استنلس استیل, استیل

استنلس استیل چیست ؟(استیل ضد زنگ) و مقایسه با کربن استیل

آشنایی با استنلس استیل

استنلس استیل دارای خصوصیات منحصر به فردی نیز می باشد که در انواع استنلس استیل های بگیر و نگیر در بازار موجود بوده که ویژگی های منحصر بفردی همچون   فرم پذیری مطلوب، استقامت در مقابل پوسته شدن، استقامت در مقابل اکسایش و حرکت مداوم در دما های بالا، چقرمگی بسیار در درجه حرارت اتاق و دمای پایین را دارا می‌باشد.

بدین جهت در تولید ابزارآلات آشپزخانه های صنعتی، رستوران ها، بیمارستان ها و نیز در کاربردهای پزشکی و صنعتی کارایی بسیاری دارند. و با توجه به کارایی های بسیار بالای آن جز فلز های بسیار پرکاربرد در صنعت می‌باشد.

محتویات فهرست

استنلس استیل چیست؟

استنلس استیل گونه فولاد زنگ نزن با استقامت بسیار است. یکی از عناصر اصلی این محصول کروم می باشد که میزان آن از ۱۰الی ۳۰ درصد می تواند ناپایدار باشد و این مسئله سبب ایجاد گرید های متنوعی از این محصول می شود. تلفیق عنصر کربن با کروم سبب وضع استقامت این محصول در مقابل حرارت می شود. برای بالا بردن استقامت در مقابل زنگ زدگی و فرسودگی در مکان های ویژه و همچنین برای بالا بردن استقامت آن در مقابل اکسیداسیون در تلفیق آن ها عنصر هایی نظیر نیکل، مولیبدن، تیتانیوم، آلومینیوم، مس، گوگرد، فسفر، سلنیوم بکار برده شده است که هریک خصوصیات ویژه ای به این نوع استیل می دهند.

 

استنلس استیل

استنلس استیل

ویدئوی تولید ورق استنلس استیل در کارخانه آسرینوکس اسپانیا

 

 

انواع ورق استنلس استیل چیست؟

اقسام ورق استیل از پیچ و تاب شمش های ریختگی  ایجاد و مهیا شده اند که به قطر مورد نیاز وابسته است. از عمده ترین ورق استنلس های عرضه شده در بازار ایران می توان ورق ۳۰۴ تایوان، ورق ۳۱۶ تایوان، ورق استیل کره و کلمبوس آفریقای جنوبی را اسم برد.

 

ورق استنلس استیل

ورق استنلس استیل

بهتر است بدانید که ورق استیل اصل در مجموع در انبار ها و دکور حداکثر استفاده را دارد و بعد از آن حاوی ایجاد لوله استیل از ورق استیل می باشد. با توجه به گونه کاربرد اقسام ورق های استیل حاوی ورق استیل ۳۰۴ نگیر، ورق استیل ۲۰۱ نگیر که عموما برای کاربرد های دکوراتیو استفاده می شود.

برخی از انواع ورق استنلس استیل

ورق استیل ۳۱۶ که به اسم ورق ضد اسید نیز معروف است ، ورق استیل ۳۲۱ که معمولی ترین گونه ورق نسوز می باشد. ورق استیل ۳۱۰ با درصد زیاد کروم و نیکل که معمولا تا ۱۲۰۰ درجه می توان استقامت خود را ثابت نگه دارد، ورق استیل ۴۱۰ یا بگیر، ورق استیل ۴۲۰ بگیر که برای آبکاری مناسب است و در تولید ظروف آشپزخانه استفاده های گسترده ای دارد، ورق استیل ۴۳۰ بگیر که در غشا و بدنه موتور ها و یخچال فریزر و غیره استفاده دارد

پرکاربرد ترین ها :

عمده ترین و پرکاربردترین آنها استیل ۳۰۴ است که برای کاربرد های ایجاد مخزن، غذایی، عایق کاری و دکوری می باشد و در مقام دوم ورق استیل ۳۱۶ واقع شده است که در صنعت محفظه های ضد اسید، صنعت دارویی برای ممانعت از آلودگی ها و فقدان زنگ زدگی و فرسودگی ورق های استیل ۳۱۶ می باشد.

نسور ها :

همچنین ورق استنلس استیل ۳۲۱ نسوز که در کاربرد های ضد گرمایشی و درجه حرارت بسیار و در کوره ها با درجه حرارت نسبتا زیاد به کار برده می شود و درجه حرارت ثابتی در برابر اکسیداسیون استیل ۳۲۱ تقریبا ۹۵۰ درجه سانتی گراد می باشد. و در پایان فروش ورق استیل ۲۰۱ برای کاربرد های دکوراتیو و ساخت لوله نرده مورد استفاده قرار می گیرد. دیگر و اقسام ورق های استیل در اندازه های متنوع و ضخامت های گوناگون مهیای ارائه در سراسر کشور با مطلوب ترین قیمت قابل عرضه می باشد.

 

ورق استیل 420

لوله استنلس استیل چیست؟

با اضافه نمودن بعضی عنصر ها به آهن، آلیاژ هایی ایجاد می شود که خاصیت خیلی مطلوبی دارند. برای مثال با اضافه نمودن کروم به آهن استیل ضد زنگ ایجاد می شود که در مقابل زنگ زدگی و فرسودگی ای متنوع استقامت زیادی دارد. لوله استنلس استیل یا استیل ضد زنگ  از جنس فولاد آلیاژی می باشد که درصد عناصر نیکل و کروم ان در قیاس با دیگر عناصر به نسبت بیشتر است.

در مجموع اگر مقدار کروم فولاد تقریبا از ۱۱٪ بیشتر باشد به آن استنلس می گویند. این میزان کروم سبب می شود که زمان فرسودگی و زنگ زدگی قشر باریکی بر روی فولاد ایجاد می شود و این قشر سبب پیشگیری از فرسودگی و زنگ زدگی های آتی می شود و به راستی سبب بازسازی زنگ زدگی می شود. میزان بیشتر کروم و همچنین بعضی دیگر از عناصر موجود نظیر نیکل و مولیبدن خواص زنگ نزن بودن محصول مذکور را بالا می برد.

انواع لوله ها  :

اقسام متنوع لوله استنلس شامل لوله استنلس استیل ۳۰۴، ۳۰۹، ۳۱۰، ۳۱۶، ۲۰۱، لوله استیل داپلکس، صنعتی درزدار، مانیسمان، صنایع غذایی، دکوراتیو، نرده، طلایی، نسوز و لوله استیل سبک می باشد.

مقالات مرتبط :   استیل 420 چیست؟ "معرفی جامع استیل ٤٢٠ + کاربردهای آن"

 

آشنایی با ساختار استنلس استیل

 

آشنایی با ساختار استنلس استیل

آشنایی با ساختار استنلس استیل

با توجه به تعریف استنلس استیل به مجموعه ای از آلیاژ ها که به مبنای آهن است و دربردارنده دست کم ۱۱ درصد کروم می باشد. کروم عنصری بنیادی است که با ایجاد یک فیلم اکسید کروم در قشر فولاد آن را زنگ نزن می سازد.

 

ساختار استیل اصل

 • این آلیاژ شامل درصد مشخص و قابل ملاحظه ای کروم می باشد.
 • برای این گروه از فولاد ها دست کم ۱۱ درصد کروم به کار برده می شود.
 • به منظور اینکه خواص زنگ نزنی را داشته باشند نبایستی کمتر از این میزان کروم را داشته باشند.
 • در حقیقت استقامت در مقابل زنگ زدگی و فرسودگی را عنصر کروم در فولاد ایجاد می نماید.
 • ساختمان کروم هم به شکل یک قشر اکسید کروم می باشد که روی قشر فلز را پوشش می دهد و از قشر براقی هم بهره مند است.
 • این قشر نازک سراسری تحت شرایط مناسب، فولاد را در مقابل مواد و محدوده های فرسوده نگهداری می نماید.
 • افزون بر کروم عناصر شیمیایی دیگری هم در تلفیق استنلس استیل به کار برده می شوند که من جمله می توان به نیکل و مولیبدن اشاره نمود.
 • نیکل معمولا زمینه های منعطف پذیری و شکل پذیری را در استنلس استیل ایجاد می نماید.

 

عوامل موثر در زنگ زدن استنلس استیل

عوامل موثر در زنگ زدن استنلس استیل

عوامل موثر در زنگ زدن استنلس استیل

در هوای نمناک دریایی یا در درون آب راکد استیل ضد زنگ زنگ می زند و گاهی به شیوه موضعی دستخوش زنگ زدگی و فرسودگی حفره ای می شود. در مجموع چگونگی محیط و تلفیق شیمیایی فولاد هر دو در ایجاد زنگ زدگی و فرسودگی حفره ای استیل نقش بسزایی دارند.

 

ویدئوی اختصاصی استیل رزاقی ازکارخانه آپرام شاتلی

 

 

استنلس استیل و کربن استیل

 

استنلس استیل و کربن استیل

استنلس استیل و کربن استیل

کربن استیل و استنلس استیل

تنوع بالایی از انواع فولاد موجود است که معروف ترین آن ها استنلس ضد زنگ و و کربن استیل میباشد اینها از نظر ظاهر ممکن است یکسان به نظر بیایند اما تفاوت های بسیاری در آنها موجود است که که یکی را از دیگری تمیز می دهد .

 

فولاد کربن استیل چیست؟

کربن استیل با توجه به میزان زیاد کربن آن تقریباً حدود ۲ درصد وزن آن را کربن تشکیل می دهد و و البته با توجه به معیارهای ذیل تعریف می گردد.

 • مس نباید از ۴۰٪ تجاوز کند و حداکثر ۰.۶ ٪
 • منگنز نباید از ۱.۶۵٪ بیشتر شود
 • سیلیکون حداکثر ۰.۶٪ بیشتر نشود.

 

مزایای استیل کربن چیست ؟

از مزایای استیل کربن می توان به صورت خاص از قوی تر شدن و سخت تر شدن آن نام برد، از این رو بسیاری از وسایل برنده مانند چاقو ها، و شمشیر ها و البته سلاح هایی که از تیغ ساخته شده است را از فولاد با کربن بسیار بالا تولید می کند.

 

تفاوت استنلس استیل و کربن استیل چیست ؟

 • در ظاهر
 • در ترکیبات شیمیایی
 • در مقاوت بالا

تفاوت در ظاهر

براقیت ظاهری های یکی از نشانه های مهم است فولاد معمولی یا همان کربن استیل می باشد اما استنلس استیل به علت وجود کروم، ظاهری براق تر و درخشان تر دارد.

 

تفاوت در ترکیبات شیمیایی

ترکیبات شیمیایی هم یکی از اصلی ترین تفاوت های استنلس استیل و کربن استیل میباشد. بگویم که کربن یکی از عناصر اصلی برای آلیاژ فولاد می باشد در استنلس استیل برخی از عناصر دیگر مانند تنگستن کروم منگنز نیز برای این موضوع استفاده می شود در اما فولاد معمولی یا کربن استیل مقادیر معینی از کروم منگنز و یا تنگستن تعیین نشده است.

 

تفاوت در مقاوت بالا

مقاومت بالا در برابر خوردگی یکی دیگر است تفاوت های اصلی این دو نوع آلیاژ است کروم اضافه شده باعث میشود که استنلس استیل نسبت به کربن استیل در برابر خوردگی ها بسیار مقاوم تر شود عنصر کروم به آسانی می تواند عنصر آهن و اکسیژن متصل نمود و با تشکیل اکسید آهن از خوردگی محافظت نماید.

 

استنلس استیل

استنلس استیل

 

آشنایی با انواع دسته بندی استیل

 

انواع استیل معمولاً بیشتر از ۱۰۰ گرید دارد ولی در دسته بندی ها به ۴ بخش عمده تقسیم بندی می شود:

 

 • استنلس استیل نگیر

کروم، نیکل با کربن پایین تر از ۱/۰ درصد است. این محصول تقریباً به میزان ۶۵٪ مصارف آن را در جهان به خود اختصاص داده است  همان طور که از اسمش مشخص است این محصول خاصیت آهن ربایی ندارد.

 • استنلس استیل بگیر

در استنلس بگیر میزان درصد کربن پایین تر از ۱٪ است و خواص آهنربایی نیز دارد.

 

استنلس استیل

استنلس استیل

 

 • استنلس استیل مارتنزیت

میزان کروم موجود در آن بیشتر از ۱٪ است و معمولاً همین‌طور سختی پذیر است.

 • استنلس استیل دوپلکس

تلفیقی از کروم و نیکل با خواص مغناطیسی ، غیر مغناطیسی و آهنربایی

 

علل اساسی برای به کارگیری استنلس استیل

دلایل زیادی برای استفاده از استیل وجود دارد که در اینجا به عمده ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • طول عمر

یکی از مهم ترین علل به کار گیری استنلس استیل طول عمر آن است. این محصول بسیار پایدار است و در مقابل خوردگی و لکه نیز استقامت زیادی دارد و برای مدت زمان زیادی دارای زیبایی بصری است.

 • بهداشت

این ورق فولادی پرکاربرد به علت اینکه پر منفذ نیست محیطی برای گردآوری و رویش میکروب و باکتری ها ندارد و از این لحاظ مورد تصدیق متخصصان بهداشت مواد غذایی است.

 • بی اثر بر مزه و طعم غذا

ابزار آلات  پخت و پزی که از این ورق تهیه می شوند با توجه به، به کار گیری ادویه های گوناگون ، تعاملی نشان نمی دهند و با مواد غذایی به هیچ عنوان تلفیق نمی شوند از این رو بر طعم و مزه غذا اثر نخواهند گذاشت.

 • استقامت در مقابل گرما

از دیگر علل به کارگیری استنلس استیل استقامت آن در مقابل گرما است. در حقیقت این ورق یک فولاد ضد زنگ می باشد که به هیچ عنوان کرک و فاچ نمی شود. تاب این محصول در مقابل شکستن و خرد شدن خیلی زیاد است.

 

چگونه کروم موجود در استیل سبب افزایش مقاومت ورق استیل می شود؟

کروم موجود در ورق استیل سبب تولید لایه ای نازک از یک لایه اکسید می گردد که این لایه نازک از زنگ زدن لایه های زیرین و بالایی جلوگیری می نماید. به این ترتیب مانع از نفوذ هوا و آب بین این ورقه می گردد. باید حداقل ۵/۱۰ درصد کروم به آن اضافه گردد تا این ویژگی را پیدا کند. این لایه ی نازک به طور واضح با چشم قابل مشاهده نمی باشد. به همین دلیل این محصول در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی به عمل می آورد. برای تولید آن لایه نازک باید در تماس مستقیم با عوامل اکسید کننده گردد.

مقالات مرتبط :   ورق استیل 430 بگیر چیست ؟|قیمت ورق استیل ۴۳۰ + ویژگی ها

 

 

آشنایی با نحوه محاسبه وزن ورق استیل

 

ورق استیل

ورق استیل

ورق استیل از آن دسته از آلیاژ های پر استفاده  در صنایع مختلف می باشد. از صنعت مربوط به غذا و نوشیدنی تا صنایع مختلفی نظیر نفت، گاز و پتروشیمی که به صورت کلی از اقسام این ورق در سایزها و قطرهای گوناگونی استفاده می شود. یکی از عمده ترین مسائل مربوط به این آلیاژ محاسبه وزن ورق استیل می باشد. علل اساسی آن برمی گردد به این مضمون که عمده ترین عامل در مشخص نمودن قیمت این ورق، در وهله اول ارزیابی وزن آن می باشد.

این مشخص نمودن وزن افزون بر روش های کاربردی که همان سنجش وزن روی باسکول می باشد یک روند نظری نیز دارد که با ملاحظه به عمل ضرب سایز این نوع ورق  در جرم حجمی آلیاژ ورق استیل که در بعضی حالات ۷.۸ و در بعضی حالات هم ۸ می باشد انجام می پذیرد.

فرمول محاسبه وزن ورق استیل مذکور به شرح زیر می باشد:

وزن ورق = طول ÷ ۱۰۰۰× عرض÷۱۰۰۰×ضخامت ×چگالی این ورق

 

آشنایی با بورس ورق استیل

ورق استیل جز پر مصرف ترین آلیاژ ها که جز استیل می باشد. بورس ورق استیل هم به خودی خود در بازار یکی از مهم ترین شغل ها در حیطه مبادلات تجاری نظیر داد و ستد اقسام ورق مذکور، واردات و دیگر فرآورده های این محصول می باشد. این گونه ورق ها با گوناگونی وسیعی که دارد از اقسام نگیر در قطرها ، سایز و رویه های متنوع گرفته تا اقسام بگیر آن در فرم پلیت، شیت فابریک، کویل و شیت برشی مناسب ارائه می باشد.

 

استیل رزاقی

گاهی عمده ترین این ورق ها از کشورهای گوناگون جهان به ایران وارد می شوند و پاسخ گوی تقاضای سازندگان بوده است. از عمده ترین ورق های استیل وارداتی می توان به ورق اسپانیایی، تایوانی، آفریقای جنوبی، چینی و…. اشاره نمود که سطح کیفی آن‌ها برای هیچ  کسی مبهم نمی باشد. امروزه بورس ورقه های استیل نظیر  اقسام استیل ۳۰۴، ۳۰۴L,  ۳۱۶, ۳۱۶L, استیل ۳۲۱, ۳۰۹S, 310S, استیل ۴۸۴۱، ۴۳۰ و استیل ۴۱۰ در انواع مدل استیل براق، استیل  روکشدار، استیل  طرحدار، استیل  خش دار، استیل مات و… می باشد.

 

آشنایی با بنگاه ورق استیل

مخزن مراقبت یا در اصطلاح بنگاه همواره حاوی فضایی خیلی بزرگ که اقسام ورق استیل با توجه به گونه ای که دارند در بخش های گوناگون آن محافظت می شوند. هر بنگاه استیل در بردارنده چند سوله بوده که ارجحیت مراقبت معمولاً بل اقسام ورق استیل بگیر است. هر چند این گونه از آلیاژ ها به آسانی دچار خوردگی نمی شود اما مطلوب است در محیط های سر بسته انبار نگهداری شوند تا در برابر وضعیت متنوع آب و هوایی در امان باشند.

 

استنلس استیل

استنلس استیل

 

از سویی محیط باز مخزن مراقبت استیل هم حد کمی از محیط سر بسته از نظر مساحت نداشته و حتی امکان دارد بیشتر هم باشد. اگر چه این مسئله در خصوص اقسام استیل مخصوصاً نگیر مسئله مهمی به شمار نمی آید. وضعیت اقلیمی گوناگون مانند برف ، باران و… اهمیت ویژه ای بر روی این محصولات نگیر نداشته و لطمه ای به آن وارد نخواهد کرد. این نوع ورق که به ۳ شیوه شیت برشی، کویل و شیت فابریک می باشند در این بنگاه اگر درون سوله مراقبت شوند با جرثقیل های سقفی و اگرچه در محیط های باز واقع باشند به وسیله لیفت تراک حمل و نقل می شوند. (مانند تصویر ذیل در انبار استیل رزاقی)

 

استیل رزاقی

مسئله حائز اهمیت در خصوص بنگاه ورقه های استیل حضور بخش هایی برای برشکاری اقسام ورق استیل می باشد. همواره سیستم های برش این گونه ورق که از گونه گیوتینی می باشد به ۲ گونه  تجزیه شده که گونه اول برای برش های ورق های نازک دومین گونه برای برش اقسام ورق استیل ضخیم می باشد.

 

کاربرد ورق استیل در صنایع ساختمان سازی

بر اساس معیارهای کمیسیون جهانی ورق استیل ، یک نوع استیل آلیاژی است که ساختار آن از آهن، منگنز، گوگرد، کربن، فسفر، کروم، نیکل و سیلیکون می باشد. تداوم، وفق پذیری، ثبات و استقامت از جمله عمده ترین مشخصه های ورق استیل بوده که آن را به یک ماده بسیار مطلوب در اقسام مصارف نموده است. به عنوان مثال در صنعت ساختمان سازی بیشترین به کار گیری از این محصول را دارد که حداکثر ۵۰٪ از استیل های ساخته شده را در به خود اختصاص داده است.

ورق استیل در صنایع ساختمان سازی

ورق استیل در صنایع ساختمان سازی

 

به طور کلی ورق های استیل استفاده شده در مصارف ساخت و ساز هم اقسام خیلی گوناگونی دارد و هر ساختمان هماهنگ با نوع استفاده و مقدار وزن وارد شده به آن از ورق هایی با سطح کیفی متنوع استفاده می کنند. استقامت در مقابل اصطکاک، ثبات کششی و استقامت در مقابل زنگ زدگی از خصوصیات عمده این محصول برای تعیین در بخش های گوناگون صنایع ساختمان سازی به شمار می آید.

 

پل های استیل

پل های استیل

، باشگاه های ورزشی، جاده ها، فرودگاه ها و اقسام ساختمان ها تماماً از این نوع ورق با تلفیقات ویژه شیمیایی خود تولید می شوند. معمولاً ورق استیل استفاده شده در صنعت ساخت و ساز از فولاد کم کربن تولید می شوند. کار با این گونه آلیاژ خیلی آسان بوده و قابلیت سوراخ کردن آن ها هم در سایز های گوناگون وجود دارد. مهم ترین علت به کارگیری کم از کربن در این ورق ها شکل پذیری آن  می باشد.

مقالات مرتبط :   معرفی جامع استیل ۳۰۹ + "کاربردهای استیل 309"

 

مراحل تولید استیل (سخت کاری با حرارت و برش دادن)

مراحل تولید استیل شامل یکسری فرآیندهای گوناگون می باشد. در دنیا بیش از ۵۷ نوع گرید ضد زنگ وجود داشته که به عنوان آلیاژهای کاملاً استاندارد شناخته شده اند. علاوه بر آلیاژهای استاندارد بسیاری از آلیاژهای دیگر به طور اختصاصی توسط تولید کنندگان فراوانی تولید می شوند.

در روند آغاز مراحل تولید استیل، فولاد مربوطه ذوب شده و سپس به اشکال گوناگونی مبدل می گردد. پس از عبور از گام های مختلف میزان حرارت کاهش یافته و وارد مرحله ی پاک‌سازی رفته تا جلا داده شود. در نهایت محصول تولیدی جهت تولید مصنوعات مختلف عرضه ی بازار می گردد. به همین منظور مراحل تولید استیل یکی از راه کارهای مطمئن برای تأمین نیازهای اساسی روزمره را معرفی کرده است.

 

در ادامه مطلب با جزئیات بیشتری درباره این موضوع مهم می پردازیم:

 

مراحل تولید استیل چگونه است؟

مراحل تولید استیل یکی از دستاوردهای پیشرفته و توسعه یافته ی روز دنیا در زمینه های مختلف است. در حالت کلی مراحل انجام این پروسه ی مهم به شرح زیر است.

 

مراحل تولید استیل ذوب و ریخته گری

اولین مراحل تولید استیل مرحله ذوب و ریخته گری است که نیازمند ۸ تا ۱۲ ساعت گرمای شدید است. در این حالت هنگامی که مرحله ذوب پایان یافته فولاد مذاب شده به شکل های نیمه آماده همانند (شمش، بلتس، میله و لوله ها) قالب ریزی می شوند.

 

مراحل تولید استیل تشکیل

مراحل تولید استیل تشکیل: بهترین تعریفی که برای این مرحله بیان نمود این است که فولاد نیمه آماده فرم دهی می شود. در واقع به بیان دیگر با استفاده از نورد گرم، فولاد گرم شده از راه رول های بزرگ عبور می گردند تا بلوم و بلتس به نوار و سیم تبدیل شوند. در صورتی که اسلب ها به ورق، نوار، ورق و رول تبدیل می گردند. این میله ها در همه ی اشکالی امثال دایره، مربع، هشت ضلعی یا شش ضلعی به اندازه ۲۵/۰ اینچ در دسترس همگان می باشند.

 

 مراحل تولید استیل سخت کاری با حرارت

طی این پروسه مراحل تولید استیل سخت کاری با حرارت پس از فرم دهی تمام گریدها الزاماً باید از مرحله انجماد عبور نمایند. آنیلینگ در واقع یک عملیات حرارتی که در آن فلزها تحت شرایط کاملاً کنترل شده سرد و گرم می گردند تا میزان فشار وارده داخلی را کاسته و فلز را نرم کنند.

نکته ی قابل توجهی که شاید به آن توجه نکرده باشید این است که برای افزایش قدرت بیشتر بعضی از فلزها از گرما استفاده می کنند. با این وجود این عمل که به سخت کاری معروف شده نیاز به کنترل دقیق و به موقع برای کوچک‌ترین تغییرات دمایی کاملاً ضروری و حیاتی می باشد.

 

مراحل تولید استیل

مراحل تولید استیل

 

توجه داشته باشید که زمان یا میزان خنک کننده قطعاً می تواند به طور صد در صد بر خواص استیل تأثیر گزار باشد. همچنین شایان ذکر است که هر گونه کاهش دمایی پایین تر منجر به افزایش مقاومت بالا با شدت شکست بیشتر بینجامد. در صورتی که دماهای بالاتر باعث کاهش قدرت شکست شده و مواد را سخت تر می کنند. نوع عملیات حرارتی به نوع فلز (آستیگماتیسم، فریت یا مارتنزیت) بستگی دارد.

به عنوان مثال فولادهای آستنیتی در صورتی که ضخامت آن در نظر گرفته شود به مدت زمان بیشتر از ۱۰۳۷ درجه سانتی گراد نیاز داشته و در آن صورت گرم می شود. در حالی که برای قسمت های ضخیم از خنک کننده آب استفاده می کنند همچنین برای بخش های نازک از هوای خنک کننده یا انفجار هوا استفاده می شود.

 

روش های برش ورق استنلس استیل

 

برش ورق استنلس استیل

برش ورق استنلس استیل

مراحل تولید استیل برش دادن معمولاً برای به دست آوردن شکل یا اندازه ی مطلوب و دلخواه صنعت کاران خبره انجام می گردد. پس لازم و ضروری است که در اندازه نهایی برش داده که برای برش های لازم از روش های مختلفی استفاده می شود.

برای برش های مکانیکی از روش های مستقیم عبارتند از

 • قیچی گیوتین
 • برش دایره ای
 • قیچی های دایره ای (جهت برش هم‌زمان به صورت افقی و عمودی)
 • برای برش قیچی های دایره ای از تیغه های فولادی که با سرعت بالا و دقت هرچه تمام استفاده می گردد.

برای فولادهای ضد زنگ می توان از شعله برای برش دادن استفاده نمود. مهم ترین پروسه این فرآیند شعله استفاده نمودن از اکسیژن و پروپان در ترکیب با پودر آهن می باشد. بهترین تعریفی که برای چنین روشی بیان نمود این است که عارضه ای را از خود برجا نمی گذارد و به صورت روشی سریع و پاک عمل می کند.

یکی دیگر از پروسه های برش دادن به عنوان برش جت پلاسما شناخته شده که یک ستون گاز یونیزه در ارتباط با قوس الکتریکی با ایجاد یک سوراخ منجر به برش می شود. این گاز یونیزه دمای بسیار داغی را برای ذوب کردن تولید می نماید.

 

مراحل تولید استیل مرغوب

مراحل پایانی تولید استیل به عنوان مهم ترین و حساس ترین فرآیند تولید استیل تلقی می شود. زیرا گاه به دلیل اینکه سطح نهایی و ظاهری این پروسه ی سخت و طاقت فرسا برای کاربر نهایی بسیار پر اهمیت می باشد. فرآیند ایجاد سطوح پایانی سبب تمیز شدت استیل ضد زنگ می گردد مسلماً برای استفاده های بهداشتی بسیار ضروری است. سطح صاف به دست آمده منجر به افزایش مقاومت در برابر خوردگی و زدگی نیز می شود.

روش های گوناگونی برای تشکیل سطح نهایی موجود است. پایانی آهسته به همراه نورد گرم و خنک کننده منجر به کپک زدگی سطح می گردد. با پایان دادن سریع که اوایل با نورد گرم و در نهایت نورد سرد بر روی رول ها سطح کاملاً صیقلی و صاف به دست می آید. سطوح تولید شده به همراه نورد سرد در مخلوط با خنک شدن در یک کوره فضایی کنترل می شود و همراه با مواد ساینده به وسیله‌ی یک صفحه با ترکیبات معدنی تولید می گردد.

در نهایت این کالاهای به دست آمده در آخر عمر خود می توانند ۱۰۰ درصد قابل بازیافت شوند همچنین در طول پروسه و فرآیند تکمیلی مراحل تولید استیل، ظاهر سطح پرداخت نهایی به درخواست صنعت کاران و مشتری ها اعمال می شوند. این عملیات ویژه شامل پولیشکاری، برس کاری و دیگر فرآیندهای ویژه می باشند.

 

 

 

یک فکر در مورد “استنلس استیل چیست ؟(استیل ضد زنگ) و مقایسه با کربن استیل

 1. امین خزایی گفت:

  سلام وقت خیلی سایت جامعی دارید و واقعا ممقالاتتون عالی هستند و من برای تحقیق دانشگاهم از سایت شما استفاده میکنم ..
  نامگذاری استیل ها چجوری انجام میشه ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   انجمن فولاد و آهن آمریکا برای اولین بار اقدام به نامگذاری استنلس استیل بر اساس مشخصات فیزیکی و شیمیایی آنها نمود .

 2. پیام باقری گفت:

  امکان داره ویدئوهای بیشتری در مورد استنلس استیل در سایتتون بزارید

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بله حتما ویدئوهای بیشتری درحال تولید و بارگزاری در سایت میباشد ولی برای مشاهده بیشتر ویدئوها میتوانید پیج اینستاگرام ما razaghisteel را دنبال کنید .

 3. مرتضی وفامنش گفت:

  استنلس استیل جذب آهنربا میشه ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   خیر استیل ضد زنگ یا همان استنلس استیل به دلیل دارا بودن نیکل جذب اهن ربا نمیشود در صورتی که سری ۴۰۰ ان به دلیل عدم وجود نیکل توسط اهنربا جذب خواهد شد.

 4. الیناز ادیب گفت:

  سلام ، ورق استیل کلمبوس آفریقای جنوبی تو ایران موجود هست ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بله این نوع ورق استیل در ایران عرضه میگردد .

 5. کیاوش قمیشی گفت:

  گریدهای مختلف استنلس استیل به چه صورت تولید میشن ؟

  1. مدیر محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده این محصول کروم می باشد که میزان آن از ۱۰الی ۳۰ درصد می تواند ناپایدار باشد و این مسئله سبب ایجاد گرید های متنوعی از این محصول می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *