استیل, ورق استیل ۴۲0

ورق استیل ۴۲۰ چیست؟ “معرفی جامع استیل ۴٢٠ + کاربردهای آن”

آشنایی با ورق استیل 420

استیل ۴۲۰ یک نوع استیل با کربن بلاست که حداقل محتوای کروم آن ۱۲٪ است. مانند هر استنلس استیل دیگر ، استیل ۴۲۰ نیز می تواند از طریق عملیات حرارتی سخت شود. در صورت جلا دادن ، مقاومت در برابر خوردگی و فلز ، شکل پذیری خوبی در آن ایجاد می شود و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد.

 

ورق استیل ۴۲۰ چیست؟

ورق استیل ۴۲۰ در معیار های DIN به اسم فولاد ۱.۴۰۲۱ معرفی شده است، جزوه استید بگی  فولاد های مارتنزیتی که در مقابل فرسودگی و درجه حرارت ثابت می باشد. این گونه ورق جز استیل زنگ نزن می باشد که در کلیه اوضاع مغناطیسی می باشند.

 

ورق استیل 420

استیل ۴۲۰

 

در وب سایت azom آمده است

Martensitic stainless steels are ones with high hardness and high carbon content. The operating conditions of martensitic steels are affected by loss of material’s strength at high temperatures, and decrease in ductility at negative temperatures.

فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی آنهایی هستند که دارای سختی بالا و محتوای کربن بالا هستند. شرایط عملیاتی فولادهای مارتنزیتی تحت تأثیر کاهش مقاومت مواد در دمای بالا و کاهش شکل پذیری در دمای منفی قرار دارد.

 

این نوع ورق استیل تصحیح شده استیل ۴۱۰ می باشد که برای بالا بردن سختی، دربردارنده کربن بیشتری است و می تواند از طریق عملیات حرارتی این سختی را کسب نماید و در قیاس با استیل ۴۱۰ از پایداری و استقامت در مقابل فرسودگی بیشتر بهره مند شود. خاصیت فیزیکی و همچنین نرخ آلیاژ استیل ۴۲۰ به پروسه ساختن و آبدیده نمودن مواد وابسته است. ورق های استیل ۴۲۰ دارای قطر ۰/۳ میلی متر الی ۱۰۰ میلی متر در سایز و قطر های متنوعی در بازار موجود می باشند.‌

مقالات مرتبط :   كاربرد استيل در صنایع مختلف (معماري،پزشكي، دارو سازي و غیره)

 

ترکیب بندی

محدوده های ترکیبی فولادهای ضد زنگ درجه ۴۲۰ (استیل ۴۲۰ )  در جدول زیر آورده شده است :

 

Grade

C Mn Si P S Cr

۴۲۰

min.

max.

۰.۱۵

۱

۱

۰.۰۴۰

۰.۰۳

۱۲.۰

۱۴.۰

کاربرد ورق استیل ۴۲۰ چیست؟

به علت ویژگی های خاصی که دارد کاربرد وسیعی هم دارد. از عمده ترین کاربرد ورق استیل ۴۲۰می توان موارد زیر را نام برد:

 • تیغ های برش
 • ولو های سوزنی
 • ابزار آلات جراحی
کاربرد ورق استیل ۴۲۰ چیست؟

کاربرد ورق استیل ۴۲۰ چیست؟

در مواردی که به استقامت در مقابل فرسودگی و سختی بالا مدنظر است این محصول بسیار مطلوب است. از کاربرد ورق ۴۲۰ می توان به تولید کارد و چنگال، دریچه ها، چرخ دنده ها، لوله ها، شفت ها و… اشاره نمود. امکان دارد در درجه حرارت های  حدودا زیاد برای قطعه های دریچه و فنر ها نیز به  کار برده شود. در دما زیر صفر که نیرو های زیادی در آن موجود است به کار برده می شود.

این میزان گرید به علت نرم شدن فوری و از بین رفتن استقامت در مقابل فرسودگی آن همواره در دماهای بیشتر از ۸۰۰ درجه فارنهایت به کار برده نمی شود.‌ برای نگهداری و حفظ سلامت و ویژگی های ایده آل یک فرآورده از جنس ورق ۴۲۰، استفاده کنندگان بایستی به نحوه خاص محافظت و نگهداری از آن دقت کافی نمایند. امکان دارد در مقابل تغییر رنگ ، فرسودگی یا اثر مواد خورنده مطیع شوند.

 

مشخصات ورق استیل ۴۲۰ چیست؟

در وضعیت عملیات حرارتی  بیشترین استقامت در مقابل فرسودگی را از  خود نشان می دهد چرا که در بردارنده دست کم ۱۲ درصد کروم است که به این آلیاژ خاصیت استقامت در مقابل فرسودگی لازم می دهد. با این حال استقامت به فرسودگی این زنگ نزن در قیاس با فولاد های ضد زنگ آستنیتی کمتر است. ولی از خاصیت مکانیکی بیشتری برخوردار است.‌

مقالات مرتبط :   معرفی جامع استیل ۳۰۹ + "کاربردهای ورق استیل 309"

 

 

از دیگر مشخصات ورق استیل ۴۲۰ درجه حرارت تمپر آن است. درجه حرارت تمپر برای این آلیاژ نبایستی از ۳۷۰ درجه سانتی گراد بیشتر باشد. این مسئله را بایستی مد نظر قرار دهید که این نوع ورق استیل حتما از قبل باید پخته و پس از جوشکاری باید آنیل کاری شود.آلیاژ ۴۲۰ توانایی فرم پذیری مطلوبی در وضعیت آنیل دارد و می تواند تا RHC 50 نیز سخت تر شود. بیشترین استقامت فرسودگی این فراورده موقعی آشکار می شود که رویه آن جلا داده شده باشد و یا سخت شود. این آلیاژ توانایی ماشینکاری مطلوبی دارد.

از دیگر مشخصات این ورق استیل که همواره در اولویت است برش های متنوع آن من جمله میلگرد می باشد. از فولاد زنگ نزن۴۲۰ ،مواقعی که استقامت،چقرمگی ، استقامت به فرسودگی و استقامت به زنگ زدگی به شیوه همزمان احتیاج باشد، به کار برده می شود.

 

معرفی خواص ورق استیل ۴۲۰ چیست؟

از خواص ورق استیل ۴۲۰ چیست استقامت مطلوب آن در مقابل هوا، آب، اسید آلی، بنزین، روغن خام و … می باشد. همانند ورق استیل ۴۱۰، فولاد زنگ نزن ۴۲۰ هم بایستی در وضعیت سختی کار زیر فشار به کار برده شود تا بیشترین استقامت را در مقابل فرسودگی از خود بروز دهد. به کارگیری آلیاژ ۴۲۰ تحت وضعیت آنیل به دلیل پایین آمدن خواص فرسودگی پیشنهاد نمی شود.

از عمده ترین خواص ورق استیل ۴۲۰ می توان به سخت کاری ، عملیات تنش گیری،  عملیات آنیل و فرم پذیری مطلوب آن اشاره نمود.

ورق استیل ۴۲۰

ورق استیل ۴۲۰

سختی استیل۴۲۰

لوله استیل ۴۲۰ و کلیه فولاد های زنگ نزن مارتنزیتی به علت مقدار کربن موجود در آن دارای سختی بسیاری است. ساخت این گرید ها به صورتی است که به اعمال سخت کاری و گرمایشی احتیاج دارند این وضعیت با از بین رفتن استقامت در گرمای زیاد و پایین آمدن منعطف پذیری در دمای منفی می باشد برای اینکه این محصول به بیشترین بخش سختی خود برسد به گرما احتیاج دارد که با شروع آنیل نمودن سختی استیل ۴۲۰ هم امتداد می یابد.

ورق استیل ۴۲۰

ورق استیل ۴۲۰

معرفی فولاد استیل ۴۲۰

فولاد استیل ۴۲۰ یک آلیاژ مارتنزیتی است که استقامت در مقابل فرسودگی آن شبیه فولاد زنگ نزن ۴۱۰ است . اختلاف این دو در میزان کربن موجود در آنها می باشد. به صورتی که به دلیل نیاز به خواص سختی استیل ضروری است میزان کربن آن در قیاس با ۴۱۰بیشتر باشد. هم چنین فولاد استیل ۴۲۰ می تواند بیش از ۰.۵ ٪ شامل مولیبدن باشد. این گرید در هر دو وضعیت بازپخت و سخت کاری مغناطیسی می باشد و استقامت در مقابل فرسودگی فقط در وضعیت سخت کاری و تنش گیری مقدور است.

مقالات مرتبط :   استيل 410 چیست ؟ (کاربردها + مقاومت) و ترکیبات شیمیایی

تلفیق شیمیایی ورق استیل ۴۲۰  حاوی :

 • ۰.۱۶ الی ۰.۲۵ کربن
 • ۱ درصد سیلیسیوم، ۱.۵ درصد منگنز
 • ۰.۰۴ درصد فسفر
 • ۰.۱۵ درصد گوگرد
 • ۱۲ الی ۱۴ درصد کروم

همانگونه که مشخص است میزان کروم  از همه عناصر بیشتر بوده و فسفر نیز کمترین مقدار از تلفیق شیمیایی این استیل را دربر دارد.

ورق استیل ۴۲۰

ورق استیل ۴۲۰

معرفی لوله استیل ۴۲۰

یکی از کاربردی ترین و پر استفاده ترین  لوله های مهندسی لوله استیل ۴۲۰ است چرا که این گونه آلیاژ به علت مقدار کروم و کربن موجود در آن از خواص زنگ نزنی بسیاری بهره مند است. این فرآورده در دو گونه شکاف دار و بدون شکاف بسته بندی می شوند و مطابق مقدار آلیاژ موجود در آن در فاکتور های متنوع نظیر سامانه آبرسانی، منتقل نمودن میعانات در پالایشگاه های نفت و گاز، کمپانی های ساخت دارو و مواد غذایی و… به کار برده می شود. این آلیاژ شامل استقامت فرسودگی بسیاری است و از حداکثر سختی در قیاس با ورق های استیل دیگر برخوردار است.

لوله استیل ۴۲۰

لوله استیل ۴۲۰

یک فکر در مورد “ورق استیل ۴۲۰ چیست؟ “معرفی جامع استیل ۴٢٠ + کاربردهای آن”

 1. محمد بایندر گفت:

  ورق استیل ۴۲۰ عرض ۱ موجود دارید

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   برای اطلاع از موجودی لطفا با شماره های ۰۹۱۲۱۱۳۵۶۹۰-۰۲۱۳۳۹۲۸۵۸۷ تماس بگیرید .

 2. بابک صادقی گفت:

  برای ساخت لوازم پزشکی و جراحی ورق ۴۲۰ مناسبه ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله با توجه به ویژگی‌های خاص ورق استیل ۴۲۰ برای تولید ابزارآلات جراحی گزینه مناسبی است .

 3. درسا بابایی گفت:

  قیمت ورق استیل ۴۲۰ عرض ۲ را میفرمایید ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   برای استعلام قیمت ورق استیل ۴۲۰ لطفا با کارشناسان فروش بازرگانی استیل رزاقی تماس بگیرید .شماره های تماس : ۰۹۱۲۱۱۳۵۶۹۰-۰۲۱۳۳۹۲۸۵۸۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.