استیل, استیل 316

آشنایی با کارایی ورق استیل ۳۱۶

آشنایی با کارایی ورق استیل 316

ورق استیل ۳۱۶ یکی از محصولات متداول از اجزا فولاد های ضد زنگ می باشد. ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی آن نظیر استیل ۳۰۴ است و از عناصر همانندی به وجود آمده اند . مغایرت عمده بین این دو این است که ورق  استیل ۳۱۶ محتوی ۲ الی ۳ درصد مولیبدن است که باعث ازدیاد و پیشرفت خواص مکانیکی و استقامت در درجه حرارت بالا می شود و مقاومت در برابر زنگ خوردگی آن را به تناسب  استیل ۳۰۴ بالا می برد.

 

استیل316

 

این نوع ورق ها همواره در اکثر فعالیت های صنعتی به کار برده می شود که نظیر مواد شیمیایی تحلیل شده و همچنین پیرامون‌هایی شامل نمک بسیار نظیر نواحی ساحلی و محیط های باز که در آن نمک های ضد یخ متداولی موجود می باشد. با اعتنا بر خصوصیات غیر واکنشی آن،  ورق استیل ۳۱۶ در تولید ابزار پزشکی جراحی به کار برده می شود. یکی دیگر از برش های این ورق ، ۶ پر استیل است که دارای خصوصیات و مصارف بسیار مطلوبی است.

در شرکت های معتبر می توان اقسام ورق استیل ۳۱۶ را در سایز های با معیار کارخانه یا بر اساس سایز و اندازه موردنظر شما ارائه دهند. برای تقاضا و خرید این محصول و آگاهی از قیمت آن می توان به شیوه آنلاین یا حضوری مبادرت نمود.

 

آشنایی با انواع ویژگی‌هایی ورق استیل ۳۱۶

 

ورق استیل316

 

در این مبحث می خواهیم عمده ترین ویژگی‌هایی ورق استیل ۳۱۶ را ذکر نماییم.

 

  • استقامت در مقابل زنگ زدگی

در مجموع ورق استیل ۳۱۶ در پیرامون‌هایی جوی و کلریدی دارای استقامت زیادی در برابر ورق استیل ۳۰۴ هستند. این نوع استیل در مقابل اسید سولفوریک، استیک، فرمیک، تارتاریک و هیدروکلریک استقامت مطلوبی از خود نشان می دهد و اینکه در مقابل آب آشامیدنی نزدیک به ۱۰۰۰ میلی گرم در دمای پیرامون استقامت به شمار می آید. همچنین این محصول در مقیاس ها  به نام گرید دریایی معروف است  اما بایستی به این موضوع توجه نمود که نباید در آب های دریایی گرم به کار گرفته شود چون مشاهده شده که در اکثر محدوده های دریایی گرم یک سطح زنگ زدگی قهوه ای رنگ در ورق استیل ۳۱۶ به وجود آمده است که این عمل همواره با حفره و سطح خشنی همراه است.

 

  • استقامت در برابر گرما

از ویژگی‌هایی ورق استیل ۳۱۶ می توان به استقامت آن در برابر گرما اشاره نمود.  این استیل   تا نزدیک ۹۲۵ درجه سانتی گراد را به یک صورت و نزدیک ۸۷۰ درجه سانتی گراد را به شیوه پی در پی بدون زنگ زدن تحمل می کند. چنانچه استقامت در مقابل زنگ زدگی آب حائز اهمیت باشد به کار گیری همیشگی از ورق استیل ۳۱۶ در پیرامون درجه حرارت ۴۲۵-۸۶۰ درجه سانتی گراد پیشنهاد نمی شود. همچنین گرید ۳۱۶L در مقابل جرم کاربید مستحکم تر است و می تواند در دما های بیشتر نیز به کار گرفته شود. از این محصول در پیرامون‌هایی که فشار زیاد نیز وجود دارد به علت استقامت زیاد تر به کار برده می شود و برخی اوقات برای محل های عملی که شامل بافتار و فشاری بیشتر از دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد است مورد استفاده قرار می گیرد.

 

  • جوشکاری

ورق استیل ۳۱۶ توانایی جوش پذیری شگرفی با کلیه شیوه های استاندارد ریخته گری  هم با فلز پر کننده و یا بدون فلز پر کننده را دارد. قسمت های ثقیل جوش داده شده در این استیل بعد از جوشکاری برای بالا افزایش هر چه بیشتر استقامت زنگ خوردگی احتیاج به جوشکاری دوباره دارند. ولی این برای استیل ۳۱۶L ضروری نیست. به علت بالا بودن مقدار نیکل موجود در این استیل و به قصد خودداری از ترک گرم و ایجاد فاز فریت، شتاب انحنای جوش بایستی کم باشد.  برای جوشکاری ورق استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L فیلر ۳۱۶L به کار برده می شود.

آشنایی با تفاوت  میان ورق استیل ۳۱۶ و ورق استیل ۳۰۴

ادامه مبحث تفاوت ورق استیل ۳۱۶ با ورق استیل ۳۰۴ را ذکر می کند تا با این تفاوت ها متوجه شوید کدام آلیاژ مناسب کار شما است.

در آغاز لازم به ذکر است که خصوصیات مکانیکی هردو کم و بیش شبیه به هم است اما تفاوت عمده این دو ورق استیل در این است که ورق استیل ۳۱۶ شامل نیکل و مولیبدن  زیادتری است که این دو عنصر از یاد یافته باعث می شود که این نوع آلیاژ مقداری گران تر از ورق استیل ۳۰۴ شود. گرید ۳۰۴ در طیف وسیعی از فراورده های در دسترس است و دارای خصوصیات شکل دهی و توانایی جوشکاری چشمگیری است.

از سویی گرید ۳۱۶ همواره در اکثر فعالیت های صنعتی به کار برده می شود که حاوی مواد شیمیایی تحلیل شده و در نواحی ساحلی و محیط های باز نمک های ضد یخ  متداولی موجود است. از دیگر تفاوت ورق استیل ۳۱۶ با ورق استیل ۳۰۴ می توان به استقامت بیشتر  استیل ۳۱۶ در مقابل زنگ زدگی مخصوصاً کلرید اشاره نمود که این مسئله خود یکی از موارد ازدیاد قیمت آن نسبت به ورق استیل ۳۰۴ است ک سبب می شود آلیاژ ۳۱۶ برای مناطقی که در موضع نمک قرار دارند مناسب تر باشد. با وجود این برای طرح هایی با اسید های ملایم و یا مناطقی که در دسترس نمک قرار نمی گیرند و نیز مکان هایی که احتیاج به شکل دهی بالایی دارند آلیاژ ۳۰۴ می تواند گزینه مناسبی باشد.  درون مایه مولیبدت بیشتر  در ورق استیل ۳۱۶ می تواند تأثیر نامناسبی بر فرم دهی آن داشته باشد، در این صورت گرید ۳۰۴ گزینه مناسبی است. برای طرح هایی که کمبود مالی وجود دارد ورق استیل ۳۰۴ به نسبت ۳۱۶ مقرون به صرفه و ارزان است.

از دیگر تفاوت این دو محصول می توان به این موضوع نیز اشاره نمود در وضعیتی که مواد در زیر آب واقع می شوند یا به صورت متوالی در موضع آب هستند و یا طرح هایی که دشواری زیادی دارند و هنگامی که پیرامون حاوی مقداری مواد خورنده است آلیاژ ۳۱۶ انتخابی مناسب تر است و ارزش دارد که هزینه زیادی را نیز صرف نمود.

کاربرد ورق استیل ۳۱۶ در صنایع غذایی

ورق استیل ۳۱۶ یک آلیاژ فولاد ضد خوردگی است که داری نیکل و کرم بسیار زیادی است. همانند اکثر آلیاژ های دیگر قابلیت تحمل دمای خیلی بیشتر از پروسه های تولید مواد غذایی  را دارد. آن چیز که این استیل را به یک آلیاژ فولادی منحصر به فرد برای به کار گیری پروسه مواد غذایی مبدل نموده است این حقیقت است که این گونه آلیاژ در مقابل اسید ها، کلرید ها و قلیاها استقامت زیادی دارد در صورتی که دیگر فولاد های ضد زنگ همانند گرید SS 304 زمان واقع شدن در دسترس نمک ، خوردگی حفره ای بسیاری ایجاد می کند که معمولاً در فراورده های غذایی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *