استیل, استیل 304, استیل430

مهم ترین تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ کدام است؟

تفاوت استیل 304 و 430

درباره بارزترین تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ چه می دانید؟ فولاد های زنگ نزن در شکل ظاهری معمولا شبیه به همدیگر می باشند ولی دارای خاصیت و مشخصه های متنوعی هستند. دو استیلی که از چنین وضعیتی برخوردار هستند استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ می باشد. این دو محصول معمولا ظاهری شبیه بهم ولی از لحاظ خواص کاملا متفاوت می باشند.

ویژگی های گرید ۴۳۰ و ۳۰۴

تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰

تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰

در رابطه با تفاوت استیل ۳۰۴ و استیل ۴۳۰ باید گفت استیل هایی نظیر استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ تولید شده از آهن ، کربن و گاها عناصر می باشند. به علت استقامت کششی بسیار و هزینه اندک استیل به یکی از اجزا عمده در تولید تاسیسات، زیر ساخت ها، کشتی ها، خودرو ها و…. مبدل شده است. ویژگی های منحصر به فرد این دو گونه استیل عبارتند از:

ویژگی های گرید ۴۳۰

این محصول یک فولاد سخت شونده و دربردارنده کروم می باشد.

 • به دلیل استقامت در مقابل فرسودگی و فرم پذیری مطلوب و نیز خواص مکانیکی پر استفاده یک فولاد معروف به حساب می آید.
 • از دیگر ویژگی گرید ۴۳۰ می توان به این مورد نیز اشاره نمود که به علت استقامت در مقابل اسید نیتریک در مصارف شیمیایی ویژه مورد استفاده قرار می گیرد.
 • فولاد زنگ نزن گرید ۴۳۴ شامل مشخصه مشابهی با گرید ۴۳۰ است ولی بر اساس مولیبدن می باشد که میزان مولیبدن سبب بالا رفتن استقامت به فرسودگی آن می شود.

 

ویژگی گرید ۳۰۴

 • فولاد زنگ نزن گرید ۳۰۴ (استیل ۳۰۴) یک گرید استاندارد ۱۸/۸ می باشد. حتی اگر دامنه وسیعی از فولاد های ضد زنگ دیگری هم وجود داشته باشند این محصول پر استفاده ترین و پر تنوع ترین فولاد زنگ نزن موجود می باشد. بهتر است بدانید این فرآوری دارای خصوصیات مطلوب در فرم پذیری و جوشکاری است.
 • فرم هم تراز آستنیتی گرید ۳۰۴ این شانس را به فولاد می دهد که بدون اعمال آنیل نمودن، آن را بدون محدودیت فرم دهد. بدین علت از این فراورده در تولید قطعات زنگ نزن که احتیاج به فرم گیری دارند نظیر سینک، ابزار استوانه ای میان تهی و… به کار برده می شود.
 • ویژگی های گرید ۴۳۰ و ۳۰۴

  ویژگی های گرید ۴۳۰ و ۳۰۴

   

  از دیگر ویژگی گرید که تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ را رقم می زند می توان به جوشکاری عالی آن اشاره نمود.

 • در زمان جوشکاری قسمت های ظریف به اعمال بازپخت بعد از جوشکاری نیازی ندارد.
 • فرم آستنیتی هم به این گرید ها در درجه حرارت های خیلی پایین هم چقرمگی مطلوبی می دهد.

مهم ترین تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰

مهم ترین تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰

مهم ترین تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰

در ادامه مطلب به مهم ترین تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ می پردازیم: در استیل ۳۰۴ و ۴۳۰، آلیاژ های فولادی زنگ نزن را به کار می برند‌. میان این دو مجموعه از فولاد زنگ نزن چندین تفاوت وجود دارد که شامل:

 • تلفیق شیمیایی متفاوت

از مهم ترین تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰، گرید ۳۴ حاوی پایداری ۱۸ درصد کروم و پرتو نرم ۸ درصد نیکل می باشد. تلفیق کروم و نیکل ، بیشترین زنگ زدگی و حفاظت در مقابل  فرسودگی را مهیا می سازد.

آلیاژ ۴۳۰ دارای ۱۸ درصد کروم می باشد و فاقد نیکل می باشد. استقامت مطلوبی در مقابل فرسودگی و زنگ زدگی دارد. اما ظاهری مطلوب نظیر ۳۰۴ ندارد.

 • مغناطیس متنوع

از تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ می توان به مغناطیس متنوع اشاره نمود. درجه ۴۳۰ SS یک آلیاژ فریتی است بدین مفهوم که به صورت پیش فرض مغناطیسی می باشد.

 • ماشینکاری متنوع

نیکل و کروم اکثرا در آلیاژ فولاد مبنا، پایدار تر و سخت تر می باشد. بدین سان قیمتی تر است. در این صورت گرید ۴۰۳ تقریبا سخت و ۳۰۴ ساده تر می باشد.

 • هزینه مختلف

از دیگر تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ می توان قیمت آنها اشاره نمود. رایج ترین و گران بها ترین نوع فولاد استیل ۳۰۴ ولی مشهور ترین و ارزان ترین استیل ۴۳۰ می باشد.

 • بعضی از پروگرام های متنوع

گونه گرید ۴۳۰ فولاد زنگ نزن برای ساخت بی عیب و نقص خودرو، داخل خشک کن لباسشویی و ظرفشویی کاملا مطلوب می باشد. سازندگان ۳۰۴ فولاد زنگ نزن را در ساخت سینک های آشپزخانه، ابزار آلات پردازش مواد غذایی، ضد تپه ها و دیگر ابزار آلاتی که به صورت دقیق در معرض پیرامون های خوردگی واقع می شوند، به کار می برند.

در مجموع استیل ۳۰۴ همواره گزینه مطلوبی در بیشتر برنامه های عملی است با این وجود ۴۳۰ یک جانشین مطلوب و مقرون به صرفه است که احتیاج به استقامت در مقابل مسیر ساخت خود دارد.

آشنایی با گرید های جایگزین استیل ۴۳۰ و ۳۰۴

گرید های جایگزین استیل ۴۳۰ و ۳۰۴

گرید های جایگزین استیل ۴۳۰ و ۳۰۴

گرید های جایگزین مطلوب که می تواند به جای استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ تعیین نمود به شرح زیر است:

گرید های جایگزین

گرید های جایگزین

علل استفاده به جای گرید ۳۰۴

علل استفاده به جای گرید ۳۰۴

آشنایی با کاربرد گرید ۴۳۰ و ۳۰۴

به کاربرد گردید۰در کنار تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۴۰  به صورت جداگانه خواهیم پرداخت:

کاربرد گرید ۴۳۰

 • بدنه ماشین های ظرفشویی و پنل یخچال
 • اتصال دهنده ها
 • بخش درونی بدنه دودکش
 • تسمه و تزیینات درونی خودرو

کاربرد گرید ۳۰۴

 

کاربرد گرید ۳۰۴

کاربرد گرید ۳۰۴

 • در لوازم فراوری مواد غذایی، مخصوصا در ساخت شیر.
 • وسایل آشپزخانه ، سینک، ظروف، و ابزار و لوازم برقی
 • معماری، تزئینات داخلی خودرو، نرده ها
 • کانتینر های شیمیایی من جمله برای ترابری
 • تبدیل های حرارتی
 • صفحات تولید شده یا جوش داده شده جهت معدن، استخراج سنگ معدن و تصفیه آب
 • اتصال دهنده ها و فنر ها

آشنایی با استیل ضد زنگ گرید ۳۰۴

استیل ضد زنگ گرید ۳۰۴ همانند رایج ترین فولاد زنگ نزن آستنیتی به کار برده می شود. این استیل زنگ نزن شامل درون مایه نیکل بسیاری است که همواره میان ۸ تا ۱۰.۵ ٪ وزنی و میزان زیادی کروم در اندازه ۱۸٪ الی ۲۰٪  وزنی است. دیگر عناصر به کار رفته شده حاوی منگنز، سیلیکون و کربن می باشد، باقی تلفیق شیمیایی معمولا آهن می باشد.

از دیگر تفاوت استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ می توان به این موضوع اشاره کرد که استیل ضد زنگ گرید ۳۰۴ می تواند در مقابل فرسودگی اکسید کننده ترین اسید ها از خود مقاومت نشان دهد. این دوام و استقامت سبب می شود که ۳۰۴ به آسانی پاکسازی شود و به همین جهت برای به کارگیری در آشپزخانه و غذا مطلوب باشد. به کارگیری از این محصول در ساختمان ها، چیدمام و …. مرسوم می باشد.

استنلس استیل ۳۰۴ چیست؟

استنلس استیل ۳۰۴

استنلس استیل ۳۰۴

استنلس استیل ۳۰۴ پر مصرف ترین نوع استیل در میان فولاد های زنگ نزن آستنیتی می باشد.

این نوع استیل در کلیه اشکال ساخته می شود و مورد استفاده قرار می گیرد این فرآورده به شکل ورق، رول، میله، لوله و … به بازار ارائه داده می شود. این محصول در استاندارد اروپایی ۱/۴۳۰۱ اسم گذاری می گردد. استقامت فرسودگی استنلس استیل ۳۰۴ نسبت به ۳۱۶ کمتر روده و قیمت آن مقرون به صرفه تر می باشد. این محصول با کمترین کربن در پیشه های متنوعی نظیر نفت، گاز، صنایع غذایی، دارویی و… استعمال فراوانی دارد.

آشنایی با فولاد ضد زنگ گرید ۴۳۰

فولاد ضد زنگ گرید ۴۳۰ فریتی می باشد و استقامت به فرسودگی مطلوب و فرم پذیری به همراه خواص  مکانیکی سودمندی دارد. این گرید استقامت مطلوبی در پیرامون های خورنده نظیر اسید نیتریک و اسید های ارگانیک دارد. این نوع فولاد ضد زنگ در سامانه های متناوب تا درجه حرارت C870 درجه و در سامانه پیوسته تا C815 درجه نسبت به اکسیداسیون پایدار است.

مقالات مرتبط :   استیل 420 چیست؟ "معرفی جامع استیل ٤٢٠ + کاربردهای آن"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *