استیل, استیل بگیر, استیل نگیر

تفاوت های ورق های استیل ۳۱۶ و ۳۱۶ L

تفاوت ورق های استیل 316 و 316L

ورق های استیل ۳۱۶ و ۳۱۶ L در فولاد ضد زنگ است که دارای نوعی کروم هستند که از فلز در برابر خوردگی و آسیب های ناشی از آن محافظت می کند. مقدار کروم در آلیاژ – و همچنین سایر عناصر فلزی – بسته به نوع تغییر فولاد ضد زنگ که با آن کار می کنید متفاوت است. استیل ۳۱۶ فولاد ضد زنگ آلیاژی محبوب است که دارای مولیبدن است.

فولاد ۳۱۶ در انواع مختلف از جمله ۳۱۶L وجود دارد. فولاد ضد زنگ ۳۱۶L نسبت به فولاد معمولی ۳۱۶ دارای کربن و مولیبدن کمتری است که ویژگی های متفاوتی به دو آلیاژ می دهد. در این مقاله تفاوت های اساسی بین آلیاژها بررسی خواهد شد تا بتوانید مناسب ترین ورق را برای کاربرد خود انتخاب کنید.

کدامیک از ورق عای استیل ۳۱۶ و ۳۱۶ L بهتر است ؟

الف. تفاوت اصلی در میزان کم کربن است ، ۳۱۶ برابر ۰.۰۳۰ ، ۳۱۶L پایین است و در حد ۰.۰۱۶ است. عناصر دیگر نیز تا حدودی پایین تر هستند ، مانند گوگرد ، فسفر و مس. ۳۱۶L هنگام بازپخت شدن شکل پذیری بیشتری دارد و به خصوص پس از جوشکاری مقاومت در برابر خوردگی بیشتری دارد.

تفاوت های ورقه های استیل

ورق ۳۱۶ سخت تر است یا  ۳۱۶ L ؟

مقدار کربن پایین باعث می شود ۳۱۶L نرم تر از فولاد ضد زنگ ۳۱۶ باشد. این امر منجر به تفاوتهای مختلفی در ماشینکاری ، قابلیت جوش پذیری و مقاومت در برابر خوردگی آن می شود. … هر دو نوع پس از تشکیل ، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت کششی بالایی دارند. فولاد ضد زنگ ۳۱۶L در برابر خوردگی مقاوم تر از فولاد ضد زنگ ۳۱۶ است.

مقالات مرتبط :   پولیش و تمیز کاری ورق استیل | 6 علت مهم برای تمیز کاری ورق استیل

L در فولاد ضد زنگ ۳۱۶L به چه معنی است؟

فولاد ضد زنگ ۳۱۶ L به فولاد ضد زنگ ‘Marine Grade’ نیز معروف است. … L در ۳۱۶L به چه معنی است؟ این حرف خود مخفف کلمات Low (به معنی کم کربن) L دارای حداکثر کربن ۰.۰۳٪ است. درجه های L در معرض حساسیت در مواجهه کوتاه مدت یا عملیات حرارتی مقاوم هستند.

تفاوت های ورقه های استیل ۳۱۶ و ۳۱۶ L

 

ورقه های استیل

 

برای کاربران همیشه این سؤال پیش آمده تفاوت های ورقه های استیل ۳۱۶ و ۳۱۶ L در چیست؟ هر دو استیل های ضد زنگی هستند که دارای تفاوت هایی در ساختار و کاربرد با یکدیگر دارند. نوع فولاد ضد زنگ ۳۱۶L یک نسخه‌ی کربن کم از آز آلیاژ فولاد ۳۱۶ می باشد.

محتوای کربن پایین در آن منجر به کاهش بارندگی کاربرد در اثر جوش خواهد شد. برای پروژه های نیازمند به جوشکاری این نوع انتخاب بسیار مناسبی بوده همچنین برای دماهای بالا به عنوان یک فولاد ضد زنگ عالی عمل می کند.

 

  1. فولاد ضد زنگ  ۳۱۶ دارای کربن بیشتری نسبت به ۳۱۶L است. ( به یاد داشته باشید، کاراکتر L  در آلیاژ ۳۱۶L مخفف کلمه “کم LOW ” است  )اما با وجودی که کربن کمتری دارد، از نظر ظاهری  ۳۱۶L بسیار شبیه به ۳۱۶  بوده و تشخیص آن از ظاخر آلیاژ کار سختی است

  2. هزینه تولید و فروش این آلیاژ  تقریبا یکسان است  و هر دو مقاوم در برابر خوردگی دارند

  3. و انتخاب خوبی برای شرایط استرس بالا میباشند .

  4. در تفاوت استیل ۳۱۶ و ۳۱۶l   باید گفت استیل ۳۱۶l یک انتخاب بهتر برای یک پروژه است که نیاز به جوشکاری زیادی دارد . در واقع جوش پذیری استیل ۳۱۶L بهتر از جوش پذیری ۳۱۶  است   زیرا برای پیوند آلیاژی نیاز به ذوب کمتری دارد

  5. همچنین آلیاژ ۳۱۶L آلیاژ مناسبتری برای کاربرد در دمای بالا میباشد

  6. به همین دلیل است که برای استفاده در ساخت و ساز و پروژه های دریایی بسیار محبوب است. منبع

 

نکته ی قابل توجهی که توجه همه را به خود جلب کرده است این که در تفاوت های ورقه های استیل اگرچه ۳۱۶ توانایی خنثی شدن در برابر خوردگی جوشکاری مقاوم باشد در حالی که ۳۱۶L به عنوان یک فولاد ضد زنگ بسیار قوی برای کاربرد در دماهای بالا عمل می نماید به همین دلیل است که برای ساخت و ساز پروژه های دریایی بسیار کارآمد می باشد.

مقالات مرتبط :   15 خصوصیت و کاربرد ورق استیل 201

 

کیفیت ۳۱۶ در برابر ۳۱۶L فولاد ضد زنگ

۳۱۶ و ۳۱۶L آلیاژهای فولاد ضد زنگ هر دو از فولادهای درجه “دریایی” هستند ، اما تفاوت های اساسی دارند. ۳۱۶L نسبت کمتری از کربن در ترکیب خود دارد. برای واجد شرایط بودن به عنوان فولاد ضد زنگ ۳۱۶L ،fh باید میزان کربن آن بیش از ۰.۰۳ exceed  باشد. این امر باعث کاهش خطر رسوب کربن می شود و برای اطمینان از حداکثر مقاومت در برابر خوردگی گزینه بهتری برای جوشکاری است.

فولاد ضد زنگ ۳۱۶ دارای سطح متوسط کربن است و حاوی بین ۲ تا ۳ درصد مولیبدن است که مقاومت در برابر خوردگی ، عناصر اسیدی و دمای بالا را افزایش می دهد. هر دو ماده قابلیت انعطاف پذیری عالی دارند ، بدین معنی که عملکرد خوبی در خم شدن ، کشش ، کشیدن عمیق و چرخش دارند.

 

منبع : https://bergsen.com/316-vs-316l-stainless-steel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *