استیل

معرفی جامع ورق استیل

معرفی جامع ورق استیل

ورق استیل به ورقی گفته می شود که بنیاد آن آهن است اما معمولاً در ساخت آن از آلیاژ های دیگری نیز استفاده شده است و مواد و عناصر دیگری هم منوط به خواص مکانیکی آن نظیر فرم پذیری، سختی و جوش در آن تلفیق شده اند که همین مواد سبب شده اند تا مقدار استقامت آن  در مقابل زنگ زدگی، منعطف پذیری، ثبات و… بالا رود.  این نوع از ورق پرکاربرد از معمولاً از مقاطع فلزی می باشد که حداقل ۲٪ آن از کربن تشکیل شده است زیر هر چه میزان کربن در این محصول بیشتر باشد درجه سختی آن نیز بالا می رود و فرم پذیری آن کاهش می یابد. این آلیاژ به دو شیوه ساخته می شود برش های مربع یا مستطیل که سایز های متعددی دارند. این گونه ورق ها مخصوصاً استنلس استیل  استقامت خیلی خوبی در مقابل درجه حرارت بالا و پایین دارند به صورتی می توان تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد و منفی ۲۰۰ درجه سانتی به آن حرارت داد.

 

ورق استیل

 

با توجه به استاندارد های متعدد و اقسام گوناگون از ورق استیل ، پیشه های مختلف بایستی با تحقیق در مورد مشخصه های فنی آن ها به شیوه کمی مبادرت به گزینش مدل های مطلوب برای خود نمایند. این ورق ها منوط به قطر و عناصر به کار رفته دارای قیمت های متنوعی می باشند و از این لحاظ مطلوب است پیش از مبادرت به خرید بایستی در مورد استاندارد های استفاده شده در آن ها اطمینان حاصل نمود. صنایع تولید ورق استیل به یکی از صنایع بزرگ و توانا در دنیا مبدل شده است که امروزه کشورهای آسیایی هم با ساخت خود وارد حیطه رقابت در این زمینه شده اند بنابراین در گزینش برند این محصول بایستی توجه لازم داشته باشید.

 

آشنایی با نحوه محاسبه وزن ورق استیل

 

وزن ورق استیل

 

ورق استیل از آن دسته از آلیاژ های پر استفاده  در صنایع مختلف می باشد. از صنعت مربوط به غذا و نوشیدنی تا صنایع مختلفی نظیر نفت، گاز و پتروشیمی که به صورت کلی از اقسام این ورق در سایزها و قطرهای گوناگونی استفاده می شود. یکی از عمده ترین مسائل مربوط به این آلیاژ محاسبه وزن ورق استیل می باشد. علل اساسی آن برمی گردد به این مضمون که عمده ترین عامل در مشخص نمودن قیمت این ورق، در وهله اول ارزیابی وزن آن می باشد. این مشخص نمودن وزن افزون بر روش های کاربردی که همان سنجش وزن روی باسکول می باشد یک روند نظری نیز دارد که با ملاحظه به عمل ضرب سایز این نوع ورق  در جرم حجمی آلیاژ ورق استیل که در بعضی حالات ۷.۸ و در بعضی حالات هم ۸ می باشد انجام می پذیرد. فرمول محاسبه وزن ورق مذکور به شرح زیر می باشد:

وزن ورق = طول ÷ ۱۰۰۰× عرض÷۱۰۰۰×ضخامت ×چگالی این ورق

 

آشنایی با بورس ورق استیل

ورق استیل جز پر مصرف ترین آلیاژ ها که جز استیل می باشد. بورس ورق استیل هم به خودی خود در بازار یکی از مهم ترین شغل ها در حیطه مبادلات تجاری نظیر داد و ستد اقسام ورق مذکور، واردات و دیگر فرآورده های این محصول می باشد. این گونه ورق ها با گوناگونی وسیعی که دارد از اقسام نگیر در قطرها ، سایز و رویه های متنوع گرفته تا اقسام بگیر آن در فرم پلیت، شیت فابریک، کویل و شیت برشی مناسب ارائه می باشد. گاهی عمده ترین این ورق ها از کشورهای گوناگون جهان به ایران وارد می شوند و پاسخ گوی تقاضای سازندگان بوده است. از عمده ترین ورق های استیل وارداتی می توان به ورق اسپانیایی، تایوانی، آفریقای جنوبی، چینی و…. اشاره نمود که سطح کیفی آن‌ها برای هیچ  کسی مبهم نمی باشد. امروزه بورس ورقه های استیل نظیر  اقسام استیل ۳۰۴، ۳۰۴L,  ۳۱۶, ۳۱۶L, استیل ۳۲۱, ۳۰۹S, 310S, استیل ۴۸۴۱، ۴۳۰ و استیل ۴۱۰ در انواع مدل براق، روکشدار، طرحدار، خش دار، مات و… می باشد.

 

آشنایی با بنگاه ورق استیل

مخزن مراقبت یا در اصطلاح بنگاه همواره حاوی فضایی خیلی بزرگ که اقسام ورق استیل با توجه به گونه ای که دارند در بخش های گوناگون آن محافظت می شوند. هر بنگاه استیل در بردارنده چند سوله بوده که ارجحیت مراقبت معمولاً بل اقسام ورق استیل بگیر است. هر چند این گونه از آلیاژ ها به آسانی دچار خوردگی نمی شود اما مطلوب است در محیط های سر بسته انبار نگهداری شوند تا در برابر وضعیت متنوع آب و هوایی در امان باشند. از سویی محیط باز مخزن مراقبت استیل هم حد کمی از محیط سر بسته از نظر مساحت نداشته و حتی امکان دارد بیشتر هم باشد. اگر چه این مسئله در خصوص اقسام استیل مخصوصاً نگیر مسئله مهمی به شمار نمی آید. وضعیت اقلیمی گوناگون مانند برف ، باران و… اهمیت ویژه ای بر روی این محصولات نگیر نداشته و لطمه ای به آن وارد نخواهد کرد. این نوع ورق که به ۳ شیوه شیت برشی، کویل و شیت فابریک می باشند در این بنگاه اگر درون سوله مراقبت شوند با جرثقیل های سقفی و اگرچه در محیط های باز واقع باشند به وسیله لیفت تراک حمل و نقل می شوند.

مسئله حائز اهمیت در خصوص بنگاه ورقه های استیل حضور بخش هایی برای برشکاری اقسام ورق استیل می باشد. همواره سیستم های برش این گونه ورق که از گونه گیوتینی می باشد به ۲ گونه  تجزیه شده که گونه اول برای برش های ورق های نازک دومین گونه برای برش اقسام ورق استیل ضخیم می باشد.

 

کاربرد ورق استیل در صنایع ساختمان سازی

بر اساس معیارهای کمیسیون جهانی ورق استیل ، یک نوع استیل آلیاژی است که ساختار آن از آهن، منگنز، گوگرد، کربن، فسفر، کروم، نیکل و سیلیکون می باشد. تداوم، وفق پذیری، ثبات و استقامت از جمله عمده ترین مشخصه های ورق استیل بوده که آن را به یک ماده بسیار مطلوب در اقسام مصارف نموده است. به عنوان مثال در صنعت ساختمان سازی بیشترین به کار گیری از این محصول را دارد که حداکثر ۵۰٪ از استیل های ساخته شده را در به خود اختصاص داده است.

به طور کلی ورق های استیل استفاده شده در مصارف ساخت و ساز هم اقسام خیلی گوناگونی دارد و هر ساختمان هماهنگ با نوع استفاده و مقدار وزن وارد شده به آن از ورق هایی با سطح کیفی متنوع استفاده می کنند. استقامت در مقابل اصطکاک، ثبات کششی و استقامت در مقابل زنگ زدگی از خصوصیات عمده این محصول برای تعیین در بخش های گوناگون صنایع ساختمان سازی به شمار می آید. پل ها، باشگاه های ورزشی، جاده ها، فرودگاه ها و اقسام ساختمان ها تماماً از این نوع ورق با تلفیقات ویژه شیمیایی خود تولید می شوند. معمولاً ورق استیل استفاده شده در صنعت ساخت و ساز از فولاد کم کربن تولید می شوند. کار با این گونه آلیاژ خیلی آسان بوده و قابلیت سوراخ کردن آن ها هم در سایز های گوناگون وجود دارد. مهم ترین علت به کارگیری کم از کربن در این ورق ها شکل پذیری آن  می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *