استیل, استیل ضد سایش

ورق استیل نسوز و ضد سایش ۳۲۱ چیست ؟ (مشخصات، ویژگی‌ها، ترکیبات)

استیل ضد سایش

ورق استنلس استیل نسوز ضد سایش با سطح کیفی بالا و با خصوصیات مطلوب از منعطف پذیری پایینی برخوردار است. این خصوصیات سبب شده است این نوع ورق استیل را مطلوب تر از ورق های معمولی نشان دهد چرا که دارای استقامت بالا در مقابل سایش می باشند. این نوع ورق با اضافه کردن عناصری چون نانو بیم و وانادیوم ذوب شده و ضمن پروسه ای ایجاد می شوند. این گونه ورق ها با خنک کن مهار شده ایجاد می شوند.

 

ورق استنلس استیل نسوز  ۳۲۱ ضد سایش چیست ؟

ورق استنلس استیل ضد سایش ۳۲۱ به استنلس استیل ۳۰۴ بسیار شبیه بوده ولی حاوی تیتانیوم مازاد، دست کم ۵ برابر کربن موجود در آن می باشد. این مقدار تیتانیوم مازاد از ایجاد کاربید ها در موقع جوشکاری و در دمای ۴۲۷ الی ۸۱۶ درجه سانتی گراد ممانعت می کند. نیز خاصیت دمای بالای این نوع استنلس استیل را بهبود می دهد.

 

ورق استنلس استیل ضد سایش

استنلس استیل ۳۲۱ در برابر زنگ زدگی، فرسودگی و اکسیداسیون از استقامت بالایی برخوردار است و نیز از استحکام خزشی مطلوبی بهره مند می باشد.

مراحل ساخت ورق استیل نسوز ۳۲۱ (ضد سایش)

 

 

خواص غیر مغناطیسی استنلس استیل نسوز ضد سایش

در حقیقت نگیر بودن نمایانگر خواص غیر مغناطیسی ورق استنلس استیل ضد سایش به دلیل دارا بودن اساس و فرم آستنیتی آن است. آستنیت یکی از بخش های آهن با کانال  FCC است که در آهن بدون وجود مواد آلیاژی تقریبا در دمای ۹۱۰ الی ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد ثابت و پایدار است. با اضافه نمودن مواد آستنیت زا نظیر Ni می توان آن را در دمای محیط هم ثابت نگه داشت.

 

به دلیل حضور ۸ الی ۱۰ درصد نیکل در برابر ۱۸ درصد کروم فرم استنلس استیل را به شیوه آستنیتی پایدار می کند. این تغییر فاز سبب تغییر اساسی خاصیت مکانیکی من جمله بالا رفتن فرم پذیری آلیاژ می شود. این استنلس استیل ها در وضعیت بازپخت به علت وجود آستنیت دارای خواص غیر مغناطیسی بوده ولی به علت تغییر فاز امکان دارد مقداری خواص مغناطیسی در آن ایجاد شود.

مقالات مرتبط :   15 خصوصیت و کاربرد ورق استیل 201

استیل خشدار 321

ورق استنلس استیل نسوز ضد سایش در واقع با گونه ای از فولاد گفته می شود که شامل دست کم ۱۲ درصد کروم باشد. ولی اکثرا قطعات ریختگی ضد زنگ از نظر تلفیق شیمیایی از حیطه این تشریح ساده پیشتر گام نهاده و دشوارتر شده اند.

استنلس استیل معمولا افزون بر داشتن دست کم ۱۲ درصد کروم حاوی عناصر آلیاژی دیگر نظیر نیکل، مس، کلمبیم، نیتروژن، مولیبدن و… می باشند. افزودن این عناصر آلیاژی برای تولید خاصیت مکانیکی متناسب و ساختار مطلوب اعمال می شوند. استنلس استیل های معمولا مطابق تلفیق شیمیایی نشانه گذاری می شوند. واژه نخست در سامانه بر گونه پیرامون خورنده دلالت دارد، عبارت C برای پیرامون های خورنده حاوی مایعات، عبارت H برای پیرامون های خورنده یا دمای بالا. عبارت دوم  نشان دهنده میزان کروم و نیکل موجود در این قطعات می باشد. هر چه میزان نیکل بیشتر باشد عبارت دوم در دسته بندی ACI از A به  Z عوض می شود.

رقم بعدی بر بیشترین میزان کربن در آلیاژ پایدار به زنگ زدگی X100 دلالت دارد. اگر ذرات آلیاژی دیگری افزون بر کروم و نیکل در استنلس استیل ضد سایش وجود داشته باشند  از طریق افزودن یک واژه دیگر در سامانه ACI  حضور آن را به نمایش می گذارند. برای مثال CF – ۸ M آلیاژی است که دربردارنده ۱۹ درصد کروم و ۹ درصد نیکل و بیشتر از ۰.۰۸ درصد کربن و نیز مولیبدن می باشد.

این نوع آلیاژ ها در حال حاضر در قسمت عمده ای از زندگی ما انسان ها از قاشق و چنگال و لوازم آشپزخانه گرفته تا حرفه های بزرگ شیمیایی و دارویی نقش پر رنگی را ایفا می نماید.

 

ترکیبات استیل نسوز ۳۲۱

محدوده های ترکیبی معمول برای ورق های فولادی ضد زنگ (استنلس استیل ) درجه ۳۲۱ در جدول ۱ آورده شده است. :

مقالات مرتبط :   از استيل ضد زنگ چیست؟+ مزایا و معایب

 

GradeCMnSiPSCrMoNiNOther
۳۲۱min.۲۰.۷۵۰.۰۴۵۰.۰۳۱۷۹۰.۱Ti=5(C+N)
max۰.۰۸۱۹۱۲۰.۷
۳۲۱Hmin.۰.۰۴۲۰.۷۵۰.۰۴۵۰.۰۳۱۷۹Ti=4(C+N)
max۰.۱۱۹۱۲۰.۷
۳۴۷min.۰.۰۸۲۰.۷۵۰.۰۴۵۰.۰۳۱۷۹Nb=10(C+N)
max۱۹۱۳۱

جدول ۱. محدوده ترکیبات برای فولاد ضد زنگ درجه ۳۲۱

 

ویژگی های مکانیکی استیل نسوز ۳۲۱

خصوصیات مکانیکی معمولی ورق های فولادی ضد زنگ درجه ۳۲۱ در جدول ۲ آورده شده است.

درجهمقاومت کششی (MPa) دقیقهقدرت عملکرد ۰.۲٪ اثبات (MPa) دقیقهکشیدگی (٪ در ۵۰ میلی متر) دقیقهسختی
Rockwell B (HR B) maxBrinell (HB) max
۳۲۱۵۱۵۲۰۵۴۰۹۵۲۱۷
۳۲۱H۵۱۵۲۰۵۴۰۹۵۲۱۷
۳۴۷۵۱۵۲۰۵۴۰۹۲۲۰۱

جدول ۲. خصوصیات مکانیکی فولاد ضد زنگ درجه ۳۲۱

گرید های قابل جایگزین با نسوز ۳۲۱

گرید هایی جایگزینی  احتمالی ورق های فولادی ضد زنگ درجه ۳۲۱ در جدول ذیل آورده شده است.

 

Grade

چرا میتواند جایگزین ورق ۳۲۱ شود ؟

۳۰۴L۳۰۴L نیاز برای مقاومت در برابر خوردگی بین دانه ای است ، نه برای مقاومت در برابر درجه حرارت بالا
۳CR12مناسب برای محیط معتدل “دمای بالا”  تا حدود ۶۰۰ درجه سانتیگراد.
۳۰۴Hمناسب برای محیط معتدل “دمای بالا” تا حدود ۸۰۰ درجه سانتیگراد.
۳۱۰دمای محیط کار تا حدود ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد است – برای ۳۲۱ یا ۳۲۱H بسیار زیاد است.
S30815
(۲۵۳MA)
دمای محیط کار تا حدود ۱۱۵۰ درجه سانتیگراد است – برای ۳۲۱ یا ۳۲۱H بیش از حد بالا است.

مشخصه های ورق استیل نسوز ضد سایش

مشخصه های ورق استیل ضد سایش

مشخصه های ورق استیل ضد سایش

ورق استنلس استیل نسوز و ضد سایش معمولا در وضعیت نوردی تولید می شوند. این گونه از صفحات به صورت ویژه ای برای به کارگیری  محافظت دراز مدت در وضعیت دشوار طرح ریزی شده اند. سختی این گونه ورق سبب ایجاد خاصیت ضد سایش و استقامت ساختاری می شود. بالا رفتن سختی مقدار سایش را کم می کند چرا که از صدمه دیدن عناصر ساینده جلوگیری می کند.

مقالات مرتبط :   ورق استیل ۳۱۰ نسوز چیست ؟ لیست قیمت + مشخصات و [تفاوت استیل 310 و 310s]

یکی از اصلی ترین مسائلی که صنعت با آن روبرو بوده و در پی برطرف نمودن آن می باشد داشتن معلومات و دانش کاربردی منظم و دقیق در خصوص واقعه سایش است. در حقیقت به واقعه لغزید یک ماده یا یک رویه بر روی رویه دیگر که در حقیقت یک عمل مکانیکی به شمار می آید و سبب بند شدن عناصر موجود در سطح شده و سایش سطحی را ایجاد می کند سایش گفته می شود.

ورق های هاردوکس که گونه پایداری از ورق استیل ضد سایش می باشند با استقامت بسیاری که در برابر سایش دارند این مسئله را رفع نموده اند. اکثر سازندگان، ورق استیل ضد سایش را با اسم تجاری خود ایجاد می کنند این اسم در کنار سختی فولاد است که در بخش برینل ارزیابی شده است.

انواع ورق ضد سایش

انواع گرید متنوع از ورق ضد سایش موجود می باشند. هر گرید به صورت رایج تا میزان خاصی سختی برینل تولید می شود، در قیاس با دیگر فولاد هایی که با مدنظر قرار دادن استقامت کششی و چقرمگی تولید می شوند. این بدان جهت است که سختی یکی از عمده ترین علت برای بالا بردن استقامت سایشی ورق استنلس استیل ضد سایش است.

یک گرید رایج به اسم AR400 از انواع ورق ضد سایش  است. ۴۰۰ در اسم آن نمایانگر میزان سختی برینل می باشد. AR450 , AR500 مشابه AR4OO می باشند. اختلاف و تفاوت این آلیاژ ها در این است که میزان سختی برینل بیشتری دارند. هرچند بیشتر از این میزان، سختی برینل کمتری دارد، AR400 بیشتر فرم پذیر خواهد بود.

انواع ورق استنلس استیل ضد سایش در مواردی نظیر ابزار آلات استخراج معدن، ابزارآلات قالب گیری، ریخته گری سیمان، ابزار آلات حفاری و دستگاه های نقاله به کار برده می شوند. انواع ویژه ای از این ورق ها نیز موجود می باشند دارای اسم های تجاری نظیر Hardox 400 و MAS500 مشابه آلیاژ هایی است که قبلا نام برده شد. گرید هایی نظیر Hardox 450 CR نیز وجود دارند.‌ اسم CR به مفهوم سرد شده می باشد.

یک فکر در مورد “ورق استیل نسوز و ضد سایش ۳۲۱ چیست ؟ (مشخصات، ویژگی‌ها، ترکیبات)

  1. سهیل عبدلی گفت:

    سلام ما در حال راه اندازی کارگاه وسایل صنعتی هستیم که نیاز به ورق استیل نسوز ضد خش داریم شما موجود دارید و اینکه ما به اطلاعات وسیع تری در این مورد احتیاج داریم ممنون میشم اگر کمکمون کنید

    1. مدیر محتوا گفت:

      سلام وقت بخیر دوست عزیز ، جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه استیل می‌توانید با کارشناسان ما در استیل رزاقی تماس گرفته و ما با افتخار پاسخگوی تمام سوالات شما خواهیم بود . موفق باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *