۱۰۰۰ میلی گرم کلرید در دمای  پیرامون پایدار به شمار می آید. این گونه استیل به اسم گرید دریایی هم شهرت دارد اما بایستی توجه نمود که در آب های دریایی گرم نبایستی به کار برده شود چرا که مشاهده شده است که در خیلی از نواحی دریایی گرم یک قشر خوردگی به رنگ قهوه ای در سطح این استیل ایجاد شده است که این همواره با حفره و قشر خشنی همراه است.

آشنایی با عملیات حرارتی 

استنلس استیل ۳۱۶ معمولا با عملیات حرارتی قابلیت سخت شدن را ندارد. عملیات حرارتی استنلس استیل۳۱۶ تا ۱۱۴۹ درجه سانتی گراد گرم شده و پس از آن خیلی زود سرد می شود.

آشنایی با شکل پذیری

شکل پذیری استنلس استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L  مطلوب بوده و به آسانی فرم گرفته و انعطاف پذیر می باشد‌.

آشنایی با جوش پذیری 

جوش پذیری استنلس استیل ۳۱۶ مطلوب است. با هر دو شیوه نفوذی و مقاومتی جوش پذیری مطلوبی از خود نشان می دهد.

ترکیب بندی

Grade C Mn Si P S Cr Mo Ni N
۳۱۶ Min ۰ ۱۶ ۲ ۱۰
Max ۰.۰۸ ۲ ۰.۷۵ ۰.۰۴۵ ۰.۰۳ ۱۸ ۳ ۱۴ ۰.۱
۳۱۶L Min ۱۶ ۲ ۱۰
Max ۰.۰۳ ۲ ۰.۷۵ ۰.۰۴۵ ۰.۰۳ ۱۸ ۳ ۱۴ ۰.۱
۳۱۶H Min ۰.۰۴ ۰.۰۴ ۰ ۱۶ ۲ ۱۰
max ۰.۱ ۰.۱ ۰.۷۵ ۰.۰۴۵ ۰.۰۳ ۱۸ ۳ ۱۴

آشنایی با خواص مکانیکی استنلس استیل ۳۱۶

خواص مکانیکی استنلس استیل ۳۱۶ در دمای اتاق به شرح زیر می باشد:

درجه کشش  Str (MPa) min بازده Str 0.2% Proof (MPa) min دراز (% in 50 mm) min سختی
Rockwell B (HR B) max Brinell (HB) max
۳۱۶ ۵۱۵ ۲۰۵ ۴۰ ۹۵ ۲۱۷
۳۱۶L ۴۸۵ ۱۷۰ ۴۰ ۹۵ ۲۱۷
۳۱۶H ۵۱۵ ۲۰۵ ۴۰ ۹۵ ۲۱۷

مقایسه مشخصات درجه

 

دزجه UNS No Old British Euronorm Swedish SS Japanese JIS
BS En No Name
۳۱۶ S31600 ۳۱۶S31 ۵۸H, 58J ۱.۴۴۰۱ X5CrNiMo17-12-2 ۲۳۴۷ SUS 316
۳۱۶L S31603 ۳۱۶S11 ۱.۴۴۰۴ X2CrNiMo17-12-2 ۲۳۴۸ SUS 316L
۳۱۶H S31609 ۳۱۶S51

آشنایی با خصوصیات فولاد ضد زنگ  استیل۳۱۶

در رابطه با استیل ۳۱۶  باید گفت این محصول یک فولاد زنگ نزن آستنیتی کروم و نیکل می باشد که دربردارنده حدود ۲ الی ۳ درصد مولیبدن می باشد.

 • درونمایه مولیبدن سبب بالا رفتن استقامت در مقابل فرسودگی، زنگ زدگی می شود، استقامت در مقابل فرسودگی در حلال های یون کلرید را بالا می برد و در درجه حرارت زیاد استقامت می نماید.
 • فولاد ضد زنگ ۳۱۶ مخصوصا در پیرامون های اسیدی اثر بخش است.
 • این میزان از فولاد در نگهداری در مقابل فرسودگی حاصل از اسید سولفوریک، هیدروکلریک، استیک، فتوسنتز، تارتار و نیر سولفات اسید و کلرید های قلیایی  اثربخش می باشد.

آشنایی با تفاوت میان استیل ۳۱۶ و  استیل ۳۰۴ (Video)

ادامه مبحث تفاوت ورق استیل ۳۱۶ با ورق استیل ۳۰۴ را ذکر می کند تا با این تفاوت ها متوجه شوید کدام آلیاژ مناسب کار شما است.

در آغاز لازم به ذکر است که خصوصیات مکانیکی هردو کم و بیش شبیه به هم است اما تفاوت عمده این دو ورق استیل در این است که استیل ۳۱۶ شامل نیکل و مولیبدن  زیادتری است که این دو عنصر از یاد یافته باعث می شود که این نوع آلیاژ مقداری گران تر از استیل ۳۰۴ شود. گرید ۳۰۴ در طیف وسیعی از فراورده های در دسترس است و دارای خصوصیات شکل دهی و توانایی جوشکاری چشمگیری است.

 

 

از سویی گرید ۳۱۶ همواره در اکثر فعالیت های صنعتی به کار برده می شود که حاوی مواد شیمیایی تحلیل شده و در نواحی ساحلی و محیط های باز نمک های ضد یخ  متداولی موجود است. از دیگر تفاوت استیل ۳۱۶ با استیل ۳۰۴ می توان به استقامت بیشتر  استیل ۳۱۶ در مقابل زنگ زدگی مخصوصاً کلرید اشاره نمود که این مسئله خود یکی از موارد ازدیاد قیمت آن نسبت به استیل ۳۰۴ است ک سبب می شود.

استیل ۳۱۶ مقاوم در برابر نمک

آلیاژ ۳۱۶ برای مناطقی که در موضع نمک قرار دارند مناسب تر باشد. با وجود این برای طرح هایی با اسید های ملایم و یا مناطقی که در دسترس نمک قرار نمی گیرند و نیز مکان هایی که احتیاج به شکل دهی بالایی دارند آلیاژ ۳۰۴ می تواند گزینه مناسبی باشد.  درون مایه مولیبدت بیشتر  در استیل ۳۱۶ می تواند تأثیر نامناسبی بر فرم دهی آن داشته باشد، در این صورت گرید ۳۰۴ گزینه مناسبی است. برای طرح هایی که کمبود مالی وجود دارد استیل ۳۰۴ به نسبت ۳۱۶ مقرون به صرفه و ارزان است.

استیل 316 مقاوم در برابر نمک

از دیگر تفاوت این دو محصول می توان به این موضوع نیز اشاره نمود در وضعیتی که مواد در زیر آب واقع می شوند یا به صورت متوالی در موضع آب هستند و یا طرح هایی که دشواری زیادی دارند و هنگامی که پیرامون حاوی مقداری مواد خورنده است آلیاژ ۳۱۶ انتخابی مناسب تر است و ارزش دارد که هزینه زیادی را نیز صرف نمود.

کاربرد استیل ۳۱۶ در صنایع غذایی

استیل ۳۱۶  یا استیل صنعتی یک آلیاژ فولاد ضد خوردگی است که داری نیکل و کرم بسیار زیادی است. همانند اکثر آلیاژ های دیگر قابلیت تحمل دمای خیلی بیشتر از پروسه های تولید مواد غذایی  را دارد. آن چیز که این استیل را به یک آلیاژ فولادی منحصر به فرد برای به کار گیری پروسه مواد غذایی مبدل نموده است این حقیقت است که این گونه آلیاژ در مقابل اسید ها، کلرید ها و قلیاها استقامت زیادی دارد در صورتی که دیگر فولاد های ضد زنگ همانند گرید SS 304 زمان واقع شدن در دسترس نمک ، خوردگی حفره ای بسیاری ایجاد می کند که معمولاً در فراورده های غذایی وجود دارد.

کاربرد استیل 316 در صنایع غذایی

سوالات پرتکرار

استیل ۳۱۶ چیست ؟

استیل ۳۱۶ یکی از محصولات متداول از اجزا فولاد های ضد زنگ می باشد. ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی آن نظیر استیل ۳۰۴ است و از عناصر همانندی به وجود آمده اند .

استنلس استیل ۳۱۶ در مقایل چه نوع اسید های مقاومت نشان می‌دهد ؟

این نوع استیل در مقابل اسید سولفوریک، استیک، فرمیک، تارتاریک و هیدروکلریک استقامت مطلوبی از خود نشان می دهد.

لوله استیل ۳۱۶ چیست؟

این محصول از دیگر اقسام لوله استیل پر استفاده موجود در بازار می باشد، این نوع لوله ها از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. این نوع از لوله ها در گرید های متنوعی ساخته می شوند از میان گرید های متنوع می توان آلیاژ های ۳۱۶، ۳۰۴، ۲۰۱و ۳۱۷ را نام برد.

کاربرد های استیل ۳۱۶ کدامند؟

تولید منیفولدهای اگزوز استیل تولید مبدل های گرمایشی استیل قطعات کوره استیل قطعات موتور جت استیل شیر و قطعات پمپ استیل.

فرمول محاسبه ورق و وزن استیل ۳۱۶ چیست ؟

یکی از عمده ترین تفاوت استیل ۳۱۶ با ۳۱۶ l در وزن ورق، ابعاد و سایز آن می باشد. در زمان خرید این نوع ورق با دانستن فرمول آن می توان به راحتی قیمت را برآورد نمود. وزن= چگالی آهن × ضخامت × عرض × طول .

 

منبع : Azom

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “آشنایی با کاربردهای استیل ۳۱۶ + ویژگی برتر استیل ۳۱۶

 1. تیام مهدوی گفت:

  این ورق مناسب جوشکاری میباشد ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام روز بخیر دوست عزیز ، بله ورق استیل ۳۱۶(استیل صنعتی ۳۱۶) مناسب برای جوشکاری میباشد .

 2. شهاب اکبری گفت:

  خیلی ممنون خیلی سایتتون خوبه و مطالبتون کامله
  من ازتون استیل ۳۱۶ خریدم قبلا ، کلا مجموعه و تیم خیلی خوبی هستید ایشالا موفق باشید .

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دویت عزیز
   خیلی ممنون از حسن نظر شما .

 3. محمدمهدی عظیم زاده گفت:

  ۳۱۶ برای جوشکاری مناسبتره یا ۳۱۶L ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   استیل ۳۱۶ یک گزینه مطلوب برای یک پروژههایی که به جوشکاری زیادی احتیاج دارند.

 4. مصطفی هروی گفت:

  استیل ۳۱۶ برای تولید اگزوز مناسب هست ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بله استیل ۳۱۶ مناسب برای تولید اگزوز میباشد .

 5. محراب قاسمی گفت:

  من استیل میخوام که در مجاورت با نمک تغیرر نکنه استیل ۳۱۶ مناسب هست

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بله ورق استیل ۳۱۶ مناسب کار شما میباشد .

 6. بردیا گفت:

  سلام. بهترین روش برای جلوگیری از پیچیدگی ورق در حین جوشکاری چیست!؟ ورق ۲mm

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   لطفا در این باره با متخصص جوشکاری مشورت بفرمایید .

 7. کیهانی گفت:

  استیل ۳۱۶ چیست ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   در این مورد در مقاله فوق بصورت کامل توضیح داده ایم .

 8. نیاورانی گفت:

  استیل ۳۱۶ قیمت چند

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   برای اطلاع از قیمت انواع ورق استیل لطفا با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید .

 9. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 10. Hello there, You have performed a fantastic job. I will definitely digg it and in my opinion recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 11. Hi there! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask. Does building a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to writing a blog but I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my experience and views online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 12. Hey there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 13. What i do not realize is actually how you’re not really a lot more smartly-favored than you may be right now. You are so intelligent. You realize therefore significantly on the subject of this topic, produced me in my opinion consider it from so many numerous angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated until it’s something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs excellent. All the time take care of it up!

 14. ogorodkino.ru گفت:

  Why viewers still use to read news papers when in this technological world all is accessible on net?

 15. First off I want to say great blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing. I have had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Kudos!

 16. Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.

 17. Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you are a great author. I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back in the foreseeable future. I want to encourage that you continue your great posts, have a nice morning!

 18. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. However just imagine if you added some great photos or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this website could undeniably be one of the most beneficial in its niche. Amazing blog!

 19. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 20. infoda4nik.ru گفت:

  Very soon this website will be famous among all blogging and site-building people, due to it’s nice posts

 21. I visited several web sites except the audio quality for audio songs current at this site is in fact marvelous.

 22. I know this site provides quality based articles or reviews and other information, is there any other site which offers such information in quality?

 23. I quite like reading through a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 24. These are really great ideas in about blogging. You have touched some good points here. Any way keep up wrinting.

 25. I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It seems like some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my web browser because I’ve had this happen before. Thank you

 26. Hello there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 27. When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 28. Hey there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *