استیل, تمیز کاری ورق استیل

پولیش و تمیز کاری ورق استیل | ۶ علت مهم برای تمیز کاری ورق استیل

تمیز کاری ورق استیل

پولیش و تمیز کاری ورق استیل چیست ؟ ۶ علت بوجود آمدن لگه بر روی ورق استیل

پولیش کاری یا همان تمیز کاری ورق استیل معمولا به کار سابیدن ابزار پولیش نظیر فرچه یا نمد های ویژه، واکس و یا مایع پولیش استیل به بخش اقسام فلزات در اشکال متنوع گفته می شود. برایند پایانی این پروسه منتهی به دسترسی به قشری هموار، شفاف و صیقلی است. از دیگر فرآیند های پولیش کاری استیل می توان به از بین رفتن اثرات ماشین کاری، ریخته گری، برش کاری و اقسام کنش های دیگر، وضع یک قشر براق با فرم مولکولی یکپارچه در قشر فلز اشاره نمود.

 

 

چه عللی باعث بوجود آمدن لکه های در استیل می‌شود ؟

هر آنچه بایستی در خصوص تمیز کاری ورق استیل دانست.  اقسام آلاینده هایی که اکثرا پس از شکل دهی ،جوشکاری و یا پروسه های کار گرم شامل فورجینگ رویت می شوند.

عبارت است از:

 1. اکسید های غیر عمقی در تمام قطعه به علت فورجینگ یا عملیات گرمایشی
 2. اکسید های پیرامون شکاف جوش
 3. پاشش های جوش
 4. آلایندهای با منابع آلی
 5. گل جوش
 6. ذرات آهن به علت عملیات نورد کاری با سنگ زنی کربن استیل به همراه ورق استیل

 

تمیزکاری ورق استیل

استیل رزاقی

 

کلیه مباحث ذکر شده افزون بر نازیبایی، در ابزار آلات بهداشتی ، غذایی ، دارویی و… آلاینده بوده و امکان دارد تاثیرات ویژه ای دیگری به تفسیر زیر داشته باشند:

عوامل موثر در لکه روی استیل

 • اکسید های غیر عمقی در مراحل بعدی پروسا های تولید ورق استیل امکان دارد مسئله ساز شوند.
 • تلفیقات فلوئور موجود در گل جوش همواره در درجه حرارت بسیار خاصیت خورنده داشته و فلز جوش را مورد هجوم قرار می دهد.
 • تلفیقات آلی نظیر روغن، آب، صابون تراشکاری، چسب، رنگ و… زمانی که دما با دلیل افزایش یابد تحلیل شده و کربن موجود در ورق استیل را افزایش می دهد و در این صورت در پیرامون های شدید فرسودگی سبب وضع فرسودگی میان دانه ای می شوند.
 • حضور مولکول آهن در قشر ورق استیل افزون بر زنگ زدگی در پیرامون نمناک و اعمال نازیبایی، در مواردی که رسوخ مولکول آهن عمقی باشد سبب آغاز فرسودگی های شکافی و حفره ای می شود.
مقالات مرتبط :   ورق استیل نسوز و ضد سایش ۳۲۱ چیست ؟ (مشخصات، ویژگی‌ها، ترکیبات)

روند بوجود آمدن زنگ آهن در ورق استیل چگونه است ؟

همواره حضور مولکول آهن در زمان پروسه تولید به سرعت معلوم نمی شود بلکه پس از واقع شدن در پیرامون نمناک یا خورنده به صورت زنگ آهن به رنگ نارنجی پدیدار می شود. برای نمایان سازی فوری مولکول آهن پس از تولید می توان  حلال هایی نظیر اسید نیتریک ، آب و فری سیانید پتاسیم به کار برد.

پس از چند دقیقه از به کارگیری این حلال بر روی قشر ورق استیل، مولکول پیش بینی شده  آهن به  شکل نقاط آبی رنگ رویت شده که میزان بسیار رنگ آبی نمایانگر مقدار آلودگی می باشد. پس از نمایان سازی محلول به جا مانده روی قطعه به وسیله آب شسته می شود.

معمولا برای تمیزکاری ورق استیل و همچنین برای از بین بردن آلاینده ها با ماخذ آلی شیوه چربی زدایی و برای پاکیزه نمودن پاشش های جوش و گل جوش شیوه هایی مانند سنگ زنی ،  شن پاشی و برش زنی و…. به کار برده می شود. برای رفع اکسید های سطحی حاشیه های شکاف جوش و مولکولهای اکسید آهن هم شیوه هایی مانند پاشش مواد ساینده ، برس زنی، پولیش کاری، اسید شویی و یا تلفیقی از شیوه های ذکر شده مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه پولیش ورق استیل

نحوه پولیش ورق استیل

۴ مرحله پولیش ورق استیل 

 1. در پروسه مربوط به پولیش ورق استیل به پروسه ای گفته می شود که در طول آن با لوازم و مواد ویژه ای اسباب و لوازم فلزی را پولیش یا پرداخت می کنند که بدین واسطه وسیله مدنظر شفاف، براق و بازسازی می شود.‌
 2. پولیش به وسیله ساینده هایی با سایز و خصوصیات متنوع اعمال می شود که با دقت به گونه استعمال و ابزاری که قرار است پرداخت گردد پد و مواد پولیش متنوعی را به کار می گیرند.
 3. پد پولیش که اندازه ها و نمره های متنوعی دارد در کنش پولیش استیل تاثیر به سزایی دارد. این پد ها همانند سمباده می باشند که با دقت به نمره های آن ها مولکول های ریز و رنده مانندی دارند که در قشر کالبد استیل ما را در سایز میکروسکوپی تحولاتی اعمال می نمایند.
 4. قشر کالبد استیل را چنانچه در زیر یک میکروسکوپ وارسی نمایید خواهید دید که قشر آن همانند کوه های بلند و نوک تیز می باشد. عملی که پولیش ورق استیل انجام می دهد این می باشد که قشر جسم ما را کوه های نوک تیز به شکل تقریبا مسطحی مبدل می سازد که این رویه مسطح سبب بازتاب نور در کالبد شده و در نهایت قشر جسم ما شفاف ، براق ، جذاب و خوش جلوه می شود.
مقالات مرتبط :   معرفی جامع استیل ۳۰۹ + "کاربردهای ورق استیل 309"

 

عملکرد پولیش کاری استیل

عملکرد پولیش کاری استیل

در مجموع عمل تمیز کاری ورق استیل یکی از عمده ترین مراحل در ساخت قطعاتی در صنعت می باشد که عملکرد درست آنها به داشتن قشری یکپارچه و براق برای پیشگیری از فرسودگی ، دارا بودن استقامت در برابر سایش، مهیا سازی آبکاری سخت کاری و تزئینی غیر عمقی وابسته است.

 

در صورت تمایل به دریافت مشاوره جهت لیست قیمت ورق استیل ۳۰۴  و خرید ورق یا رول استیل ۴۳۰ و انواع ورقهای دکوراتیو  میرور و خشدار می‌توانید از شنبه تا پنجشنبه  با مشاوران ما در استیل رزاقی در تماس باشید 

 

انواع لوازم پولیش کاری استیل

لوازم مربوط به تمیز کاری ورق استیل حاوی سیستم گیلانس ثابت به صورت دستی یا خودکار، نمد یا فرچه نرم و ضخیم و در پایان مواد شیمیایی پولیش به صورت جامد یا مایع است.

سیستم گیلانس یا پولیش کاری چیست ؟

سیستم گیلانس یا پولیش کاری وسیله ای است که در ۲ صورت پرتابل و ثابت به کار برده می شود.‌از سیستم پولیش کاری  پرتابل که وزن چندانی ندارد جهت پولیش کاری گردنده استعمال می شود.

در این شیوه شخص پولیش کار سیستم را در دست خود قرار داده و قطعات مدنظر را در ابعاد متنوع با فرچه نرم و ضخیم با تکان های مرتب و منظم دست و با به کارگیری از واکس مخصوص پولیش کاری پولیش می نماید.

از دیگر انواع ابزار پولیش کاری استیل همانطور که به آن اشاره شد سیستم گیلانس ثابت می باشد که برای پرداخت کاری قطعه های متنوع دیگر به صورت نیمه خودکار در دو شیوه دور تند و کم به کار برده می شود.

 

انواع روشهای پولیش کاری استیل

انواع روشهای پولیش کاری استیل

انواع متنوع روش پولیش کاری استیل

روش تمیز کاری ورق استیل به شرح زیر صورت می گیرد:

کاغذ های سمباده

بر طبق مقدار پولیش بخش مورد نظر باید از سمباده با زبری های مطلوب استعمال نمود. اگرچه برای دستیابی به سطح کیفی مناسب و سرعت بیشتر در پولیش کاری توجه به ترتیب و نظم استعمال سمباده از دانه درشت تا دانه ریز ضروری است. برای مثال نخست مش ۸۰ و بعد از آن مش ۱۵۰ و… استفاده می شود.

اقسام‌کاغذ سنباده به صورت صفحه، نواری و … با توجه به شیوه و سیستم به کار برده می شوند. برای پولیش کاری استیل شتاب غیر عمقی مطلوب سمباده ۳۵ الی ۴۵ متر بر ثانیه می باشد.

شیوه بشکه ای

از دیگر روش پولیش کاری استیل می توان شیوه بشکه ای را نام برد. در این شیوه قطعات و مواد ساینده با یکدیگر داخل انبار شبکه ای سیستم قرار داده شده و با چرخش بشکه کار سایش و در نهایت پولیش ورق استیل و حتی صیقل کاری صورت می گیرد. اکسید آلومینیوم و اقسام سرامیک ها و … در این شیوه می باشند.

مقالات مرتبط :   ورق استیل ۳۱۰ نسوز چیست ؟ لیست قیمت + مشخصات و [تفاوت استیل 310 و 310s]

شیوه لرزشی

در این شیوه هم همانند شیوه پیشین قطعات و مواد ساینده با یکدیگر داخل انبار سیستم قرار داده شده اما کار تمیز کاری ورق استیل در این شیوه با لرزش سیستم و منتقل نمودن لرزش به مواد و قطعات صورت می گیرد.

 

کاربرد مایع پولیش استیل

مایع پولیش در تمیز کاری ورق استیل معمولا برای پاکیزه نمودن ابعاد متنوع فلزی بسیار مطلوب می باشد. براقی و شفافیت بسیار و حفاظت از اقشار فلزی از ویژگی های این نوع مایع پولیش می باشد. این فرآورده برای فلزات فاقد پوشش مانند شمش، فولاد زنگ نزن، برنج، نقره، نیکل و مس مورد استعمال قرار می گیرد. مایع پولیش استیل را برای تمامی اقشار فلزی به کار خواهند برد.

 

پولیش استیل براق

پولیش استیل براق

ویدئو تمیز کردن قوری استیل

 

 

آشنایی با نحوه پولیش استیل براق

برای پولیش یا تمیز کاری ورق استیل براق معمولا از دو روش کاربردی استفاده می نمایند که عبارتند از:

ژل گریندینگ

این ژل یا در اصطلاح روغن سنباده برای براق و صیقلی نمودن استیل به کار برده می شود. این ژل را می توان بر روی سطوح متنوعی قرار داد و بعد از آن با یک دستمال پارچه ای به شیوه دورانی آن را پاکیزه نمود. پس از پاکیزه شدن سطوح به وسیله دستمال پارچه ای دیگر آن را به صورت کامل تمیز کنید.

 

غوطه وری

برای پولیش استیل براق می توان از روش غوطه وری نیز استفاده نمود. در این شیوه قطعات استیل خود را به شیوه کامل در محفظه مایع براق کننده می توان شناور نمود بعد از براق و صیقلی شدن فرآورده محصول ، استیل را از آن خارج نمایید.

 

سوالات متداول

پولیش و تمیز کاری ورق استیل چیست ؟

پولیش کاری یا همان تمیز کاری ورق استیل معمولا به کار سابیدن ابزار پولیش نظیر فرچه یا نمد های ویژه، واکس و یا مایع پولیش استیل به بخش اقسام فلزات در اشکال متنوع گفته می شود. برایند پایانی این پروسه منتهی به دسترسی به قشری هموار، شفاف و صیقلی است.

چه عللی باعث بوجود آمدن لکه های در استیل می‌شود ؟

هر آنچه بایستی در خصوص تمیز کاری ورق استیل دانست.  اقسام آلاینده هایی که اکثرا پس از شکل دهی ،جوشکاری و یا پروسه های کار گرم شامل فورجینگ رویت می شوند.

روند بوجود آمدن زنگ آهن در ورق استیل چگونه است ؟

همواره حضور مولکول آهن در زمان پروسه تولید به سرعت معلوم نمی شود بلکه پس از واقع شدن در پیرامون نمناک یا خورنده به صورت زنگ آهن به رنگ نارنجی پدیدار می شود. برای نمایان سازی فوری مولکول آهن پس از تولید می توان  حلال هایی نظیر اسید نیتریک ، آب و فری سیانید پتاسیم به کار برد.

انواع لوازم پولیش کاری استیل کدامند ؟

لوازم مربوط به تمیز کاری ورق استیل حاوی سیستم گیلانس ثابت به صورت دستی یا خودکار، نمد یا فرچه نرم و ضخیم و در پایان مواد شیمیایی پولیش به صورت جامد یا مایع است.

منبع انگلیسی  : bobvila

یک فکر در مورد “پولیش و تمیز کاری ورق استیل | ۶ علت مهم برای تمیز کاری ورق استیل

 1. میلاد رضایی گفت:

  سلام برای براق کردن سینک استیل هم میتوان از این روشها استفاده کرد ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز ، برای براق کردن سینک به هیچ عنوان از مایع سفید کننده و شوینده های شیمیایی مانند این محصولات استفاده نکنید چرا که تنها به استیل آسیب رسانده و براق نمی کند. برای براق شدن استیل کافی است ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین را بر روی سینک ظرفشوئی بپاشید سپس با استفاده از اسفنج مرطوب جوش شیرین را بر روی تمامی سطح پخش کرده، زمان بدهید تا جوش بر روی سطح بماند.
   در این مرحله با استفاده از یک اسپری سرکه سفید را بر روی تمامی سطح اسپری کرده، خواهید دید که جوش شیرین و سرکه واکنش داده و کف می کند. اجازه دهید سرکه و جوش شیرین بر روی سطح سینک بماند. بعد از گذشت ۱۰ دقیقه سینک را به طور کامل شسته و با حوله ای تمیز خشک کنید. نکته بسیار بسیار مهم در براق ماندن سینک ظرفشویی استفاده نکردن از سینک به مدت ۲۴ ساعت می باشد. در این مدت استیل زمان لازم برای ترمیم لایه محافظ خود را پیدا خواهد کرد.

   1. مصطفی لطفی گفت:

    دمتگرم

    1. مونا گفت:

     سلام
     برای لکه گیری و یکدست شدن یخچال استیل بهتره از چه روشی استفاده کنم؟

 2. ابراهیم سنایی گفت:

  سلام میشه برای تمیز کردم ورق استیل از شوینده های معمولی مثل وایتکس یا پودرهای شوینده استفاده کرد ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز ، برای تمیز کردن ورق استیل از وایتکس و نظایر این مواد استفاده نکنید چون ورق استیل ۳۰۴ در برابر اسید مقاومت خوردگی ندارد . و این نوع شوینده ها باعث خوردگی استیل میشوند .

 3. علی گفت:

  سلام وقت بخیر
  برای خش گیری استیل اسانسور پیشنهادی دارید؟

 4. لاله تهرانی گفت:

  پولیش استیل چیست ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   به تمیزکاری ورق استیل ، پولیش استیل میگویند .

 5. نفیسه حیدری گفت:

  شما صابون پولیش استیل هم میفروشید

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   خیر متاسفانه ما صابون پولیش استیل نداریم .

 6. مانیا صادقی گفت:

  تمیز کردن استیل براق به چه صورت انجام میشه ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   در مقاله فوق بصورت کامل در مورد تمیز کردن استیل توضیح داده ایم .

 7. علی پرتوی گفت:

  پولیش کاری استیل با چه لوازمی انجام میشود ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   لوازم پولیش کاری استیل نظیر فرچه یا نمد های ویژه، واکس و یا مایع پولیش استیل میباشد .

 8. لعیا نریمانی گفت:

  پولیش استیل بصورت غوطه وری چگونه انجام میشود ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   در مورد نحوه پولیش کاری استیل بصورت غوطه وری در مقاله فوق بصورت کامل توضیح داده ایم .

 9. علی یاری گفت:

  براق کردن استیل در چند مرحله انجام میشود ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   همانطور که در بالا گفته شد براق کردن استیل یا پولیش استیل طی ۴ مرحله صورت میگیرد که بصورت کامل در مقاله فوق توضیح داده ایم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.