استیل, ورق استیل

مهم ترین کاربرد ها و مزایای استفاده از ورق استیل

معرفی جامع ورق های استیل

ورق های استیل یکی از فرآورده های فولادی به شمار می آید که به دلیل آلیاژ منحصر به فرد خود دارای خاصیت مکانیکی متمایزی در رابطه با فولاد است. این گونه ورق ها به علت استقامت بالایی که در وضعیت زنگ زدگی از خود بروز می دهد در صناعت گوناگون از معروفیت زیادی بهره مند است.

 

ورق های استیل

 

در میان  انواع بسیار زیادی از فرآورده های فولادی بی شک این محصول را می توان یکی از کاربردی ترین آن ها دانست. صنف این ورق ها آلیاژ ویژه ای از فولاد معرفی می شود که دربردارنده میزان درصد بالایی آهن و بیشتر از ۱/۲ درصد کربن است. فرق این محصول با اقسام مختلف دیگر آن  به علت وجود میزان کروم و نیکل در تلفیق آلیاژ آن است که این مسئله سبب بی کنش شدن این فلز می شود و استقامت آن در برابر زنگ زدگی را زیاد می کند. و هم اینکه با اضافه نمودن مولیبدن به تلفیق ورق های استیل استقامت آن در برابر زنگ زدگی متأثر از اسیدهای کاهنده را بالا می برد. این فراورده ها ورقی از برش های فلزی می باشد که از فلز ناب استیل با تلفیق دیگر عناصر تولید شده است. این محصولات در آلیاژ ها و استعمال های متنوعی ساخته و ارائه می شوند. در یک طبقه بندی جامع این ورق ها به ۲ گروه شامل استیل بگیر و استیل نگیر تسهیم می شوند‌. با ما باشید تا بیشتر با این ورق ها  و کاربرد های آن آشنا شوید.

 

کاربرد و مزیت به کارگیری ورق های استیل

 

اقسام ورق های استیل

 

تحول درصد مولیبدن و کروم حاضر در آلیاژ ورق های استیل هم سبب تحول در قیمت این محصول شده و هم اینکه سبب بالا رفتن تنوع استعمال این محصول در قسمت های گوناگون صنایع می شود.

 • در تولید قسمت های خیلی زیادی از وسایل خانگی، وسایل آشپزخانه، ظرف و ظروف و حتی برای تولید قابلمه های استیل که خواص عمده آن ضد خوردگی آن است از این فراورده استفاده می شود.
 • یکی از کاربردهای ورق های استیل می توان به تولید بعضی از وسایل پزشکی نیز اشاره نمود.
 • در کمپانی های مختلف، آزمایشگاه ها و کلیه جایگاه هایی که با اقسام اسید و مواد خورنده سر و کار دارند این ورق های بدون شک یکی از مطلوب ترین انتخاب ها برای تولید ماشین آلات صنعتی و تجهیزات آزمایشگاهی خواهد بود.
 • از انواع این فرآورده برای استعمال در ابزارآلات کشتیرانی، شیمیایی، تولید درب و سقف سرویس بهداشتی موجود در قطار، آسانسور و برخی یخچال های سیار و… می توان به کار برد.
 • از دیگر کاربرد های ورق های استیل می توان سخت بناهای درونی و بیرونی منازل را نام برد که دارای اهمیت است.
 • از این محصولات در ساخت صنایع غذایی نیز استفاده می شود.
 • در مجموع از این ورق ها در کلیه صنایع پتروشیمی و ابزارآلات بیمارستانی و…استفاده می شود.

مزایای به کارگیری ورق های استیل

 • ورق های استیل دارای استقامت بسیار زیادی در مقابل هر نوع اقلیم آب و هوایی دارند که در فصل سرما، سرد و در فصل گرما، گرم هستند و از مشخصه های عمده آن منعطف پذیری آن می باشد.
 • استیل که شکلی بسیار زیبا دارد درخشندگی و سطح کیفی ورق ها سبب مشهوری و محبوبیت آن شده است.
 • از مزایای به کارگیری ورق های استیل می توان به ماندگاری بسیار زیاد آن اشاره نمود.
 • این محصول توانایی بازسازی را همانند سایر فلزات دارد.
 • استقامت بسیار زیادی در برابر دمای زیاد دارد.

آشنایی با بورس ورق های استیل

ورق های استیل یکی از پر استفاده ترین آلیاژ های هستند که زیر مجموعه استیل به حساب می آیند. بورس این محصولات هم به خودی خود در بازار یکی از عمده ترین مشاغل در حیطه مبادلات تجاری همچون خرید و فروش اقسام ورق، واردات و دیگر فراورده های این آلیاژ می باشد. این محصولات با گوناگونی وسیعی که دارد از اقسام نگیر در سایز ها، ابعاد و جوانب متفاوتی گرفته تا اقسام بگیر آن که در فرم کویل، شیت فابریک، پلیت و شیت برشی مناسب ارائه می باشد.‌ اکثراً عمده ترین این فرآورده ها از کشورهای گوناگون جهان به ایران وارد می شود و به تقاضای سازندگان جواب داده است. از جمله اصلی ترین ورق های استیل وارداتی نظیر اسپانیایی، تایوانی، چینی، آفریقای جنوبی و….می باشد که سطح کیفی آن برای هیچ کس مبهم نیست. امروز بورس این گونه ورق ها نظیر اقسام ورق استیل ۳۰۴، ۳۰۴L, ورق استیل۳۱۶، ۳۱۶L, ورق استیل ۳۲۱، ۳۰۹S، ۳۱۰S, ورق استیل ۴۸۴۱، ۴۳۰ و ۴۱۰ در انواع سطح های درخشنده، روکش دار، مات، طرح دار، خش دار و… می باشد.

 

آشنایی با بنگاه ورق های استیل

محفظه مراقبت یا در اصطلاح بنگاه معمولاً نظیر پیرامون خیلی بزرگ بوده که اقسام ورق های استیل با ملاحظه به گونه ای که دارند در بخش های گوناگون آن محافظت می شوند. هر بنگاه نظیر چند سالن بزرگ بوده که اولویت مراقبت اکثراً با اقسام ورق استیل بگیر می باشد‌. هر چند این گونه از ورق ها به آسانی دستخوش خوردگی نمی شوند ولی مطلوب است در محیط های سرپوشیده محفظه مراقبت شوند تا در برابر وضعیت گوناگون آب و هوایی در امان باشند. از سویی محیط باز در انبار استیل هم دست کمی از محیط سر بسته از نظر گستردگی نداشته و حتی امکان دارد بیشتر هم باشد. قطعاً این مبحث در خصوص اقسام ورق مخصوصاً نگیر مبحث زیاد مهمی به شمار نمی آید. وضعیت گوناگون آب و هوایی من جمله برف، باران و… واکنش ویژه ای بر روی ورق استیل نگیر نداشته و صدمه ای بر روی آن ایجاد نخواهد کرد. این گونه ورق ها که به ۳ شکل کویل، شیت برشی و شیت فابریک می باشند در انبار اگرچه درون سوله محافظت شوند با جرثقیل سقفی و اگر در محیط های باز واقع شده باشند با به کارگیری لیفت تراک حمل و ترابری می شوند.

مسئله حائز اهمیت در خصوص بنگاه ورق های استیل وجود بخش هایی برای برشکاری اقسام مختلف این محصولات است. همواره سیستم هایی برای برش این ورق ها که از گونه گیوتینی هستند به دو گونه تسهیم شده که گونه نخست برای برش ورق های باریک و نازک و گونه دوم برای برش اقسام ورق ضخیم و قطور به کار برده می شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *