استیل, استیل فریتی

استیل فریتی چیست ؟ +کاربردهای آن در صنعت {ویژگی های ورق استیل فریتی}

استیل فریتی

استیل فریتی  بدان جهت بسیار مورد عنایت مهندسان برنامه ریز واقع شده است که استقامت به زنگ زدگی آن ها نظیر آلیاژ های ضد زنگ نیکل دار بوده ولی ارزان و مقرون به صرفه تر میباشند چون که در تلفیقات آن ها نیکل موجود نمیباشد با این همه فولاد های ضد زنگ فریتی به تناسب فولاد های آستنیتی  مصرف کمتری دارند چون فرم پذیر نیستند به ترک معمولاً حساس بوده و توانایی جوشکاری خفیفی دارند. در شرکت های معتبر ساخت استیل فریتی می توان اقسام این استیل ها را در سایزهای کارخانه ای یا برحسب سایز و اندازه مورد نظر شما ارائه میشود برای تقاضا یا خرید این گونه آلیاژ می توانید به صورت حضوری یا آنلاین مبادرت نمود.

استیل رزاقی

استیل رزاقی

استیل فریتی از این جهت مورد توجه مهندسین طراح قرار دارند که مقاومت به خوردگی آنها مثل استیل نیکل دار بوده اما ارزان ترند زیرا در ترکیبشان نیکل وجود ندارد. منبع

استیل فریتی چیست؟

استیل فریتی فولادهای ضد زنگ مغناطیسی هستند ‌که شامل میزان زیادی عنصر کروم بوده که از درون‌مایه کربن کمی بهره مند میباشد. این نوع استیل به علت داشتن خواصی مانند چکش خواری خوب، استقامت در مقابل زنگ زدگی و شکنندگی متأثر از تنش خوردگی معروف شده اند و معمولاً در کاربردهایی نظیر لوازم آشپزخانه، خودرو و ابزارآلات صنعتی استفاده میشوند. به منظور اینکه بی کنشی در فولاد ایجاد شود لااقل درصد کروم آن بایستی ۱۰ الی ۱۲٪ سنگین و ثقیل باشد.

استیل فریتی

استیل فریتی

در این میان فقط مقدار کمی از فولاد های ضد زنگ حاوی حداکثر ۳۰٪ کروم و حداقل ۵۰٪ آهن میباشد. در این گونه استیل افزون بر کروم مواد آلیاژی دیگری نظیر نیکل، مس، تیتانیم، منگنز، نایوبیم، مولیبدن، سیلیکون، نیتروژن، گوگرد و آلومینیوم موجود میباشد.

آشنایی با ویژگی ها و خواص استیل فریتی

استیل فریتی بخش عمده آلیاژ های آهن و شامل کانال BCC میباشد. برای کسب بافتار فریتی باید مواد فریت زا نظیر کروم، آلومینیوم، تیتانیم، نئوبیم، مولیبدن به میزان زیاد و مواد آستینت زا نظیر نیکل، نیتروژن، کربن را به میزان کمی نگه داشت که در این میان کروم  نقش به سزایی دارد. با ازدیاد کروم حرارت پیرامون ناحیه  آستینت به سختی محصور شده و سبب بافتار غالب  فریت میگردد. بدان جهت که کروم دارای ساختار بلوری شبیه به ساختار بلوری فریت است از این رو این استیل منطقه بخش فریت را توسعه داده و ناحیه بخش آستینت را محصور مینماید.

جهت دریافت مشاوره رایگان خرید انواع ورق استیل همین الان با کارشناسان ما تماس بگیرید

 ۳۳۹۲۸۷۰۳۳۳۹۲۸۷۵۸ | ۳۳۹۲۸۵۸۷

عمده ترین ویژگی های استیل فریتی چیست؟

یکی از عمده ترین ویژگی های استیل فریتی این است که شامل ۱۱ الی ۳۰٪ کروم و حدوداً فاقد ماده گران‌بهای نیکل بوده از این رو در میان گروه های دیگر تقریباً پایین ترین قیمت را دارد. تیتانیم و نئوبیم افزون بر ایجاد فریت، با مسدود نمودن کربن و نیتروژن و ایجاد کربونیتریدها تأثیر دوچندانی در ایجاد فریت دارند، زیرا کربن و نیتروژن در استیل فریتی توسعه یافته نسل سون مجدد محصورتر گشته است. با اعتنا بر مباحث فوق آلیاژ های این دسته به صورت منظم در ۳ نسل گوناگون گسترش یافته و مطلوب و ایده آل گردیده اند.

استیل فریتی

استیل فریتی

استقامت بالا

از دیگر ویژگی های استیل فریتی میتوان به استقامت زیاد  آن در قیاس با فولاد های کربنی کم کربن اشاره نمود، ولی چکش خواری و شکل پذیری آن‌ها اندک اما به میزان متناسب میباشد. استقامت مکانیکی این استیل در حرارت بالا شکنندگی در حرارت پایین به ویژه در برش های ضخیم در قیاس با استیل آستنیتی خیلی کمتر است.

در استیل فریتی احتمال ایجاد شکنندگی عودت وجود دارد. این حادثه به تبع عملیات گرمایشی عودت در حدود دمای ۴۰۰ الی ۵۵۰ درجه سانتی گراد ایجاد میشود. در این صورت زمانی که به شکنندگی بسیاری نیاز باشد حتماً از استفاده و یا عودت آن‌ها در حدود دمای ذکر شده به شدت امتناع کنید. دانه بندی آلیاژ فریتی پس از جوشکاری ضخیم و سنگین شده و خاصیت مکانیکی آن ها به حداقل می رسد. این فولادها با عملیات حرارتی سخت نمی شوند و فقط با نورد سرد سخت میشوند.

گریدهای ضد زنگ فریت عبارتند از:

 • فولاد ضد زنگ نوع ۴۰۹
 • فولاد ضد زنگ ۴۳۰
 • فولاد ضد زنگ ۴۳۰LI
 • فولاد ضد زنگ ۴۳۴
 • فولاد ضد زنگ ۴۳۹
 • فولاد ضد زنگ نوع ۴۴۲
 • فولاد ضد زنگ ۴۴۴
 • فولاد ضد زنگ ۴۴۶
استیل فریتی

استیل فریتی

در مجموع از لحاظ استقامت در برابر زنگ زدگی مرسوم، استیل فریتی پس از گروه های استیل مارتنزیتی واقع شده اند و بستگی به میزان کرم از اندک تا عالی ناپایدار میباشد. ولی برعکس آستنیتی استقامت آن ها در برابر زنگ زدگی تحت بحران زیاد میباشند. از سویی دیگر پایین بودن مقدار کربن و نیتروژن تأثیر کمابیش زیادی در بالا رفتن استقامت زنگ زدگی آن ها دارد.

یکی دیگر از ویژگی های استیل فریتی با دارا بودن کروم اندک همانند ۴۰۵، ۴۰۹ حائز استقامت زنگ زدگی و اکسیداسیون کم بوده ولی به علت پایین بودن نرخ و سهولت ساخت، استفاده بسیاری در حالاتی که احتیاج به استقامت زنگ زدگی اندک باشند دارند. این نوع آلیاژ با کروم متوسط همانند استیل ۴۳۰ در برابر اسید های اکسید کننده خفیف و ابزاری مستحکم بوده و در تولید قطعات خودرو و وسایل آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. اما انحصار آن‌ها در مسائل جوشکاری است.

آشنایی با زنگ زدگی استیل فریتی

در مجموع استیل فریتی صلابت پذیر نبوده و در وضعیت شکل پذیری مطلوب ترین استقامت به زنگ زدگی را دارند. با بالا رفتن میزان کروم استقامت به زنگ زدگی این استیل افزایش می‌یابد. در استیل هایی با ۲۳ الی ۲۸ درصد کروم چنانچه اعمال حل سازی، شکل پذیری صورت گیرد مطلوب ترین استقامت زنگ زدگی را خواهند داشت. در استیل فریتی با ازدیاد کروم و مولیبدن تا مقداری استقامت به روزنه دار شدن افزایش یافته که سودمند میباشد. برای روزنه دار شدن فولاد بایستی کمابیش ۲۳ الی ۲۴ درصد کروم و ۲ درصد مولیبدن داشته باشد. ته نشین نمودن کاربیدهای کروم  در زمان جوشکاری یا اعمال گرمایشی، استقامت به روزنه دار شدن را کم میکند.

استنلس استیل فریتی

استنلس استیل فریتی

در یک دمای مشخص حل شوندگی کربن و نیتروژن در استیل فریتی خیلی کمتر از آستینت است. بدان جهت که عکس العمل های ته نشینی  در این گونه استیل در دماهای بالا به دلیل روش های تند نفوذ کربن و نیتروژن در فریت خیلی زود اتفاق می افتد.حتی با آبدهی فوری هم نمیتوان از ایجاد آن ها خودداری نمود. به همین دلیل حتی میزان اندک نیتروژن و کربن از دید زنگ زدگی زیان بخش هستند.

شیوه دیگر پایین آوردن زنگ زدگی میان دانه ای در استیل فریتی مجاز، ثبات نمودن این آلیاژ ها به واسطه تیتانیوم و نیوبیوم است‌. با ایجاد کاربید های تیتانیم و کلومبیم در درجه حرارت بالا استقامت به زنگ زدگی میان دانه ای این استیل ها در حرارت کم بهبود می‌یابد. برای مثال استیل ۴۰۹ با اضافه نمودن تیتانیوم به مقدار ۶ برابر کربن آن و استیل ۴۳۶ با اضافه نمودن کلومبیم به مقدار ۵ برابر میزان کربن آن ثابت شده است.

جهت دریافت مشاوره رایگان خرید انواع ورق استیل همین الان با کارشناسان ما تماس بگیرید

 ۳۳۹۲۸۷۰۳۳۳۹۲۸۷۵۸ | ۳۳۹۲۸۵۸۷

نتیجه گیری

فولاد استیل فریتی به دلیل استحکام و مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی، به ویژه برای مهندسان برنامه‌ریز بسیار جذاب است. این نوع استیل، با آلیاژهای ضد زنگی که حاوی نیکل نمی‌باشند، به دلیل هزینه‌ی کمتر خود مورد توجه قرار می‌گیرند. علاوه بر این، استیل‌های فریتی نسبت به استیل‌های آستنیتی کمتر مصرف می‌کنند، زیرا فرم پذیری کمتری دارند و حساسیت بیشتری نسبت به ترک‌ها دارند. این استیل‌ها همچنین دارای توانایی جوشکاری خفیفی هستند. در شرکت‌های معتبر، استیل فریتی در انواع و سایزهای مختلف، از جمله سایزهای کارخانه‌ای یا بر اساس نیاز و ابعاد مشتریان، عرضه می‌شود.

سوالات متداول

استیل فریتی چیست؟

استیل فریتی فولاد های ضد زنگ مغناطیسی هستند ‌که شامل میزان زیادی عنصر کروم بوده که از درون‌مایه کربن کمی بهره مند میباشد. این نوع استیل به علت داشتن خواصی مانند چکش خواری خوب، استقامت در مقابل زنگ زدگی و شکنندگی متأثر از تنش خوردگی معروف شده اند و معمولاً در کاربردهایی نظیر لوازم آشپزخانه، خودرو و ابزارآلات صنعتی استفاده میشوند. به منظور اینکه بی کنشی در فولاد ایجاد شود لااقل درصد کروم آن بایستی ۱۰ الی ۱۲٪ سنگین و ثقیل باشد.

عمده ترین ویژگی های استیل فریتی چیست ؟

یکی از عمده ترین ویژگی های استیل فریتی این است که شامل ۱۱ الی ۳۰٪ کروم و حدوداً فاقد ماده گران‌بهای نیکل بوده از این رو در میان گروه های دیگر تقریباً پایین ترین قیمت را دارد. تیتانیم و نئوبیم افزون بر ایجاد فریت، با مسدود نمودن کربن و نیتروژن و ایجاد کربونیتریدها تأثیر دوچندانی در ایجاد فریت دارند،  زیرا کربن و نیتروژن در استیل فریتی توسعه یافته نسل سون مجدد محصورتر گشته است. با اعتنا بر مباحث فوق آلیاژ های این دسته به صورت منظم در ۳ نسل گوناگون گسترش یافته و مطلوب و ایده آل گردیده اند.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “استیل فریتی چیست ؟ +کاربردهای آن در صنعت {ویژگی های ورق استیل فریتی}

 1. مجید غیاثوند گفت:

  از استیل فریتی میشه توی ساخت لوازم برقی آشپزخونه مثل ماشین لباسشویی استفاده کرد ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز ، استیل فریتی جز فولدهای ضد زنگ مغناطیسی به حساب می آیند این نوع استیل به دلیل یه دلیل داشتن خواصی مانند چکش خواری خوب و استقامت در برابر زنگ زدگی و شکنندگی گزینه بسیار مناسبی برای تولید لوازم آشپزخانه میباشند .

 2. علیرضا مرادی گفت:

  سلام ما با استیل ۳۰۴ کار میکنیم میتونیم استیل فریتی رو جایگزین ۳۰۴ کنیم ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز ، بله باتوجه به نوع آلیاژ انتخابی شما ، مشخصات و کارآیی استیل های فریتی در بعضی موارد می توانند جایگزین گرید ۳۰۴ شوند .

 3. هادی کشاورز گفت:

  سلام
  از استیل فریتی برای ساخت اگزوز هم میشه استفاده کرد ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بله استیل‌های فریتی ۵دیته هستند، شما میتوانید از فولاد فریتی که مولیبدن بیشتری دارد برای ساخت اگزوز استفاده کنید .

 4. علی میرشکاری گفت:

  میشه در مورد استیل فریتی بیشتر توضیح بدید

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   در مقاله فوق بطور کامل در این مورد توضیح دادیم

 5. قادر هرمزی گفت:

  چکش خواری استیل فریتی به چه صورت است

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   همانطور که در مقاله بالا گفته شد چکش خواری اندکی و متناسبی دارد .

 6. آناهیت پیام زاده گفت:

  چه گریدهایی جز مجموعه فریتی هستند

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   فولاد ضد زنگ نوع ۴۰۹
   فولاد ضد زنگ ۴۳۰
   فولاد ضد زنگ ۴۳۰LI
   فولاد ضد زنگ ۴۳۴
   فولاد ضد زنگ ۴۳۹
   فولاد ضد زنگ نوع ۴۴۲
   فولاد ضد زنگ ۴۴۴
   فولاد ضد زنگ ۴۴۶

 7. هادی بخشی گفت:

  استیل ۴۴۴ جز دسته فریتی به شمار میاد

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بله ایت استیل جز گروه فریتی های میباشد

 8. امیر بیگدلی گفت:

  در ساختار استیل فریتی نیکل بکار رفته ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   یکی از عمده ترین ویژگی های استیل فریتی این است که شامل ۱۱ الی ۳۰٪ کروم و حدوداً فاقد ماده گران‌بهای نیکل بوده از این رو در میان گروه های دیگر تقریباً پایین ترین قیمت را دارد.

 9. برسام حیدری گفت:

  استیل ۴۳۴ موجوده ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   برای استعلام موجودی و قیمت ورق استیل لطفا با شماره های ۰۹۱۲۱۱۳۵۶۹۰-۰۲۱۳۳۹۲۸۵۸۷ تماس بگیرید

 10. فربد حیدری گفت:

  استیل ۴۴۶ جز استیل فریتی محسوب میشود

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست بخیر
   بله زیرمجموعه استیل فریتی میباشد

 11. مازیار گفت:

  استیل فریتی چیست ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   در مقاله فوق بصورت کامل در این مورد توضیح داده ایم .

 12. نیما حسینی گفت:

  استیل فریتی در چه ابعادی موجود دارید

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلم وقت بخیر دوست عزیز
   برای استعلام موجودی انواع ورق استیل لطفا با کارشناسان فروش بازرگانی استیل رزاقی تماس حاصل فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *