استیل, ورق استیل, ورق استیل رنگی

آشنایی با روند تولید ورق استیل رنگی

استیل رنگی

ورق استیل رنگی از آن دسته از محصولات دکوراتیو است که با شکل زیبا و ماندگاری بالا برای تولید پیکره وسایل خانگی، چیدمان داخلی و در بعضی موارد برای نمای ساختمان ها و ساخت و ساز ها به کار گرفته می شود. این نوع استیل با فن ویژه ای پوشش دهی می شود. اقسام پوشش ای ورق های استیل افزون بر وضع شکلی متمایز در رنگ های گوناگون سبب تقویت استقامت نسبت به زنگ زدگی و بالا رفتن سختی آن می شود. معمولاً ورق استیل رنگی دارای خصوصیات منحصر به فردی مانند رویه صاف، درخشنده و جلا دار می باشد و با گذر زمان دستخوش زنگ زدگی یا فرسودگی نمی شود. این محصول در حقیقت ورق های فلزی هستند که در خود کلیه ویژگی های خاص استیل را دارد. این ورق تقریباً قطر کمی دارد و خواص استیل را حفظ می کند. در پایان می توان به این مسئله نیز اشاره نمود که ورق استیل رنگی را می توان از طریق شرکت های معتبر و موثق با قیمتی مقرون به صرفه برای مصارف مختلف و مدنظر تهیه نمود.

 

آشنایی با نحوه پوشش دهی ورق استیل رنگی

مدرن ترین فنی که برای پوشش دهی ورق استیل رنگی به کار گرفته می شود پروسه PVD یا ورقه نشانی با تبخیر فیزیکی است. شیوه PVD نخستین بار برای مصارف نظامی به کار گرفته می شود. توپ جنگی و موشک های بالستیک را می توان نخستین استفاده پوشش دهی با این شیوه دانست. در طول زمان فهمیدند که با بررسی عوامل پروسه ورق نشانی می توان رنگ های متنوعی بر روی عرصه اعمال نمود. برای آغاز پروسه پیش از هر چیزی بایستی روی استیل تمیز و به دور از هر نوع آلودگی شود. پس از آن ورق استیل رنگی در یک صندوق خلأ واقع می‌شود. بعد از اجرای کامل خلأ داخل این صندوق تقریباً مقداری از گاز خنثی آرگون نیز به داخل آن وارد می شود. داخل صندوق فلز مدنظر که قرار است پوشش را اعمال نماید وجود دارد.

یک مغایرت پتانسیل بالا به گونه ای در صندوق اجرا می‌شود که روی سطح فلز مورد نظر به وسیله یون های آرگون مورد هدف و بمباران قرار می گیرد. این بمباران سبب رها شدن اتم های فلز مورد نظر می شود. با اعتنا به قطب مثبت و منفی مغایرت پتانسیل انجام شده اتم های فلز مورد نظر بر روی عرصه ورق نشسته و پوشش را وضع می نماید‌. رنگ هایی که می توان بر روی عرصه ورقه های استیل اجرا نمود شامل:

طلایی: تیتانیوم

قرمز: زیرکونیوم در چگالی زیادتر

مشکی: تیتانیوم، کربن و آلومینیوم

برنز رنگ: آلومینیوم و تیتانیوم

آبی: آلومینیوم در چگالی بالاتر و تیتانیوم

رز گلد: زیرکونیم

رنگی که با این شیوه بر روی فلز انجام می شود ماندگاری بسیار زیادی دارد حتی سطح کیفی این گونه رنگ از سطح کیفی شیوه های الکتروشیمیایی مانند آبکاری هم زیاد تر است.

 

آشنایی با ویژگی های ورق استیل رنگی

 

ورق استیل رنگی

 

ورق های استیل رنگی به دلیل موارد استفاده آن داری ویژگی های منحصر به فردی هستند که در زیر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • این گونه استیل دارای ویژگی های خاصی مانند شکیل بودن، رویه صاف، نرم و جلا دار می باشد.
 • با گذر زمان و طی استفاده از آن دستخوش هیچ گونه زنگ زدگی و یا فرسودگی نخواهد شد.
 • این گونه ورق ها معمولاً کلیه خواص بی مثال استیل را در خود جای داده است.
 • یکی از ویژگی ورق استیل رنگی می توان به سایز و اندازه گوناگون این محصول اشاره نمود که به شکل مربع یا مستطیل هستند.
 • این ورق های همانند ورق های روغنی و گالوانیزه به شکل شیت یا رول در بازار عرضه می شوند رول ورق استیل رنگی به شکل رول های عظیم و گونه شیت به‌صورت ورق های صفحه ای در اندازه های متنوعی وجود دارند.
 • روی این گونه ورق های استیل تماماً صیقل داده شده است به همین علت رویه این محصول کلاً صاف، نرم و صیقلی هستند.
 • از دیگر ویژگی ورق استیل رنگی می توان به قطر اندک این محصول اشاره نمود که خصیصه استیل را حمایت می کند بدین مفهوم که هیچ وقت دستخوش زنگ زدگی و فرسودگی نمی شوند.

نحوه بالا رفتن مقاومت ورق استیل رنگی در برابر اصطکاک

با اعمال پروسه PVD و تولید پوشش، استقامت در مقابل اصطکاک ورق استیل رنگی افزایش می یابد. هم اینکه فولاد زنگ نزن با اعتنا به خصوصیات طبیعی خود استقامت بسیاری در برابر زنگ زدگی دارد. با تکوین رویه ای مناسب از فلزات نام برده شده بر روی فلز استقامت به زنگ زدگی استیل خیلی بیشتر افزایش یافته و ماندگاری آن خیلی بیشتر می شود.

پروسه PVD در قیاس با سایر پروسه های پوشش دهی نظیر آب کاری، رنگ رزی از نظر زیست محیطی هیچ گونه لطمه ای به پیرامون وارد نمی کند. این پروسه سبب رها شدن گاز خطرناک، گنداب سنی و سایر باقی مانده های ضرر بخش نمی شود؛ و اینکه این پروسه استحصال ورق استیل رنگی را دستخوش اختلال نمی کند.

آشنایی با کاربردهای ورق استیل رنگی

ورق استیل رنگی به علت گوناگونی در رنگ، سایز و ضخامت و نیز آلیاژ های متنوع در استفاده های کثیر و مختلف به کار گرفته می شود که به شکل صفحه های تخت یا رول در بازار موجود می باشد. موارد به کار گیری این ورق به تشریح زیر می باشد:

 • این ورق رنگی برای محافظ معماری شامل ستون، سقف، ستون و… به کار برده می شود.
 • محافظ داخلی برای نواحی کم تردد، پانل های نمایشی مغازه ها، مجسمه ها و…
 • یکی از کاربردهای ورق استیل رنگی اتصال با پروسه های سرد نظیر چسبانیدن و استوار نمودن مکانیکی مطلوب است.
 • این محصول برای معماری و چیدمان داخلی و خارجی مکان های گوناگون مناسب است.
 • در صناعت جابه‌جایی عمومی کاربرد به سزایی دارد.
 • برای ساخت وسایل خانگی نظیر یخچال، فریزر که البته بیشتر در حیطه ساخت درب این نوع لوازم به کار برده می شود.
 • در صناعت ساختمانی مانند انبار، کارگاه، سقف کاذب، کابینت و…
 • از دیگر کاربردهای ورق استیل رنگی تهیه اتاقک آسانسور می باشد‌.
 • در تولید پله برقی این نوع استیل نیز استفاده می شود.
 • برای تولید جواهر و زیور آلات نیز نقش به سزایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *