استیل, استیل 310

ورق استیل ۳۱۰ چیست ؟ [تفاوت استیل ۳۱۰ و ۳۱۰s ]+”ویژگی، مشخصات،اطلاعات فنی”

تفاوت استیل ۳۱۰ و ۳۱۰sویژگی و مشخصات

استیل ۳۱۰ چیست ؟ گرید ۳۱۰ یک فولاد ضد زنگ آستنیتی کربن متوسط است ، برای کاربردهای با درجه حرارت بالا مانند قطعات کوره و تجهیزات عملیات حرارتی. در دمای حداکثر ۱۱۵۰ درجه سانتیگراد در سرویس مداوم ، و ۱۰۳۵ درجه سانتیگراد در سرویس متناوب استفاده می شود. گرید ۳۱۰S یک نسخه کم کربن از درجه ۳۱۰ است.

ورق استیل ۳۱۰ نسوز چیست ؟

ورق استیل ۳۱۰ هم جوشی است با تلفیقی از خصوصیات فرم پذیری مطلوب و توانایی جوشکاری که مطابق با شرایط، با درجه حرارت بسیار تنظیم گشته است. این نوع استیل در برابر حرارت پیوسته در حداکثر دمای  ۱۱۵۰درجه سانتی گراد سبب پایین آمدن گاز های سولفور می شوند.‌ نیز برای خدمات پی در پی تا حداکثر دمای ۱۰۴۰ درجه سانتی گراد به کار برده می شوند.

بهتر است بدانید که از عمده ترین خصوصیات ورق استیل ۳۱۰ نسوز بودن آن و توانایی به کارگیری آن در درجه حرارت بالا است. به همین علت این نوع استیل به استیل نسوز نیز محبوبیت و شهرت یافته است. این آلیاژ از گونه استیل آستینتی است و دارای خاصیت غیر مغناطیسی می باشد.

 

استیل گرید ۳۱۰ یک فولاد ضد زنگ آستنیتی کربن متوسط است ، برای کاربردهای با درجه حرارت بالا مانند قطعات کوره و تجهیزات عملیات حرارتی. در دمای حداکثر ۱۱۵۰ درجه سانتیگراد  ، و ۱۰۳۵ درجه سانتیگراد  استفاده می شود. گرید ۳۱۰S یک نسخه کم کربن از درجه ۳۱۰ است.  AZOM

Grade 310 is a medium carbon austenitic stainless steel, for high temperature applications such as furnace parts and heat treatment equipment. It is used at temperatures up to 1150°C in continuous service, and 1035°C in intermittent service. Grade 310S is a low carbon version of grade 310.

 

این نوع استیل از اقسام استیل زنگ نزن می باشد که در مقابل دیگر ورق های استیل از استقامت بسیار زیادی بهره مند است و به علت داشتن میزان بسیار کروم در مقابل اکسید شدن و حرارت بسیار پایدار است. ورق استیل ۳۱۰ یا همان ورق استیل نسوز به علت دارا بودن ۱۸ درصد کروم توانایی مقاومت در دمای ۹۰۰ درجه را بدون احتیاج به اکسیداسیون دارند‌. این ورق در سایزهای متنوع نظیر ۲×۱، ۶×۱.۵، ۶×۲ و در قطر های ۰.۳ الی ۱۰۰ میلی متر ساخته و به بازار ارائه می شوند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با انواع کاربردها و ویژگی های این نوع ورق آشنا شوید.

موجودی و لیست قیمت ورق ۳۱۰ نگیر مات عرض ۱۵۰۰

 

نوع ورققیمت
ورق ۳۱۰ نگیر مات ۲ - ۱۵۰۰x3000تماس بگیرید
ورق ۳۱۰ نگیر مات ۳ - ۱۵۰۰x3000تماس بگیرید
ورق ۳۱۰ نگیر مات ۴ - ۱۵۰۰x3000تماس بگیرید
ورق ۳۱۰ نگیر مات ۵ - ۱۵۰۰x3000تماس بگیرید
ورق ۳۱۰ نگیر مات ۶ - ۱۵۰۰x3000تماس بگیرید
ورق ۳۱۰ نگیر مات ۷ - ۱۵۰۰x3000تماس بگیرید
ورق ۳۱۰ نگیر مات ۱۰ - ۱۵۰۰x3000تماس بگیرید
مقالات مرتبط :   لوله استیل ۳۰۴ چیست؟

 

ترکیبات شیمیایی ورق استیل ۳۱۰/۳۱۰s

ترکیبات شیمیایی۳۱۰۳۱۰S
کربن۰.۲۵ حداکثر۰.۰۸ حداکثر
منگنز۲.۰۰ حداکثر۲.۰۰ حداکثر
سیلیکن۱.۵۰ حداکثر۱.۵۰ حداکثر
فسفر۰.۰۴۵ حداکثر۰.۰۴۵ حداکثر
گوگرد۰.۰۳۰ حداکثر۰.۰۳۰ حداکثر
کروم۲۴.۰۰ - ۲۶.۰۰۲۴.۰۰ - ۲۶.۰۰
نیکل۱۹.۰۰ - ۲۲.۰۰۱۹.۰۰ - ۲۲.۰۰

خصوصیات فیزیکی فولاد ضد زنگ فریتیک

خصوصیات فیزیکی فولاد ضد زنگ درجه ۳۱۰ و درجه ۳۱۰S در جدول زیر خلاصه شده است.

 

atValueUnit
تراکم۸,۰۰۰Kg/m3
رسانایی الکتریکی۲۵°C۱.۲۵%IACS
مقاومت الکتریکی۲۵°C۰.۷۸Micro ohm.m
مدول الاستیسیته۲۰°C۲۰۰GPa
مدول برشی۲۰°C۷۷GPa
نسبت پواسون۲۰°C۰.۳
ذوب رنج۱۴۰۰-۱۴۵۰°C
گرمای خاص۵۰۰J/kg.°C
نفوذ پذیری مغناطیسی نسبی۱.۰۲
رسانایی گرمایی۱۰۰°C۱۴.۲W/m.°C
ضریب گسترش۰-۱۰۰°C۱۵.۹/°C
۰-۳۱۵°C۱۶.۲/°C
۰-۵۴۰°C۱۷/°C

خصوصیات مکانیکی فولاد ضد زنگ درجه ۳۱۰ / ۳۱۰S

خصوصیات مکانیکی فولاد ضد زنگ درجه ۳۱۰ و درجه ۳۱۰S در جدول زیر خلاصه شده است.

 

ویژگی های مکانیکی۳۱۰/ ۳۱۰S
درجه ۰.۲ ress اثبات استرس MPa (دقیقه)

۲۰۵

مقاومت در برابر کشش MPa (دقیقه)

۵۲۰

طول٪ (دقیقه)

۴۰

سختی (HV) (حداکثر)

۲۲۵

کاربردهای درجه ۳۱۰ / ۳۱۰S فولاد ضد زنگ چیست ؟

استیل ۳۱۰ / ۳۱۰S در احتراق بستر کوره ، لوله های تابشی ، آویزهای لوله ای برای دیگهای بخار تصفیه نفت و بخار ، اجزای داخلی مایع سازنده ذغال سنگ ، گلدان های سربی ، ترموول ها ، پیچ های لنگر نسوز ، مشعل ها و محفظه های احتراق ، دکمه های عقب ، صدا خفه کن ، پوشش های بازپخت ، ساگر ، تجهیزات پردازش مواد غذایی ، ساختارهای برودتی.

 

ساخت کوره با استیل ۳۱۰ :

یکی از کاربردی ترین مواد اولیه ای که در ساخت کوره ها و برای دیگر کاربردهای نسوز استفاده می شود ورق استیل نسوز یا ورق استیل ۳۱۰ می باشد. قیمت این گونه ورق استیل به نسبت دیگر ورق های سری ۳۰۰ بیشتر می باشد که علت آن حضور میزان ۲۴ الی ۲۶ درصد کروم و همچنین میزان ۱۹ الی ۲۲ درصد نیکل در آن می باشد.  این نوع آلیاژ همانند چارچوب عمده کوره ها های القایی و یا سینی های جابه‌جایی برای پخت ملاقه ها، چینی ها و دیگ های جابه‌جایی مواد ذوب شده غیر آهنی همانند روی، آلومینیوم و مس مذاب استفاده می شود که عمده ترین مشخصه آن فقدان ترک برداشتن و اکسیداسیون در درجه حرارت بالا و ایجاد استقامت تا دمای ۱۲۵۰ درجه سانتی گراد می باشد.

 

آشنایی با ویژگی های عمده ورق استیل ۳۱۰ :

ورق استیل ۳۱۰ به علل متعددی که در این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت دارای ویژگی های منحصر به فردی است.

 • مقاومت در برابر خوردگی
 • مقاومت در مقابل حرارت
 • جوشکاری
 • استقامت در مقابل زنگ زدگی
 • استقامت در مقابل درجه حرارت
 • جوشکاری ورق استیل ۳۱۰
 • اعمال حرارتی ورق استیل ۳۱۰
مقالات مرتبط :   ورق استیل 309+ کاربرد ها

 

 

ورق استیل ۳۱۰

ورق استیل ۳۱۰

 

مقاومت در برابر خوردگی

درصد بالای کروم و نیکل در این نوع ورق استید افزون بر بالاتر رفتن استقامت در مقابل حرارت و نسوز بودن باعث بالا رفتن استقامت به زنگ زدگی، فرسودگی مخصوصا در پیرامون های نمناک شده است. این نوع ورق در دما محیط در مقابل اسید نیتریک و تا دمای ۴۲۵ درجه در مقابل نیترات ها از استقامت زنگ نزنی مطلوبی برخوردارند.

مقاومت در مقابل حرارت

در صورتی که حرارت به شکل مستمر باشد ورق استیل ۳۱۰ می تواند تا دمای ۱۱۵۰ درجه در مقابل اکسیداسیون و خوردگی مقاوم باشد و چنانچه حرارت متوالی باشد دمای اکسیداسیون بیشتر از ۱۰۴۰ درجه سانتی گراد می باشد. از خصوصیات این آلیاژ استقامت مطلوب در مقابل خستگی گرمایشی و بالا و پایین شدن دما می باشد. در پیرامون هایی که گاز دی اکسید گوگرد در دمای بالا وجود دارد به صورت وسیعی استیل ۳۱۰ به کار برده می شود.

جوشکاری

از دیگر مشخصات استیل ۳۱۰ قابلیت جوشکاری مطلوب آن است. الکترود گرید ۳۱۰s در مجموع برای جوشکاری فیوز پیشنهاد می شود.

 

 

مشخصات ورق استیل ۳۱۰

استقامت در مقابل زنگ زدگی

مقدار بسیار کرون و نیکل در این نوع آلیاژ افزون بر بالا بردن استقامت در مقابل درجه حرارت و نسوز بودن باعث ازدیاد استقامت زنگ زدگی مخصوصاً در محیط های نمناک شده است. این نوع استیل در دمای پیرامون در مقابل اسید نیتریک و تا دمای حدود ۴۲۵ درجه در مقابل نیترات ها استقامت زنگ زدگی مطلوبی دارد.

 

استقامت در مقابل درجه حرارت

یکی از ویژگی های ورق استیل ۳۱۰ استقامت در مقابل درجه حرارت بالا است. در صورتی که حرارت به شکل مستمر باشد می تواند تا دمای حدود ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد در مقابل اکسید شدن و خوردگی استقامت داشته باشد اما اگر این حرارت پی در پی باشد دمای اکسید شدن این استیل حداکثر ۱۰۴۰ درجه می باشد. از دیگر خصوصیات عمده این نوع آلیاژ استقامت مطلوب در مقابل فرسودگی حرارتی و افت و خیز دمایی دارد.

در محیط هایی که گاز دی اکسید گوگرد در درجه حرارت بالا حضور دارد به صورت وسیعی از این نوع استیل استفاده می شود. به دلیل وجود ته نشین کاربید کروم در حدود دمای ۴۲۵ الی ۸۶۰ درجه سانتی گراد، به کار گیری همیشگی از ورق استیل ۳۱۰ پیشنهاد نمی شود ولی گاهی در درجه حرارت های بالا یا پایین این میزان به صورت مطلوبی عمل می کند. در مجموع می توان ذکر نمود که  این ورق استیل در دمای ۸۰۰ الی ۹۰۰ درجه سانتی گراد به کار برده می شود.

همواره به هدف دسترسی به بیشترین مقاومت زنگ نزنی، آن را در چارچوب دمایی ۱۰۴۰ الی ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد گرما می دهند و فوری سرد می کنند. این نوع ورق را بعد از ۱۰۰۰ ساعت فعالیت در دمای بالای ۶۵۰ درجه سانتی گراد آنیل می نمایند تا ته نشست ها و کاربید های ایجاد شده حل شوند که در این شرایط استقامت به زنگ زدگی و منعطف پذیری آن افزایش می یابد.

 

جوشکاری ورق استیل ۳۱۰

ویژگی های عمده ورق استیل ۳۱۰ توانایی اجرای کلیه شیوه های جوشکاری را برای آن مهیا نموده است. در مجموع برای جوشکاری فیوز, گرید ۳۱۰S پیشنهاد می شود. همچنین برای جوشکاری گرید ۳۱۰، شیوه جوش ذوبی و یا الکترود ۳۱۰ به کار برده می شود.

مقالات مرتبط :   آشنایی با انواع مخزن استیل+کاربرد ها و قیمت

 

اعمال حرارتی ورق استیل ۳۱۰

اعمال حرارتی ورق استیل ۳۱۰

اعمال حرارتی ورق استیل ۳۱۰

همواره به هدف استحصال به بیشترین میزان استقامت زنگ زدگی ، آن را در حدود دمایی ۱۱۴۰ الی ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد گرما می دهند و سپس فوری سرد می نمایند و نیز این نوع ورق استیل را بعد از ۱۰۰۰ ساعت فعالیت در حداکثر دمای ۶۵۰ باز پخت می نمایند تا بقایا و کاربید های ایجاد شده حل شوند که در این شرایط استقامت به زنگ زدگی و منعطف پذیری آن افزایش می یابد.

 

آشنایی با انواع کاربردهای ورق استیل ۳۱۰

ورق استیل ۳۱۰ در مقابل ورق استیل ۳۰۹ درصد کروم و نیکل بیشتری دارد به همین علت استقامت به دما و زنگ زدگی بیشتری دارد.

 • به علت استقامت در مقابل زنگ زدگی معمولاً در به کار گیری محفظه های زیر فشار و حرارت بالا، آوند های جابه‌جایی مواد شیمیایی و همچنین برای صناعت نفت، شیشه و سیمان مطلوب می باشد.
 • از کاربردهای ورق استیل ۳۱۰ می توان به توانایی جوشکاری بالا و مقاومت بسیار مواد در مقابل شکست به علت عملیات تنش ، اشاره نمود.
 • این ورق استیل خواص غیر مغناطیسی ندارد و جز ورق استیل نگیر به شمار می آید.
 • استفاده از این نوع آلیاژ در قطعات کریوژنیک
 • مورد استفاده در محصولات مواد غذایی
 • استعمال ورق استیل ۳۱۰ در آتشکده های مشعل، لوله کشی و بازسازی مجدد
 • مورد استفاده در ماشین آلات معدن
 • به کار گیری این نوع استیل نسوز در کمپانی های فولاد، ابزار آلات ذوب ، ابزار آلات ریخته گری پیوسته
 • از دیگر کاربردهای ورق ۳۱۰ روش های ریکاوری کانالیزور نفت، عود و…
 • مورد استفاده در حفاظ های حرارتی و انعقاد حرارتی، کانال های چراغ، درب ها، رکتوماتور هاو…
 • به کارگیری از این نوع استیل در تولید چراغ ها، زغال سنگ پلاستیکی و رخت آویز لوله
 • استفاده از آن در کانال ها، لوله کشی و محفظه های باد
کاربردهای ورق استیل ۳۱۰

کاربردهای ورق استیل ۳۱۰

ویژگی های استیل ۳۱۰ / ۳۱۰S

این گریدها حاوی ۲۵٪ کروم و ۲۰٪ نیکل هستند که باعث می شود در برابر اکسیداسیون و خوردگی بسیار مقاوم باشند. گرد ۳۱۰S یک بسیار کم کربن است . محتوای زیاد کروم و متوسط نیکل ، این فولادها را قادر به کاربرد در کاهش جو گوگرد حاوی H2S می کند. همانطور که در محیط های پتروشیمی وجود دارد ، از آنها به طور گسترده ای در جو متوسط استفاده می شود. برای جوهای شدیدتر در برابر کربورزدایی ، باید آلیاژهای دیگری در برابر حرارت انتخاب شوند. درجه ۳۱۰ برای رفع مایع مایع توصیه نمی شود زیرا از شوک حرارتی رنج می برد. این گرید به دلیل سختی و نفوذ پذیری مغناطیسی کم اغلب در کاربردهای برودتی استفاده می شود.

به طور مشترک با سایر فولادهای ضد زنگ آستنیتی ، این گریدها با عملیات حرارتی نمی توانند سخت شوند. با کار سرد می توان آنها را سخت کرد ، اما این به ندرت انجام می شود.

ویژگی های استیل ۳۱۰ / ۳۱۰S

ویژگی های استیل ۳۱۰ / ۳۱۰S

منبع : AZOM

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *