استیل, استیل 304

معرفی جامع استیل ۳۰۴ + کاربردهای آن

معرفی جامع استیل ۳۰۴ و کاربردهای آن

استیل ۳۰۴ یکی از کاربردی ترین و پر طرفدار ترین نوع استیل می باشد که در گروه فولاد ضد زنگ آستنیتی  قرار دارد. این محصول در کلیه اقسام ساخته می شود و به استعمال می رسد. این استیل به شکل ورق، رول، لوله، میله و… به بازار عرضه می شود. این محصول در معیار های اروپایی ۱/۴۳۰۱ اسم گذاری شده است. استقامت زنگ زدگی این محصول از ۳۱۶ پایین تر است و نیز قیمت آن از استیل ۳۱۶ مقرون به صرفه تر است. استیل ۳۰۴ با مدل بازسازی شده آن با کمترین کربن در صنایع گوناگونی چون گاز، پتروشیمی، نفت، صنعت غذایی و دارویی و … استعمال متعددی دارد.

 

استیل 304

 

کم و بیش۶۵ الی ۷۰ درصد استیل های ساخته شده ایالات متحده آمریکا را استیل های آستنیتی  ایجاد می کنند. این فرآورده به دلیل استقامت به زنگ زدگی و فرم پذیری مناسب در این شرایط واقع است و به همین جهت برای اکثر استعمال های مهندسی خاصیت خوب و مناسبی دارند.

تولید این استیل همانند دیگر استیل ها بایستی تنها به وسیله تجهیزات مختص داده شده به مواد آلیاژی ضد زنگ انجام شود. هم اینکه افزار ها و رویه کار بایستی قبل از به کارگیری کاملا پاکیزه شوند. این مبادرت ها ملاحظاتی برای ممانعت از آلودگی متقابل آلیاژ زنگ نزن به وسیله فلزات ضروری است تا به آسانی خورده نشود و همچنین امکان دارد روی کالای تولید شده را رنگ نمایند.

 

آشنایی با مزایا استیل ۳۰۴ در مقابل سایر فولاد های زنگ نزن

استیل ۳۰۴ بیش ترین میزان فولاد زنگ نزن عرضه شده در بازار است. این محصول دارای توانایی های جاذبه، استقامت در مقابل زنگ زدگی و خوردگی و اتصال پذیری بسیار مطلوب است و احتیاجی به اعمال پس از اتصال ندارد. از دیگر مزایای مصرفی این فرآورده اعمال بسیار خوب آن در پیرامون های عادی است. همانطور که استیل ۳۰۴ دارای ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل است در این صورت به  فولاد۱۸Cr8Ni مشهور است. هم اکنون این فراورده کم و بیش ۵۰ درصد از مجموع این تولید را تشکیل نموده است. در این مبحث سعی بر آن است که به ذکر قیاس این نوع استیل با سایر محصولات بپردازیم.

 

آشنایی با تفاوت های عمده میان استیل ۳۰۴ با استیل سری ۴۰۰

در این مبحث می خواهیم به قیاس استیل ۳۰۴ با سری ۴۰۰ بپردازیم:

  • همانطور که قبلا به آن اشاره نمودیم این محصول آستنیتی است در صورتی که استیل سری ۴۰۰ مارتنزیتی است.
  • این فرآورده استیل نگیر است یعنی مغناطیسی نیست. ولی شایان ذکر است که استیل سری ۴۰۰ مغناطیسی بوده و در اصطلاح یعنی بگیر است.
  • در مجموع استیل ۳۰۴ استقامت در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مطلوبی دارد . اگرچه بیان این مسئله لازم و ضروری است که در برخی اماکن استیل ۴۱۰ مطلوب تر از این محصول است.
  • برای مثال در بعضی اماکن به سختی بیشتری نیاز است اگرچه در بعضی دیگر هم احتیاجی به خاصیت زنگ نزنی و ضد خوردگی نیست. در این شرایط استیل ۴۱۰ خیلی مطلوب خواهد بود. سری ۴۰۰ استیل را می توان با کنش های حرارتی سخت تر نمود.
  • از لحاظ قیمت این محصول نیز گران تر از استیل های سری ۴۰۰ است.

 

آشنایی با کاربرد های استیل ۳۰۴

 

کاربردهای استیل304

 

 استیل ۳۰۴ معمولا در مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار پرطرفدار می باشد.

  • از این فرآورده در اقسام افزار، وسایل خانگی، صنعتی نظیر ابزار آلات به کار برده شده جهت ترابری و ساخت مواد غذایی می باشد.
  • از دیگر کاربرد استیل ۳۰۴ می توان به ساخت انواع پیچ، قطعه های مربوط به ماشین آلات اشاره نمود.
  • یکی دیگر از کاربرد استیل ۳۰۴، در احداث ساختمان ها برای استقامت خارجی در مقابل آب و آتش نیز می توان نام برد.

آشنایی با معایب استیل ۳۰۴

در کنار کاربردهای مطلوب بیان شده ورق استیل ۳۰۴ دارای معایبی نیز می باشد که یکی از این معایب این می باشد که نمی توان از این محصول در پیرامون های شور نظیر ساحل به کار برد. در صورتی که به کارگیری استیل ۳۱۶ در چنین وضعیتی کاملا مطلوب است. به علت وجود کلر در این پیرامون ها سبب تولید شکاف شده و نواحی کوچکی به علت زنگ زدگی موضعی تشکیل می شود. در این صورت در چنین پیرامون هایی از فولاد زنگ نزن ۳۱۶ استفاده می کنند.

به دلیل وجود ۱۶ درصد کروم، ۱۰ درصد نیکل و ۲ تا ۳ درصد مولیبدن در گرید ۳۱۶ استقامت در برابر زنگ زدگی و خوردگی مخصوصا در مقابل کلرید ها را توسعه می بخشد.

تفاوت های عمده میان استیل ۳۰۴  با ۳۰۴L و ۳۰۴H

از لحاظ محتوا استیل ۳۰۴ با ۳۰۴L و ۳۰۴H شامل اسید نیکل و کرومیوم هستند. در این صورت دارای استقامت در مقابل زنگ زدگی، تسهیل تولید و توانایی جوشکاری همانندی هستند. مضمون کربن استیل ۳۰۴H متناهی به ۰.۰۴ الی ۰.۱۰ درصد است که درجه حرارت استقامت مناسبی را مهیا می سازد. مضمون کربن استیل ۳۰۴L به کمتر از ۰.۰۳ درصد متناهی شده است که از تولید حساسیت در خلال جوشکاری ممانعت به عمل می آورد. هنگامی که یک استیل در دسترس درجه حرارت ۹۰۰ الی ۱۵۰۰ درجه فارنهایت واقع می شود  حساسیت فرمی از کاربید های کروم در ادامه مرز دانه های فولاد تشکیل می شود. فرم گیری آتی کاربید کروم سبب پایین آمدن استقامت زنگ زدگی در ادامه مرزدانه ها می شود و فولاد زنگ نزن حساس به زنگ زدگی در پیرامونی است که توقع می  رود  استیل ۳۰۴ در مقابل زنگ زدگی پایدار باشد. این زنگ زدگی مرزدانه های استیل همانند زنگ زدگی میان گرانولی شناسایی می شود‌.

مضمون کربن این محصول به کمتر از ۰‌.۰۸ درصد متناهی می شود، براین اساس ۳۰۴ برای اموری که در دسترس زنگ زدگی هستند مکانی که جوشکاری احتیاج به چیز هایی نظیر تانک ها و لوله هایی دار  که در آن فولاد دستخوش مواد خورنده می شود مطلوب نیست بدین جهت ۳۰۴L در اولویت قرار می گیرد. فقدان حضور کم و بیش میزان کربن برای محل هایی با دمای بالا که در آن نیروی بسیاری نیاز است مناسب نیست در این صورت ۳۰۴H مقدم است. به این صورت ۳۰۴ همواره به میله هایی که به قطعه هایی که به جوشکاری احتیاج ندارند وصل می شوند یا ورق های باریکی در مکان هایی نظیر آشپزخانه یا لوازم آشپزخانه صورت می گیرند و جوش  هم داده نمی شوند، متناهی می شود.

برای خرید ورق استیل ۳۰۴L و خرید ورق استیل ۳۰۴H با کارشناسان استیل رزاقی تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *